przemysł ciężki nauka/edukacja/szkolenia

Górnictwo przyszłości tematem konferencji naukowej zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź S.A.

04.06.2024 | KGHM Polska Miedź
Za nami pierwsza konferencja „Górnictwo przyszłości- dzień otwarty przemysłu wydobywczego rud metali” organizowana przez KGHM w ramach partnerowania projektowi BCU Górnictwa Rud 4.0. Wydarzenie zgromadziło w Lubinie kilkudziesięciu przedstawicieli uczelni wyższych, szkół ponadpodstawowych, studentów, ale też uczestników z firm z branży wydobywczej.

Program konferencji skupiał się na najnowszych osiągnięciach z zakresu cyfryzacji górnictwa, perspektywach i wyzwaniach działalności KGHM w przyszłości. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak na przestrzeni lat zmieniały się możliwości techniczne ratownictwa górniczego.

- Dzisiejsza konferencja to odpowiedź na zmieniające się czasy i tym samym branżę wydobywczą, w której działamy. Górnik przyszłości to nie jest ten sam górnik, który rozpoczynał budowę kopalń w Zagłębiu Miedziowym. Od naszych obecnych i przyszłych pracowników na pewno oczekujemy więcej. Oczekujemy kadry specjalistycznej, zespołów tworzonych do konkretnych zadań. Dlatego jako KGHM angażujemy się w szkolnictwo zawodowe, m.in. w Lubinie współtworzymy Branżowe Centrum Umiejętności, ale też patronujemy szkołom, które kształcą w zawodach technicznych - powiedział Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. do spraw rozwoju.

Promocja kształcenia technicznego oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami związanymi z edukacją i szkolnictwem, pracodawcami i pracownikami przemysłu to główne zadania wprowadzonych niedawno do polskiego systemu oświaty Branżowych Centr Umiejętności. Zorganizowana przez KGHM konferencja była kolejnym wydarzeniem towarzyszącym powstałemu w LubinieBCU. Miejsce, zarządzane przez Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, realizuje koncepcję centrum doskonałości zawodowej (CoVEs) dla dziedziny górnictwo podziemne, przeróbka rud metali i surowców mineralnych.

- Górnictwo przyszłości to przede wszystkim wyzwania, z jakimi będą się mierzyli nasi inżynierowie w zakresie wydobycia surowców w coraz to trudniejszych warunkach. Z kolei rozwój nowych technologii, sztucznej inteligencji, humanoidalnych robotów wzbudza w pracownikach obawy, że nie będą już potrzebni. Cieszę się, że rola przygotowania konferencji przypadła właśnie pionowi zasobów ludzkich, bo chcemy, żeby wybrzmiało, że zwiększona mechanizacja i postęp nadal niezmiennie potrzebować będą zaangażowania ludzi. Jedyne co na pewno się zmieni to kompetencje, jakie będą nam potrzebne – powiedziała podczas otwarcia wydarzenia Magdalena Lipińska, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM.

W roli prelegentów podczas konferencji wystąpili przedstawiciele KGHM, ale też naukowcy z uczelni, z którymi współpracuje miedziowa spółka. Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny do spraw górnictwa w KGHM mówił o zapotrzebowaniu i popycie na miedź w najbliższych latach. Profesor Wojciech Milczarek z Politechniki Wrocławskiej przybliżył uczestnikom osiągnięcia z zakresu szeroko rozumianej geoinformatyki, nowego kierunku Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii uczelni. Z kolei Mariusz Rosik reprezentujący Uczelnię Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, na co dzień pracujący w KGHM, mówił o przyszłości ratownictwa górniczego.

Gościem specjalnym konferencji był profesor Maciej Mulak z Politechniki Wrocławskiej, który na co dzień prowadzi własny kanał „Fizyka bez zamulania” w serwisie społecznościowym, gdzie w przystępny sposób objaśnia zjawiska fizyczne otaczającego świata.

Organizowane wydarzenie jest pierwszą z dwóch konferencji, jakie planuje zorganizować KGHM dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, promując jednocześnie wśród młodzieży szkolnictwo zawodowe. W miedziowej spółce od 2018 roku prowadzony program edukacyjny „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”, który skupia aktualnie 10 szkół z województw dolnośląskiego i lubuskiego kształcących w zawodach związanych z przemysłem wydobywczym.

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie