wydarzenia środowisko naturalne/ekologia technologie

Projekty wspierane przez Eneę nagrodzone w 10. Wielkim Finale Zwolnionych z Teorii

27.05.2024 | Enea

10. Wielki Finał Zwolnionych z Teorii przeszedł do historii. W jubileuszowej edycji Olimpiady udział wzięło blisko 7,5 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy zrealizowali 1 552 projekty. Wśród nich znalazło się 40 projektów dotyczących edukacji, którym patronowała Enea.  

Enea od 5 lat wspiera Olimpiadę Zwolnieni z Teorii – inicjatywę, w której uczestnicy realizują własne pomysły na rzecz poprawy sytuacji w swoim otoczeniu, zdobywając wiedzę i umiejętności w planowaniu, realizacji i zarządzaniu projektami. Przez 10 lat w ramach Olimpiady zrealizowano 7 300 projektów społecznych, pozyskując na ich wdrożenie prawie 8 mln zł.

W ostatniej edycji wyłoniono zwycięzców w następujących kategoriach: edukacja, ekologia, kultura, społeczeństwo obywatelskie, społeczność lokalna, przestrzeń miejska, zdrowie i sport, wydarzenia publiczne, reklama społeczna, zbiórka charytatywna oraz projekt technologiczny. Najlepsze projekty społeczne w Polsce nagradzane są Złotymi Wilkami. W tym roku do tego grona dołączyli autorzy dwóch projektów wspieranych przez Eneę.

  • W kategorii ekologia zwyciężył poznański projekt Eco Mode 2.0. Jego pomysłodawcy przygotowali kurs online dla uczniów klas 4-8, poświęcony tematyce zmian klimatycznych, recyklingu i utylizacji trudnych śmieci, np. elektroodpadów. Autorzy kursu nagrywają i montują filmy oraz projektują quizy, które publikują na swojej stronie internetowej. Z materiałów korzystają uczniowie i nauczyciele, prowadząc pierwszy kurs internetowy na temat ekologii.

  • W kategorii projekt technologiczny zwyciężyła inicjatywa notespace 2.0, autorstwa grupy uczniów z Ząbkowic Śląskich. Według badań, młodzież w Polsce spędza blisko 50 godzin tygodniowo na nauce. To skutek nadmiaru prac domowych i przeciążenia podstawą programową. Chcąc pomóc swoim rówieśnikom, pomysłodawcy projektu stworzyli bezpłatną platformę edukacyjną, która pomoże uczniom w przygotowaniach do egzaminów w oparciu o udostępnione notatki, filmy, testy i inne metody nauczania.

Tylko z projektów z zakresu edukacji pod patronatem Enei w tym roku skorzystało ponad 1,1 mln beneficjentów.

Współpraca, innowacyjność, gotowość na zmianę, empatia i poczucie sprawczości – takie umiejętności zdobyło około 7,5 tys. młodych ludzi uczestniczących w projekcie. Enea dodatkowo wyróżniła specjalną nagrodą projekt innowacyjnej aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję do nauki języków obcych - BorygoAI. Gratulujemy – mówił podczas finału wydarzenia Marcin Wenzel, zastępca dyrektora Departamentu Sponsoringu, Promocji i Zarządzania Marką w Enei.

Na dalszy rozwój swojego projektu autorzy aplikacji BorygoAI otrzymają od Enei grant o wartości 5 000 zł. Sukces tego pomysłu opiera się na dotarciu do wielu szkół oraz wywołaniu dyskusji na temat roli sztucznej inteligencji w edukacji. Aplikacja do nauki języków obcych jest bezpłatna.

W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii przez 5 lat zostało zrealizowanych 178 projektów pod  patronatem Enei. Lista nagrodzonych w 2024 r. projektów dostępna jest na stronie: https://zwzt.link/zlotewilki2024

kontakt dla mediów
Luiza Trocka
Biuro Prasowe Grupy Enea
Luiza Trocka

luiza.trocka@enea.pl

tel: +48 61 884 54 37

tel: +48 667 540 285

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Luiza Trocka
Biuro Prasowe Grupy Enea
Luiza Trocka

luiza.trocka@enea.pl

tel: +48 61 884 54 37

tel: +48 667 540 285

informacje o firmie