energetyka nauka/edukacja/szkolenia

Współpraca dla atomu. Politechnika Gdańska i Bechtel Polska podpisały list intencyjny

06.05.2024 | Politechnika Gdańska

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z największą uczelnią techniczną w północnej Polsce – Politechniką Gdańską.

Bechtel to firma z ponad 120-letnią tradycją, specjalizująca się w złożonych projektach infrastrukturalnych o ogromnej skali. To także druga największa firma budowlana w Stanach Zjednoczonych, która ma być przy tym współtwórcą pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – jej budowę zaplanowano w pomorskiej gminie Choczewo, a inwestorem jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Na potrzeby tej inwestycji Bechtel zawiązał konsorcjum z dostawcą technologii AP 1000 Westinghouse, z kolei poprzez wzajemną współpracę z Politechniką Gdańską, Bechtel Polska chce osiągnąć efekt synergii między przemysłem a nauką w realizacji projektów i badań, jak również wspomóc prace inżynierskie.

Strategicznie ważna inwestycja dla Polski

List intencyjny ws. współpracy podpisali w poniedziałek 6 maja 2024 r. w Sali Senatu PG prezes zarządu Bechtel Polska Leszek Hołda oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. Wydarzeniu towarzyszył wykład Ramesha Balasubramaniana, światowego eksperta energetyki, zarządzania projektami, inżynierii lądowej i budownictwa, od ponad 25 lat związanego z Bechtelem.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że kooperacja amerykańskiej firmy i gdańskiej uczelni to ważny krok w kontekście planowanego rozwoju Polski na polu energetyki jądrowej.

– Współpraca z tak renomowaną marką jak Bechtel to dla naszej uczelni kolejne i miarodajne potwierdzenie, że kierunek rozwoju PG jest słuszny, a nasza pozycja na naukowej mapie Polski to ścisła czołówka – mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Jestem przekonany, że obydwie strony skorzystają z tej współpracy w równym stopniu oraz że przysłuży się ona zarówno procesowi zielonej transformacji polskiej energetyki, jak również usprawni realizację tej strategicznie ważnej dla całego kraju inwestycji, jaką jest budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu.

– Jesteśmy dumni, że zacieśniamy więzy współpracy z polskim środowiskiem naukowym i tak cenioną uczelnią jaką jest Politechnika Gdańska. Wierzymy, że współpraca ta przyniesie realne korzyści dla nauki, polskiej inżynierii i rozwoju sektora energetyki jądrowej w Polsce – powiedział Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.

– Energia jądrowa jest nie tylko stabilna, ale też czysta i stanowi tym samym świetną odpowiedź na dzisiejsze wyzwania klimatyczne, przed którymi stoi Polska i cały świat – mówiła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. – Z kolei korzystanie z tej energii i sama budowa elektrowni to wielka szansa i wyzwanie dla Pomorza, do których potrzebna jest akceptacja społeczna. Obecnie ją posiadamy i nie możemy jej utracić. Powinniśmy wręcz nieustannie ją podtrzymywać poprzez rzetelną edukację i utwierdzać mieszkańców Pomorza, że energia jądrowa to właściwy kierunek. Pamiętajmy, że silna edukacja to silny region.

– Energetyka jądrowa i budowa elektrowni jądrowej to tematy, które budzą emocje, ale na szczęście na Pomorzu są to najczęściej pozytywne emocje – podkreślał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Ta inwestycja i późniejsza eksploatacja elektrowni oznacza przypływ inwestorów, zyski z eksportu energii oraz szereg inwestycji towarzyszących. To wszystko sprawi, że mieszkańcom Pomorza będzie się żyło lepiej, a nasz region będzie jeszcze silniejszy i bezpieczniejszy.

Wykład światowego specjalisty od atomu

Podpisaniu listu intencyjnego na gdańskiej uczelni towarzyszył specjalny wykład dla pracowników i studentów PG. Poprowadził go Ramesh Balasubramanian, wiceprezes Bechtel z ponad 30-letnim doświadczeniem w dziedzinie energetyki jądrowej, inżynierii terenowej i budownictwa oraz zarządzania projektami, związany z firmą od ponad ćwierć wieku.

– Współpraca ze społecznością naukową i inżynieryjną stanowi filar działalności Bechtel na całym świecie. Wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu inżynierii związanej z infrastrukturą krytyczną, a także energetyki jądrowej, to klucz do rozwoju kadry profesjonalistów dla sektora, który w Polsce ma szansę rozwinąć się na niespotykaną dotąd skalę. Jesteśmy dumni, że możemy być uczestnikiem tworzenia  tej przyszłości – mówi Ramesh Balasubramanian, wiceprezes i kierownik obszaru Inżynierii Korporacyjnej i Technologii w Bechtel.

Politechnika Gdańska jest drugą polską uczelnią po Politechnice Warszawskiej, z którą Bechtel nawiązał bliższą współpracę.

Bechtel obsługuje rynki: infrastruktury, nuklearny, bezpieczeństwa i środowiska, energetyki oraz górnictwa i metali. Przez ostatnie 70 lat Bechtel zaprojektował, zbudował, lub świadczył usługi budowlane dla 150 elektrowni jądrowych na całym świecie, dostarczając ponad 76 tys. megawatów nowej mocy wytwórczej w energetyce jądrowej.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

tel: 664166296

Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Specjalista Dział Promocji, Politechnika Gdańska
Agata Cymanowska

agata.cymanowska@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 99

tel: 664 166 296

Specjalista Dział Promocji i Biuro Prasowe, Politechnika Gdańska
Paweł Kukla

pawel.kukla@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 63

tel: 600 960 671

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

tel: 664166296

Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Specjalista Dział Promocji, Politechnika Gdańska
Agata Cymanowska

agata.cymanowska@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 99

tel: 664 166 296

Specjalista Dział Promocji i Biuro Prasowe, Politechnika Gdańska
Paweł Kukla

pawel.kukla@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 63

tel: 600 960 671

informacje o firmie