sprawy społeczne

Dobroczynne nagrody Świeć się z Energą trafiają do potrzebujących z 16. miast z całej Polski

17.04.2024 | Świeć Się z ENERGĄ

Trwa przekazywanie nagród laureatom dorocznego plebiscytu miast Świeć się z Energą. Do potrzebujących z 16. miejscowości trafi ponad 100 energooszczędnych urządzeń AGD, a całkowita wartość pomocy w projekcie zainicjowanym przez Energę z Grupy ORLEN w tegorocznej edycji wynosi 200 tys. zł. Sprzęt trafia do instytucji pomocowych m.in. takich jak rodzinne domy dziecka oraz bezpośrednio do osób będących w potrzebie.

Świeć się z Energą to odbywający się od blisko 15 lat doroczny plebiscyt, w którym w okresie zimowym wybierane są miejscowości o najpiękniejszych świątecznych iluminacjach. W realizowanej na przełomie grudnia 2023 i stycznia 2024 r. edycji udział wzięło 234 miast z całej Polski, a w dwuetapowym głosowaniu internauci oddali ponad 218 tys. głosów. Spośród wszystkich zgłoszeń etap wojewódzki wyłonił 16 mistrzów regionalnych, a następnie zwycięzcę ogólnopolskiego finału. Każdy z finalistów otrzymał na cele dobroczynne nagrody o wartości 10 tys. zł, a zdobywca największej liczby głosów, czyli Legnica, zapewniła sobie dodatkowe wsparcie o wartości 40 tys. zł.

Ostateczna klasyfikacja plebiscytu miast Świeć się z Energą przedstawia się następująco:

 1. Legnica (woj. dolnośląskie)
 2. Chełm (woj. lubelskie)
 3. Starachowice (woj. świętokrzyskie)
 4. Kalwaria Zebrzydowska (woj. małopolskie)
 5. Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie)
 6. Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie)
 7. Bielsko-Biała (woj. śląskie)
 8. Kluczbork (woj. opolskie)
 9. Łomża (woj. podlaskie)
 10. Poznań (woj. wielkopolskie)
 11. Koszalin (woj. zachodniopomorskie)
 12. Kolbuszowa (woj. podkarpackie)
 13. Płock (woj. mazowieckie)
 14. Słupsk (woj. pomorskie)
 15. Łódź (woj. łódzkie)
 16. Wschowa (woj. lubuskie)

Dzięki zainicjowanej przez Energę z Grupy ORLEN akcji, w każdym z miast przedstawiciele służb odpowiedzialnych za sprawy społeczne, mogli wybrać beneficjentów, a następnie zakupić im najbardziej potrzebny, nowoczesnych i energooszczędnych sprzęt AGD. Najczęściej były to pralki, lodówki,  kuchenki mikrofalowe itp. Do instytucji zajmujących się niesieniem pomocy lub bezpośrednio do rodzin znajdujących się w potrzebie, rozdysponowano już ponad 100 różnych urządzeń, a całkowite wsparcie w tej edycji projektu osiągnie wartość 200 tys. zł.

- Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom. Jestem pod wrażeniem charakteru jaki pokazali mieszkańcy głosując na mistrzów wszystkich województw - mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. - Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu internautów  do 16. miast trafia nowoczesny sprzęt AGD, który pozwoli osobom potrzebującym zaspokoić podstawowe potrzeby bytowe, ułatwi im codzienne życie i pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej i wody - dodaje.

Zwycięska Legnica

Pierwszym miastem od którego rozpoczęło się przekazywanie sprzętu była zwycięska Legnica. Uroczystość odbyła się w pięknych barokowych wnętrzach sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, z udziałem przedstawicieli środowisk najbardziej zaangażowanych w głosowanie w plebiscycie oraz jednostek pomocowych działających na terenie miasta, do których trafiła pomoc.

Legniczanie w konkursie Świeć się z Energą biorą udział regularnie od wielu lat, aż osiem razy miasto zwyciężało w dolnośląskiej rywalizacji plebiscytu, ale dopiero w tym roku, po raz pierwszy udało się wygrać ogólnopolski finał i zdobyć tytuł Świetlnej Stolicy Polski. Na Legnicę oddano ponad 45 tys. głosów i chociaż niewiele mniej zgromadził Chełm, plasując się na drugim miejscu to jednak ostatecznie tryumfowała Legnica wygrywając różnicą jedynie nieco ponad 2 500 głosów.

Swój sukces miasto zawdzięcza przede wszystkim ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców i sympatyków, którzy wykazali się niezwykłą systematycznością w codziennym oddawaniu głosów i wielką mobilizacją podczas ostatnich godzin głosowania. Szczególny zapał wykazali kibice Miedzi, wolontariusze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt oraz uczniowie legnickich szkół.

- Dziękuję każdemu mieszkańcowi Legnicy oraz osobom zaangażowanym, które wzięły udział w głosowaniu na nasze miasto. Wasze wsparcie było nieocenione i stanowi doskonały przykład wspólnego działania dla dobra wspólnoty. Jest to znakomity przykład na to, jak wspólnie możemy tworzyć pozytywne zmiany i inspirować innych do aktywności - mówi Tadeusz Krzakowski prezydent Legnicy.

Dzięki zwycięstwu w konkursie Legnica zapewniła sobie energooszczędny sprzęt AGD w postaci 8 lodówek, 7 pralek oraz 15 innych mniejszych urządzeń takich jak odkurzacze, mikrofalówki czy czajniki elektryczne. Urządzenia trafiły do potrzebujących mieszkańców Legnicy oraz instytucji i organizacji zajmujących się różnymi formami wspierania osób w potrzebie. Oprócz sprzętu AGD, w jednej z miejskich instytucji pomocowych, zostanie przez Energę Obrót zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

Mistrzowie województw

W tegorocznej edycji konkursu po raz kolejny na Warmii i Mazurach tryumfowało Giżycko. Miasto zgromadziło w plebiscycie 6 601 głosów, wyprzedzając drugie Szczytno jedynie o 30 głosów. W ogólnopolskim rankingu Giżycko ostatecznie zajęło 6 miejsce.

- Bardzo dziękuję tym, którzy wspierali kandydaturę Giżycka. To bardzo symboliczne i bardzo ważne, bo pokazuje, że jesteśmy społecznością nie tylko lokalną, ale i krajową - mówi burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

SSE15 - przekazywanie - Giżycko
Przekazanie nagród Świeć się z Energą w Giżycku

Mistrzem Mazowsza został Płock, po drodze pokonując dużo większe od siebie miasta takie jak Radom czy Warszawa. Dzięki głosom internautów do płockich rodzinnych domów dziecka trafi nowoczesny sprzęt AGD o wartości 10 tys. zł. Podczas uroczystości przekazania nagród zadowolenia nie krył Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

- Płock jest w ogóle najpiękniejszym miastem i warto go, także z okazji świąt, równie pięknie oświetlać. Pokazywać uroki położenia oraz światłem eksponować zabytki, które faktycznie robią wrażenie - mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - Dziś spotykamy się w jednym z rodzinnych domów dziecka, by z dumą powiedzieć o cennych nagrodach - zakończył.

SSE15 - przekazywanie - Płock
Przekazanie nagród Świeć się z Energą w Płocku

Świeć się z Energą co roku rozpala mieszkańców i sympatyków wielu miast. W Kujawsko-Pomorskiem największe wrażenie zrobiły świątecznie przyozdobione uliczki Grudziądza. Ostatecznie Grudziądz zgromadził 4 622 głosy, pokonując po drodze Bydgoszcz i Toruń. W nagrodę do grudziądzkich rodzin zastępczych trafił energooszczędny sprzęt AGD.

SSE15 - przekazywanie - Grudziądz
Przekazanie nagród Świeć się z Energą w Grudziądzu

- Nasze miasto było pięknie rozświetlone w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przyciągało to mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie zwiedzali naszą starówkę. Ozdoby były wkomponowane w urok naszego miasta. Bardzo cieszę się, że wygraliśmy w konkursie Świeć się z Energą. W naszym województwie mieliśmy pierwsze miejsce. Powodem do radości jest również niezwykła aktywność mieszkańców. Dzięki niej udało się uzyskać sprzęt AGD, który trafi do rodzin zastępczych - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Ponadto pomoc trafiła już do Bielska-Białej i Wschowy, a w najbliższych tygodniach wspólnie z organizatorami plebiscytu zostaną wybrane cele, a następnie przekazane środki pozostałym laureatom, czyli potrzebującym z Chełma, Kalwarii Zebrzydowskiej, Kolbuszowej, Koszalina, Kluczborka, Łomży, Łodzi, Poznania, Słupska i Starachowic.

Organizatorem formalnym akcji Świeć się z Energą w edycji 2023/2024 jest Polska Press wraz z siecią dzienników regionalnych, tygodników lokalnych oraz serwisów naszemiasto.pl. Dzięki zaangażowaniu Energi z Grupy ORLEN od samego początku realizacji dorocznego świątecznego projektu dobroczynnego, wartość wsparcia przekazanego na pomoc potrzebującym zbliża się do 2 milionów złotych.

kontakt dla mediów
ENERGA SA
Biuro Prasowe

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.

ORLEN SA jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.

40 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 195 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. W pierwszym kwartale 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 5,8 TWh energii elektrycznej.

załączniki

kontakt dla mediów
ENERGA SA
Biuro Prasowe

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.

ORLEN SA jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.

40 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 195 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. W pierwszym kwartale 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 5,8 TWh energii elektrycznej.