Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania - konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Już za kilka dni Warszawa zamieni się w europejskie centrum wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania. Wszystko za sprawą Open Source Day 2024 – 13. edycji konferencji organizowanej przez Linux Polska. Podczas wydarzenia zaprezentuje się kilkunastu polskich i zagranicznych prelegentów, którzy opowiedzą o najnowszych trendach w branży, bezpieczeństwie organizacji w dobie intensywnego rozwoju rozwiązań open source oraz nowoczesnych narzędziach i technologiach.
Program tegorocznej edycji Open Source Day został podzielony na 4 ścieżki tematyczne obejmujące zagadnienia z różnych obszarów związanych z otwartym oprogramowaniem: Kontenery i cloud native, DevOps / Security, Data Engineering / Automatyzacja oraz Observability / Monitoring. Na uczestników wydarzenia online czeka łącznie 15 sesji technicznych prowadzonych przez polskich i zagranicznych ekspertów open source oraz 4 sesje keynote. Rejestracja na wydarzenie online jest jeszcze otwarta.
Międzynarodowy start Open Source Day 2024
Konferencję otworzą przedstawiciele Linux Polska – firmy specjalizującej się w technologiach opartych na otwartym kodzie źródłowym. Po wystąpieniu organizatorów na scenie pojawi się dwóch zagranicznych ekspertów. Gerald Pfeifer (SUSE) opowie o współczesnych wyzwaniach organizacji korzystających z rozwiązań chmurowych. Z kolei Marc Linster (EDB) zdradzi tajniki Postgres – najczęściej i najchętniej używanej bazy danych. Paula Grzegorzewska (OpenForum Europe) opowie zaś o europejskiej perspektywie na politykę cyfrową i open source. W dalszej części konferencji uczestnicy będą brali udział w różnych sesjach technicznych w ramach jednej z czterech dostępnych ścieżek tematycznych.
Rozmowy o przyszłości open source i praktyczna wiedza
Sesja dotycząca konteneryzacji i cloud native będzie dobrą okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku open source. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak w efektywny kosztowo sposób budować środowiska kubernetes na platformach do wirtualizacji, jak wykorzystywać metodologię GitOps do zarządzania skalowaniem aplikacji i infrastruktury. Poznają również rozwiązania alternatywne do wirtualizacji oraz sposoby budowania klastrów Kubernetes z mieszaną architekturą procesorów. W tej sesji swoją wiedzą podzielą się Jarosław Śliwiński (SUSE), Kamil Kwiatkowski (Linux Polska), Przemysław Kuźnicki (Linux Polska) oraz Michał Stryga (IBM).
Ścieżka poświęcona DevOps i bezpieczeństwu będzie się skupiała wokół problemu wykorzystania podejścia GitOps do zarządzania konfiguracją monitoringu oraz wiarygodności oprogramowania open source w biznesie, zagrożeń IT i sposobów na przeciwdziałanie atakom na każdym etapie łańcucha dostarczania oprogramowania. O nowoczesnych rozwiązaniach z tego zakresu opowiedzą Robert Szulist (Aplitt), Jarosław Śliwiński (SUSE), Radosław Klewin (Linux Polska) i Tomasz Dziedzic (Linux Polska).
Podczas sesji dotyczącej Data Engineering i automatyzacji zostaną poruszone tematy masowego przetwarzania równoległego, wydajności i możliwości skalowania baz danych oraz przyszłości konteneryzacji w dojrzałych organizacjach. Przez praktyczne aspekty automatyzacji przeprowadzą uczestników, m.in. Piotr Kołodziej (EDB), Piotr Trębacz – freelancer specjalizujący się w tematyce Cloud Native Devops oraz Maciej Wawrzyniak (Linux Polska).
Ostatnia ścieżka będzie skoncentrowana wokół zagadnień observability i monitoringu. Przemysław Malinowski (Linux Polska) opowie o roli analityka danych w walce z oszustwami w branży ubezpieczeniowej. Zalety i funkcje Elastic Cloud Enterprise (ECE) w kontekście realizacji celów organizacji zaprezentują Sławomir Wojciechowski i Sebastian Tarasiuk (Linux Polska). Z kolei Wojciech Ciemski (Security Bez Tabu) omówi w praktyce wyzwania związane z SOC w organizacji.
Open Source Day 2024 – trwają zapisy na wydarzenie online!
Trzynasty Open Source Day odbędzie się 18 kwietnia w hotelu Hilton Warsaw City, w Warszawie. Do wydarzenia dołączyli złoci i srebrni Partnerzy: SUSE, EDB, APLIITT, Elastic, IBM, Zabbix. Poprzednia edycja wydarzenia odbyła się w 2019 roku i przyciągnęła około 2 tysiące uczestników, z czego połowę stanowili widzowie transmisji online. W konferencji organizowanej przez Linux Polska mogą wziąć udział specjaliści działający w obszarze otwartego oprogramowania. Szczegółowa agenda oraz rejestracja na wydarzenie online są dostępne na stronie Open Source Day 2024.
kontakt dla mediów
Paulina Kunicka
p.kunicka@lightscape.pl
tel: +48 537 127 714
tel: +48 537 127 714
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Paulina Kunicka
p.kunicka@lightscape.pl
tel: +48 537 127 714
tel: +48 537 127 714