5 powodów, dla których warto odwiedzić Urlę, wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie Türkiye (Turcji)
W rankingu prestiżowego wydawnictwa Lonely Planet „Best in Travel 2024”, czyli na liście najlepszych destynacji turystycznych na dany rok, znalazła się urzekająca Urla. Ta gastronomiczna oaza, położona w tureckiej prowincji Izmir, wzdłuż malowniczego wybrzeża Morza Egejskiego, słynie z winnic i restauracji typu farm-to-table (z pola na stół), które zostały docenione przez przewodnik Michelin. Urla zachwyca nie tylko swoją kulinarną ofertą, ale także brukowanymi uliczkami, kamiennymi domami z wykuszami oraz luksusowymi, a jednocześnie przytulnymi hotelami butikowymi. Podczas wizyty w tym pięknym miejscu można spróbować nowych smaków, a także odkryć bogatą naturę oraz fascynującą historię i kulturę Urli. Oto 5 powodów, dla których warto odwiedzić to wspaniałe miasto nad Morzem Egejskim...
Posiłki w restauracjach wyróżnionych przez Michelin
Dobrze spędzony czas w Urli to rozkoszowanie się wybornymi oliwami z oliwek, smakowitymi daniami kuchni egejskiej i wyśmienitymi winami. W ostatnich latach nowatorscy szefowie kuchni otworzyli restauracje, zgodne z ideą farm-to-table, czyli „z pola na stół”, w których tworzą kulinarne arcydzieła z plonów tutejszych żyznych ziem, wykorzystując zrównoważone metody produkcji. Ten sukces przyciągnął uwagę inspektorów Michelin, co zaowocowało przyznaniem lokalom w Urli łącznie sześciu gwiazdek w przewodniku Michelin na 2024 rok. Ponadto tutejsze restauracje zdobyły też trzy zielone gwiazdki Michelin oraz nagrodę Michelin Sommelier.
Spróbuj win z Urli
Łagodny klimat Urli stwarza doskonałe warunki do uprawy winorośli. Już w starożytności wina produkowane na tym obszarze były rozlewane do amfor i wysyłane na zachodnie wybrzeża Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Do dziś w Urli rozwija się uprawa winorośli. Co roku, pod koniec sierpnia, odbywa się tu też Festiwal Winobrania. Podążając szlakiem winnic w Urli, można degustować wyśmienite wina z unikalnych dla tego obszaru odmian winogron, takich jak Urla Karası, Foça Karası i Gaydura, które ponownie zaczęły być uprawiane w lokalnych, butikowych winnicach.
Odkryj szlaki oliwne
Urla położona jest w jednym z najżyźniejszych regionów Türkiye (Turcji), gdzie od tysięcy lat oliwki wnoszą na stoły obfitość i bogactwo. Obszar ten pełen długowiecznych drzew oliwnych znany jest z uprawy oliwek od czasów starożytnych. To tutaj, w antycznej osadzie Klazomenai, znajduje się najstarsza na świecie wytwórnia oliwy z oliwek. Odwiedzając Urlę można wziąć udział w degustacjach oliwy z oliwek, odkrywać malownicze szlaki oliwne i zgłębiać historię oliwek na terenie Anatolii w Muzeum Oliwy z Oliwek Köstem, które mieści w centrum prowincji.
Rozkoszuj się ciepłą i słoneczną zimą nad Morzem Egejskim
Urla zachwyca pięknymi zatokami i krystalicznie czystymi, błękitnymi wodami. Ta urocza i ponadczasowa miejscowość staje się także ulubionym celem zimowych wypadów, kiedy można cieszyć się z ciepłego i słonecznego klimatu egejskiego, który zachęca do spokojnych spacerów malowniczymi uliczkami oraz wśród pięknych, zielonych krajobrazów. Zwiedzanie urokliwych placów miasta lub relaks w kawiarniach na świeżym powietrzu, w cieniu wiekowych platanów, to ulubione zajęcia mieszkańców i odwiedzających. Ponadto odwiedzający Urlę mogą zakupić ręcznie wykonane produkty na lokalnych targowiskach.
Podróż przez dzieje cywilizacji
Urla, urokliwe nadmorskie miasto, wyróżnia się niezwykłym bogactwem historycznym. Zaledwie godzinę jazdy od tej miejscowości położone jest starożytne miasto Efez, w którym znajduje się Świątynia Artemidy, uważana za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, oraz imponująca Biblioteka Celsusa. Efez, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, był zamieszkany nieprzerwanie przez około dziewięć tysięcy lat, począwszy od okresu prehistorycznego, poprzez hellenistyczny, rzymski, wschodniorzymski, czasy panowania państw tureckich i Imperium Osmańskiego. W okolicach Efezu można podziwiać unikatowe budowle i artefakty z okresu wczesnego chrześcijaństwa, takie jak m.in. Dom Najświętszej Maryi Panny, Bazylika św. Jana i Jaskinia Siedmiu Śpiących.