„Do Rzeczy” nr 4: W imieniu bezprawia. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar „szuka jakiejś podstawy prawnej”
– Adam Bodnar miał swój dorobek i pozycję. Mógł je dalej budować jako senator i realizować w przyszłości swoje ambicje być może wolniej, ale bez tak gigantycznych strat wizerunkowych, nie nurzając się w łajnie i odstręczającej nawalance. Z Ministerstwa Sprawiedliwości wyjdzie zaś obtłuczony i na zawsze kojarzony z modus operandi początków nowej władzy w stylu politycznej gangsterki, narzuconym przez pana premiera – ocenia Łukasz Warzecha w tekście “Upadek Adama Bodnara”.
– Prokurator generalny Adam Bodnar powinien zdawać sobie sprawę z zamieszania prawnego, które wywołał – zauważa Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego, w rozmowie z Cezarym Gmyzem.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Być może stoimy wobec groźby stworzenia bardzo diabolicznej formy nękania przeciwników politycznych w postaci mieszania realnych represji z mechanizmem ośmieszania dysydentów przez media i wypowiadających się na ich temat celebrytów – pisze Piotr Semka w tekście “Między aresztem w Radomiu a szyderą celebrytek”.
– Ekspozycja „Hiroshige 2023. Z kolekcji Feliksa »Mangghi« Jasieńskiego” w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha prezentuje dzieła jednego z najwybitniejszych twórców japońskiego drzeworytu ukiyo-e Utagawy Hiroshige. Jego prace są niczym pocztówki wysłane z podróży po odległej i pięknej krainie, którą bezpowrotnie zatopił nurt nieubłaganego czasu – stwierdza Łukasz Czarnecki w artykule “Pocztówki z zaginionego świata”.
– Czytając Naumanna, pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy, było to, że w dużych partiach swojego tekstu odnosił się on do rzeczywistości początku XXI w., którą obserwujemy. Dla mnie to było pewne odkrycie, ponieważ przez lata ja sam identyfikowałem Naumanna wyłącznie z planami ekspansji niemieckiej na wschód – mówi prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX w. oraz historii Niemiec, w rozmowie z Tomaszem D. Kolankiem.
– Moja biografia rzuca zupełnie nowe światło na życie Orwella m.in. dlatego, że dotarłem do kilku osób, z którymi nie rozmawiał żaden z jego wcześniejszych biografów – tłumaczy David Taylor, autor najnowszej biografii George’a Orwella „Orwell. A New Life”, w rozmowie z Bartłomiejem Zborskim.
– Najpierw do niewoli trafił rzekomo „polski najemnik”. Następnie FSB zatrzymała „polskiego szpiega”. Moskwa demonizuje i zarazem przecenia Warszawę. W oczach kremlowskiej propagandy Polska to agresywne mocarstwo, które zagraża zarówno Rosji, jak i Ukrainie – pisze Maciej Pieczyński w tekście “Specjalna operacja antypolska”.
W najnowszym numerze również Wojciech Cejrowski ujawnia, za co Amerykanie tak bardzo lubią Donalda Trumpa.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 22 stycznia 2024 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.