wydarzenia nauka/edukacja/szkolenia

120-lecie Politechniki Gdańskiej i najlepsze szkoły średnie na Pomorzu. Za nami śniadanie prasowe na PG

10.01.2024 | Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska świętuje 120. rocznicę powstania. Podczas śniadania prasowego, w środę 10 stycznia 2024 r., uczelnia zainaugurowała obchody zapowiadając szereg wydarzeń towarzyszących jubileuszowi. Premierowo poinformowano również, które szkoły triumfowały w najnowszej edycji pomorskiego rankingu liceów i techników fundacji „Perspektywy”.

Pierwsze studentki i pierwsi studenci rozpoczęli naukę na PG w 1904 r. Z okazji rocznicy uczelnia świętować będzie przez cały rok, a plan obchodów przedstawił rektor PG prof. Krzysztof Wilde podczas spotkania z mediami, które odbyło się w nowej strefie wypoczynkowej dla studentów w budynku Hydromechaniki PG. 

W wydarzeniu udział wzięli także inni przedstawiciele władz uczelni oraz naukowcy, doktoranci i studenci. Gośćmi honorowymi byli z kolei dyrektorki i dyrektorzy najlepszych techników i liceów na Pomorzu. 

PG obchodzi 120-lecie powstania

– Z dumą świętujemy tę okrągłą rocznicę - mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Były to lata pełne pasji i zaangażowania w rozwój nauki, starań o poprawę codzienności całego społeczeństwa, a także kształcenia wyspecjalizowanych kadr na potrzeby rynku pracy. Nasze mury co roku opuszcza kilka tysięcy absolwentek i absolwentów, którzy z dumą niosą w świat imię naszej Alma Mater. Dziedzictwo PG to fundament, który bardzo pomaga nam wykorzystywać nasz dzisiejszy potencjał, zapał do pracy i rosnące możliwości. Liczę, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej sukcesów – dodał.

Wśród wydarzeń jubileuszowych znalazły się głównie inicjatywy naukowe, sportowe i kulturalne, m.in.: koncert plenerowy na placu przed Gmachem Głównym (czerwiec), premiera filmu o słynnej naukowczyni z PG, doc. Mariannie Sankiewicz (luty), Bałtycki Festiwal Nauki (maj), Dzień Młodego Naukowca (maj lub czerwiec), czy szkoła letnia dla uczennic i uczniów szkół średnich “Politechnika Talentów” (wrzesień).

Centralnym punktem obchodów będzie Święto Uczelni zaplanowane na 20-22 czerwca. Odbędzie się wtedy zgromadzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, zjazd absolwentów, a także wyścigi smoczych łodzi o puchar Rektora. Wtedy również odbędzie się wspomniany koncert, który będzie otwarty dla mieszkańców i turystów. 

Ważnym wydarzeniem będzie też zaplanowane na jesień otwarcie Centrum Ekoinnowacji PG – jednej z najnowocześniejszych placówek w Europie służących „zielonym” innowacjom i technologiom. 

Współpraca PG ze szkołami średnimi

Uczelnia od wielu lat jest partnerem rankingu najlepszych liceów i techników fundacji „Perspektywy”. To na PG co roku odbywa się gala wręczenia nagród najlepszym szkołom na Pomorzu i tak samo będzie 21 marca 2024 r., podczas Dnia Otwartego PG.  

– Fundacja „Perspektywy” oficjalne wyniki podaje dużo wcześniej, bo już w styczniu – mówi prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich PG. – W tym roku PG mogła jednak poinformować o cząstkowych wynikach dzień wcześniej, dzięki czemu poznaliśmy podium najlepszych liceów i techników na Pomorzu. Bardzo nam zależy, żeby uczennice i uczniowie tych szkół wybrali PG jako miejsce do studiowania. Podejmujemy rozmaite działania skierowane właśnie w ich kierunku, a o szczegółach przeczytać można na stronie szkoly.pg.edu.pl. Jako uczelnia mamy coraz więcej możliwości, by uczyć się u nas efektywnie, w komfortowych warunkach i dobrej atmosferze.

Wśród liceów najlepsze okazały się:

  1. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni,
  2. V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku,
  3. Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku.

Z kolei wśród techników triumfowały: 

  1. Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
  2. Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku,
  3. Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach.

Od studenta do profesora. Rozwój kariery na PG

PG jest jedną z najlepszych uczelni w kraju i drugą najlepszą uczelnią badawczą. W ramach inauguracji obchodów, naukowcy z rozmaitym doświadczeniem, stażem i obszarem zainteresowań, przedstawili mediom swoje projekty.

Najpierw, w pełną ciekawostek podróż w przeszłość uczelni, zabrała gości spotkania dr Agnieszka Szuta z Wydziału Architektury PG. Następnie uwaga skierowała się na Dominikę Bagińską, studentkę mechatroniki i przewodniczącą Astrofizycznego Koła Naukowego PG, która opowiedziała o działaniach koła i staraniach o zwycięstwo w międzynarodowym konkursie kosmicznych technologii – Direction: Space!

Kolejne wystąpienie należało do doktoranta Szkoły Doktorskiej PG i stypendysty słynnego stypendium Fulbrighta, Jakuba Baczyńskiego-Kellera, który zajmuje się procesem regeneracji tkanek, a w szczególności regeneracją układu nerwowego. 

Następnie swój projekt badawczy, dotyczący procesów chemicznych oczyszczania wody i ścieków, omówił prof. Grzegorz Boczkaj. Uczony jako jeden z zaledwie sześciu polskich naukowców znalazł się w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie w zestawieniu Clarivate, obejmującym światową czołówkę badaczy.

Nowa przestrzeń dla studentek i studentów

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania nowej strefy studenckiej, która powstała na parterze budynku Hydromechaniki, w sąsiedztwie sklepu PG i restauracji studenckiej „Hydrostacja”.

– To zabytkowy obiekt, jeden z pierwszych na kampusie, który niedawno przeszedł rewitalizację – mówi Mariusz Miler, kanclerz uczelni. – Nowa strefa to 150 m kw. estetycznej przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą wspólnie zrelaksować się lub uczyć, zarówno indywidualnie, jak i w grupach. To miejsce łączy funkcje sprzyjające kreatywności, ale też wyciszeniu.

Do dyspozycji studentów są stoły, biurka, sofy i wygodne fotele. W strefie jest jasno i nie brakuje w niej zieleni. Nie zabrakło dostępu do mediaportów, a na wyposażeniu strefy znajdują się również rzutniki multimedialne, czy niewielka biblioteczka i kolekcja gier planszowych. Koszt wyposażenia to 140 tys. zł. Strefa będzie dostępna od czwartku 11 stycznia 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-21:00.

 

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie