środowisko naturalne/ekologia nauka/edukacja/szkolenia

Politechnika Gdańska po raz drugi najbardziej zieloną polską uczelnią w rankingu GreenMetric

11.12.2023 | Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska po raz drugi znalazła się wśród najlepszych uczelni świata pod względem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. W rankingu UI GreenMetric 2023 zajęła 1. miejsce w Polsce i 197. na świecie, uzyskując ponad 82% punktów.

 

Ranking UI GreenMetric bada zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym (w tym z infrastrukturą, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej, gospodarowaniem odpadami, dbaniem o klimat i środowisko). Istotną kwestią dla organizatora jest również bogactwo oferty edukacyjnej i działań badawczych podejmowanych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Politechnika Gdańska najwyżej została oceniona w kategorii „edukacja i badania”, gdzie uzyskała 90% punktów. Należy do grona liderów  w zakresie działań edukacyjnych i badawczych związanych z tematyką zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. PG bardzo dobre wyniki osiągnęła również w kategorii „transport”, gdzie otrzymała 89% punktów. Uczelnia promuje ekologiczne środki transportu oraz korzystanie z komunikacji miejskiej. W kategorii „odpady”, PG uzyskała 88% punktów, co pokazuje, że uczelnia dba o odpowiednie zarządzanie odpadami, segregację, recykling i kompostowanie.

Podobnie jak w zeszłym roku, za Politechniką Gdańską uplasowała się Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na czele rankingu UI GreenMetric 2023 znalazły się trzy uczelnie z Europy: Wageningen University & Research z Holandii, Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii i Umwelt-Campus Birkenfeld z Niemiec.

Ranking UI GreenMetric jest organizowany od 2010 roku przez Uniwersytet Indonezyjski. W edycji 2023 wzięło udział 1183 uczelni z całego świata. W porównaniu z edycją 2022, liczba uczestników wzrosła o 133 uczelnie. Również zwiększyła się liczba uczelni z Polski z 11 w 2022 roku do 15 w 2023 roku. Ranking UI GreenMetric jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych rankingów uczelni pod względem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska na świecie.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie