Rekordowa liczba zgłoszeń w III edycji Solve for Tomorrow. Oto półfinaliści programu
Z każdym rokiem rośnie popularność programu Solve for Tomorrow w Polsce. Do III edycji akcji Samsung wpłynęła rekordowa liczba 252 zgłoszeń! Spośród nich jury wybrało 30 półfinałowych zespołów z 12 województw, które w kolejnych miesiącach będą pracować nad swoimi pomysłami przy pomocy metodologii myślenia projektowego Design Thinking.
Solve for Tomorrow to program skierowany do młodych ludzi, którzy są wrażliwi na kwestie związane z wyzwaniami współczesnego świata, otwarci na zmiany i chcą mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Do trwającej właśnie III edycji programu mogli zgłaszać się uczniowie z klas 1-4 szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Ich zadaniem było zaproponowanie nieszablonowego pomysłu związanego z jednym z czterech obszarów: zdrowiem, bezpieczeństwem, klimatem lub integracją.
Finalnie do III edycji Solve for Tomorrow wpłynęło 252 projektów. To najwyższy zanotowany wynik zgłoszeń na przestrzeni trzech edycji programu. Tym samym chęć udziału w programie zgłosiło aż 876 uczniów i 216 nauczycieli. Co ciekawe, część uczestników to młodzież, która aplikowała już do wcześniejszych edycji programu. Jednak przeważająca większość – aż 86% zespołów – po raz pierwszy spróbowała swoich sił w rekrutacji.
Warto zwrócić także uwagę na opiekunów tegorocznych zespołów. Większość z nich to nauczyciele przedmiotów zawodowych, w tym głównie informatyki oraz doradztwa zawodowego, biznesu i zarządzania czy przedsiębiorczości.
A które obszary cieszyły się największym zainteresowaniem uczniów? Spośród wypełnionych aplikacji 88 dotyczyło zagadnień związanych z integracją, 86 – ze zdrowiem, 44 – z klimatem, a 34 – z bezpieczeństwem. Województwa, które mogą pochwalić się największą liczbą zgłoszonych projektów, to mazowieckie (52), śląskie (34), łódzkie (29) i pomorskie (28).
Do drugiego etapu zakwalifikowało się 30 placówek, w tym zespół z LO DobraTU im. Tosi Kozłowskiej w Warszawie, który to zajął 1. miejsce w Hackathonie, organizowanym w Centrum ElektroEkologii w Warszawie. Pełna lista półfinalistów wygląda następująco:
- 3 projekty z kategorii Bezpieczeństwo:
- III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
- Liceum Ogólnokształcące Fundacji Szkolnej w Warszawie
- Technikum TEB Edukacja w Tychach
- 6 projektów z kategorii Zdrowie:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku
- IV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie
- Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
- VI Liceum Ogólnokształcące im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy
- Zespół Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach
- 7 projektów z kategorii Klimat:
- Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie
- Liceum Ogólnokształcące nr V im gen. J. Jasińskiego we Wrocławiu
- Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza w Gdańsku
- XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
- XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
- Zespół Szkół w Krzepicach
- Liceum Ogólnokształcące DobraTu im. Tosi Kozłowskiej w Warszawie
- 14 projektów z kategorii Integracja:
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gdyni
- Technikum dla Niewidomych w Laskach
- Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie
- Technikum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Katowicach
- Technikum nr 2 - Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim
- XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
- XXXI Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Zamenhofa w Łodzi
- Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach
- Zespół Szkół nr 4 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu
- Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach
- III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
- Zespół Szkół Politechnicznych Głogowie
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu
Pomysły oceniało jury w składzie: Maria Andrzejewska (dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa), prof. Halina Brdulak (Szkoła Główna Handlowa), Anna Dziama (Pełnomocnik Dyrektora Naczelnego ds. jakości i rozwoju działań edukacyjnych w Centrum Nauki Kopernik). Barbara Halska (Nauczycielka Roku 2014), Zuzanna Polak (Kierowniczka Działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK), prof. Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego), Adam Roś (Wiceprezes Samsung R&D Institute Polska), Piotr Stelmachów (Wiceprezes i Head of Consumer Electronics w Samsung Electronics Polska), Marzena Strzelczak (Doradczyni zarządu ds. DEI w Forum Odpowiedzialnego Biznesu), Kira Sukhoboichenko (Założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków) i Kamil Tomkowicz (Członek Zarządu Fundacji Our Future Foundation).
Co dalej?
W najbliższych tygodniach półfinaliści będą pogłębiać swoje pomysły przy pomocy metodologii Design Thinking. Dla części uczniów będzie to pierwsze spotkanie z tym niezwykłym procesem, dzięki któremu mogą zanalizować swój pomysł z wielu różnych perspektyw. Zgodnie z tą metodą to użytkownik jest najważniejszy i kluczowe jest poznanie jego potrzeb, problemów i marzeń. Na ten proces składa się 5 etapów: empatyzacja, definiowanie problemu, generowanie rozwiązań, prototypowanie i testowanie. Podczas pracy z tą metodologią uczniowie dochodzą często do bardzo zaskakujących wniosków, a ich początkowe pomysły nieraz zmieniają się o 180 stopni, dlatego tak ważne jest, aby byli otwarci na zmiany. Będą wspierać ich w tym ambasadorzy programu Solve for Tomorrow, czyli wybitni trenerzy i nauczyciele z misją.
Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik, oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem programu jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.
kontakt dla mediów
Olaf Krynicki
o.krynicki@samsung.com
tel: +48 600 088 747
informacje o firmie
O firmie
Więcej informacji można znaleźć na stronach: https://news.samsung.com/pl/ oraz http://news.samsung.com.
kontakt dla mediów
Olaf Krynicki
o.krynicki@samsung.com
tel: +48 600 088 747
informacje o firmie
O firmie
Więcej informacji można znaleźć na stronach: https://news.samsung.com/pl/ oraz http://news.samsung.com.