środowisko naturalne/ekologia turystyka/wypoczynek
Slowhop wystartował z programem zrównoważonej turystyki dla najmniejszych obiektów turystycznych
Warszawa, dnia 7.11.2023 – Celem programu jest dostarczenie najmniejszym obiektom noclegowym wygodnego i wiarygodnego narzędzia, który pozwoli im poprawić ich wpływ na środowisko i społeczności lokalne. To pierwszy tego rodzaju program na świecie i już cieszy się popularnością.
“Ponad 150 zgłoszeń wpłynęło do nas w ciągu kilku dni od startu programu, udało nam się już opublikować pierwsze raporty.” - mówi dr Katarzyna Barwicka, ekspert od ekoturystyki portalu Slowhop.com. - “Takie zainteresowanie to dla nas znak, że gospodarze agroturystyk i innych niewielkich obiektów noclegowych widzą wartość w realnych działaniach proekologicznych”.
Program jest elementem długofalowej strategii Slowhopa jako startupu realnie wpływającego na pozytywne zmiany w zakresie turystyki i próbą popularyzacji wzorców odpowiedzialnego podróżowania.
"Turystyka zrównoważona zawsze była w centrum naszych zainteresowań.” - wyjaśnia Aleksandra Klonowska-Szałek, założycielka platformy. "Niestety turystom nie jest łatwo odróżnić co jest prawdziwym działaniem, a co tzw. ekościemą. Greenwashing, czyli komunikacja marketingowa bazująca na nieprawdziwych deklaracjach o działaniach na rzecz ochrony środowiska jest głównym powodem utraty zaufania gości i blokuje proekologiczne akcje gospodarzy, którzy boją się oskarżeń o nieuczciwość. Tymczasem mamy powiększające się grono gospodarzy, które podchodzi do tych kwestii serio, z roku na rok poprawiając takie elementy turystyki jak współpraca z lokalnymi społecznościami, produkowanie mniejszej liczby śmieci, czy oszczędzanie wody lub energii elektrycznej.”- potwierdza Aleksandra Klonowska-Szałek. - Liczymy na to, że dzięki naszemu programowi zachęcimy pozostałych, żeby zainteresowali się tematem. Zwłaszcza, że zrównoważona turystyka pozwala na spore ograniczenie kosztów, bo ekologia nierzadko idzie w parze z ekologią.”
Na stworzenie programu, który nie byłby tylko certyfikacją, ale nadzorowanym przez eksperta narzędziem diagnostycznym do prowadzenia działalności turystycznej zgodnej z ideą turystyki zrównoważonej zespół Slowhopa poświęcił ponad rok pracy. "Teraz chcielibyśmy bezpłatnie oddać go każdemu zainteresowanemu gospodarzowi, nie tylko ze Slowhopa.” - dodaje dr Katarzyna Barwicka.
Program jest darmowy i dostępny dla wszystkich małych obiektów noclegowych w Polsce. Choć został stworzony przez Slowhop, platforma chce dotrzeć do możliwie dużej liczby gospodarzy, również tych spoza platformy. Udział w programie nie oznacza przyznania certyfikatu. Gospodarz, który zgłosi się do programu odpowie samodzielnie na ponad 200 pytań z zakresu np. racjonalnej gospodarki zasobami, działań kulturowych, edukacyjnych i społecznych. Pozostałe zagadnienia dotyczą m.in. budownictwa, wyposażenia, podejścia do zwierząt, a także współpracy z proekologicznymi partnerami. Ostatnia część dotyczy celów na kolejny rok. Wiele pytań jest opatrzonych odnośnikami z merytorycznymi wyjaśnieniami, które pozwolą zrozumieć jakie dlaczego dane działanie jest istotne i jak można podejść do jego realizacji.
“Naszym zdaniem poprawa naszego wpływu na środowisko to długi proces. Dlatego każdy z gospodarzy w programie dowie się na jakim jest etapie procesu i będzie wiedział jakie elementy poprawić do kolejnej edycji programu, żeby z czystym sumieniem potwierdzić swój postęp. ” - mówi Aleksandra Klonowska-Szałek.
Turystyka w Polsce stanowi ponad 4 proc. PKB, ale w przypadku innych państw europejskich jej udział w PKB dochodzi do ponad 25 proc., czego przykładem jest Chorwacja. Jednocześnie według organizacji monitorującej wpływ turystyki na środowisko Tourism Watch ten sektor gospodarki globalnie odpowiada za 10-11 proc. degradacji w przypadku oddziaływania na zmianę klimatu i wytwarzania 5-8 proc. gazów cieplarnianych. Ta sama organizacja nie zauważa postępów w realizacji założeń ONZ dla zrównoważonego rozwoju w branży podróżniczej.
“Mimo wszystko widać wzrost świadomości ekologicznej turystów. turystów, a starania na rzecz przyrody stają się coraz ważniejsze dla gości. - przyznaje dr Katarzyna Barwicka. “Z badań przeprowadzonych przez Virtuoso w 2022 roku wynika, że młodsze pokolenia turystów (gen-Z i millenialsi) są bardziej skłonne, by poszukiwać ofert turystycznych uwzględniających wpływ na środowisko i społeczności lokalne. Aż 56 % przedstawicieli pokolenia Z oraz 46% millenialsów jest gotowych zapłacić więcej za podróż uwzględniającą praktyki proekologiczne w biznesie. W badaniach Booking.com 76% respondentów uważa, że chętniej rezerwuje miejsca, dla których praktyki ekologiczne są ważne. Coraz więcej turystów na świecie deklaruje, że mając do wyboru nocleg w miejscu, dla którego odpowiedzialna turystyka jest ważna, i takie, które kieruje się jedynie względami biznesowymi, wybiorą to pierwsze. To pokrywa się z badaniami naszych użytkowników, wśród naszych użytkowników 15% deklaruje podobnie. - mówi dr Katarzyna Barwicka.
Autocertyfikacja to pierwsze większe narzędzie platformy Slowhop.com, mające wspierać dobre praktyki w turystyce. “Pracujemy już nad kolejnym, komplementarnym narzędziem do certyfikacji. Będzie ono skierowane do początkujących gospodarzy, którzy nie mają zasobów na poważne zagłębienie się w ekostarania, ale chcieliby podjąć przynajmniej podstawowe kroki ku ulepszaniu swojego otoczenia. Mamy nadzieję, że będziemy mogli je udostępnić już w przyszłym roku.” - uzupełnia dr Barwicka.
Jednym z miejsc, które przystąpiło do programu jest Siedlisko Letnia Kuchnia z Warmii.
“Jesteśmy gospodarzami agroturystyki. To narzędzie daje nam przede wszystkim możliwość oceny naszych starań w kierunku eko, ale też motywuje do mówienia o odpowiedzialnym podróżowaniu.” - mówi Ela Legros z Siedliska Letnia Kuchnia, która jako jedna z pierwszych przystąpiła do programu. - “Chętnie przeczytam raporty innych gospodarzy, bo celem tego programu jest też dzielenie się dobrymi praktykami.”
Gospodarze mogą się zgłaszać poprzez formularz na stronie programu.
Partnerzy projektu:
informacje o firmie
W załączniku znajduje się przykładowy raport Siedliska Letnia Kuchnia wraz ze zdjęciami obiektów. Proszę o podpisanie zdjęć według wzoru "nazwa miejsca/Slowhop.com. Zgodnie z regulaminem portalu Slowhop, mamy prawo do wykorzystywania zdjęć publikowanych na Slowhopie.
W razie pytań proszę o kontakt (mailowy lub telefoniczny).
Z pozdrowieniami,
Aleksandra Klonowska-Szałek
informacje o firmie
W załączniku znajduje się przykładowy raport Siedliska Letnia Kuchnia wraz ze zdjęciami obiektów. Proszę o podpisanie zdjęć według wzoru "nazwa miejsca/Slowhop.com. Zgodnie z regulaminem portalu Slowhop, mamy prawo do wykorzystywania zdjęć publikowanych na Slowhopie.
W razie pytań proszę o kontakt (mailowy lub telefoniczny).
Z pozdrowieniami,
Aleksandra Klonowska-Szałek