polityka środowisko naturalne/ekologia
Bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe i wodne według polskich polityków
Polska stoi w obliczu wyzwań związanych z ochroną środowiska i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego oraz dostępu do czystej wody. Czy będzie nam ciepło tej zimy? Czy Polacy uzyskają równy dostęp do zdrowej i najwyższej jakości żywności? Czy będziemy mogli cieszyć się czystą wodą? Fundacja WWF Polska sprawdza stanowiska ugrupowań politycznych aspirujących do reprezentowania obywateli w Sejmie i Senacie – cały czas dostępny jest Zielony Latarnik WWF, a za nami pierwsza debata z udziałem polityków. Następna już 2 października, o godz. 15:00 na kanale YouTube Fundacji WWF Polska i stronie głównej Onetu.
Idź na wwf.pl/wybory i oddaj głos naturze
Fundacja WWF Polska zachęca wszystkich obywateli do głosowania w październikowych wyborach, a wcześniej do zweryfikowania swoich poglądów ze stanowiskami polityków w Zielonym Latarniku WWF, który powstał we współpracy z MamPrawoWiedziec.pl, dostępnym pod adresem https://www.wwf.pl/wybory
Stworzyliśmy narzędzie umożliwiające porównanie swoich poglądów z deklaracjami polityków – mówi dr Olga Kazalska, Ekspertka ds. Polityki Środowiskowej z Fundacji WWF Polska. Fundacja postawiła na włączenie dziesięciu kluczowych obszarów do dyskusji wyborczej. – Bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe i wodne to nie tylko kwestie gospodarcze czy ekonomiczne, ale przede wszystkim społeczne, dotyczące naszego zdrowia i bezpieczeństwa, dobrobytu oraz komfortu życia wszystkich Polek i Polaków – o fundamentalnym znaczeniu dla ludzi i środowiska – dodaje Kazalska. |
Debata WWF x Onet: wszyscy politycy za ochroną środowiska, niestety niektórzy mało konsekwentnie
Fundacja zaprosiła wszystkie komitety wyborcze do udzielenia odpowiedzi w ramach Zielonego Latarnika WWF, a także zachęcała do udziału w dwóch debatach poświęconych ochronie środowiska i klimatu.
Pierwsza z debat za nami. 25 września w studiu Onet spotkali się Krzysztof Bosak (Konfederacja), Dariusz Kacprzak (Bezpartyjni Samorządowcy), Joanna Mucha (Polska2050), Anita Sowińska (Lewica) oraz Urszula Zielińska (Koalicja Obywatelska, Zieloni). Z pełnym zapisem wideo debaty można zapoznać się na kanale YouTube WWF Polska w zakładce live. Kolejna debata na łamach Onet.pl oraz na YouTube WWF Polska już 2 października o godz. 15:00, szczegóły w wydarzeniu na mediach społecznościowych Fundacji.
Podczas panelu politycy dyskutowali o suwerenności energetycznej: odejściu od węgla, wsparciu dla odnawialnych źródeł energii i sprawiedliwej transformacji. W trakcie gorącej dyskusji, Joanna Mucha deklarowała, iż priorytetem jest to, by o transformacji energetycznej myśleć w kategorii osiągnięcia statusu „Zielonej Niepodległej”. Polityka Polski 2050 bazuje na tym, że „nasza suwerenność zależy od tego, by źródła energii były pozyskiwane w Polsce, były odnawialne i rozproszone” jak zaznaczyła Joanna Mucha. Sprzeciwił się jej Krzysztof Bosak, argumentujący, iż odejście od węgla jest niemożliwe ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu energochłonnego, a „wolumen zużywanego węgla i liczba źródeł prądu z węgla na świecie rosną”. Anita Sowińska skontrowała, że sami górnicy zdają sobie sprawę z tego, że transformacja już się dzieje, ale jest ona szerszym procesem. W jej ramach „trzeba stworzyć dobre, zielone miejsca pracy, odpowiadające na wymagania pracowników” – odpowiadające ich kwalifikacjom, zapewnić im transport, usługi publiczne, dostęp do opieki zdrowotnej.
Poruszono też tematy dotyczące sposobów na zmniejszenie wykluczenia transportowego, wsparcia dla komunikacji zbiorowej, w tym rozwoju kolei, edukacji klimatycznej i środowiskowej oraz proponowanej przez ugrupowania polityczne polityki wodnej, czy wreszcie ich stosunku do produkowanej w Polsce żywności ekologicznej.
„Edukacja ekologiczna powinna się odbywać warsztatowo, nie ma lepszego sposobu na pokazanie młodemu pokoleniu w jaki sposób działać ekologicznie” zachęcał Dariusz Kacprzak, w oparciu o doświadczenia ze swojej pracy w samorządzie. „W szkołach mogą np. powstawać szklarnie, by zaprezentować, w jaki sposób powstaje żywność i do czego może służyć. Równie istotna jest praktyczna nauka segregacji odpadów”. Z kolei Urszula Zielińska, przedstawicielka Zielonych, zwracała uwagę na konieczność walki o poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisyjności: „Polska jest brunatną plamą na mapie Europy, jeśli chodzi o jakość powietrza i wody. Prawie 100 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Jesteśmy za tym, by ludzie żyli dłużej, zdrowo i aby kraj się rozwijał”.
Jako Fundacja na co dzień zajmująca się ochroną środowiska i klimatu – z ludźmi i dla ludzi, apelujemy do wszystkich Polek i Polaków, szli na wybory i podejmując decyzje przy urnach kierowali się własnym interesem – czyli tym co wpływa na nasze zdrowie i bezpieczeństwo – komentuje dr Olga Kazalska. |
Fundacja WWF Polska podkreśla, że bezpieczeństwo energetyczne, wodne i żywnościowe to obszary bezpośrednio związane z ochroną środowiska i klimatu. Na stronie Fundacji wwf.pl/wybory WWF rozwija te wątki i tłumaczy ich wpływ na życie, zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polek i Polaków. Te niezwykle ważne zagadnienia wynikające z ochrony środowiska i klimatu nareszcie weszły na salony polityki.
Jak wynika z analizy programów komitetów wyborczych i odpowiedzi udzielonych przez polityków w naszym Zielonym Latarniku właściwie WWF każde ugrupowanie wspomina o konieczności rozwoju OZE w miksie energetycznym, czy wsparcia monitoringu rzek i odbudowy Odry. Niestety, różnią się stopniem zaangażowania czy planami ochrony tych obszarów – mówi Ekspertka ds. Polityki Środowiskowej z WWF Polska – Jako obywatele mamy wpływ na kto będzie nas reprezentować przez najbliższe cztery lata i kto w naszym imieniu będzie decydować o najważniejszych kwestiach dotyczących życia i zdrowia Polaków – dodaje. – Wybierajmy więc samodzielnie świadomie, mądrze i w zgodzie ze swoimi przekonaniami. Sprawdzajmy opinie, stan wiedzy, świadomości, opinie i deklaracje polityków, a potem pilnujmy, by ich dotrzymywali.– dodaje dr Olga Kazalska. |
Tematy dotyczące ochrony środowiska i klimatu są ważne w czasie kampanii, jednak jeszcze ważniejsze po nich. Dlatego, jak podkreślają przedstawiciele Fundacji WWF Polska, będą śledzić działania polityków i rozliczać ich ze składanych teraz obietnic.
Zachęcamy do pobrania wybranych fragmentów debaty i komentarzy ekspertów Fundacji pod tym linkiem.: https://bit.ly/3PCtqD4
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Marta Smoręda
msmoreda@wwf.pl
tel: +48 691 800 658
informacje o firmie
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Marta Smoręda
msmoreda@wwf.pl
tel: +48 691 800 658
informacje o firmie
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.