wydarzenia zdrowie

Polska onkologia wczoraj, dziś i jutro [CYKL DEBAT], 6września 2023

30.08.2023 | Puls Medycyny

6 września 2023 r. w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie odbędzie się cykl debat organizowanych przez „Puls Medycyny” pod wspólnym tytułem „Jaka jest przyszłość polskiej onkologii?”.


W Polsce liczba zachorowań na nowotwory stale wzrasta. Jednocześnie choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. W 2020 r. do Krajowego Rejestru Nowotworów wpłynęły informacje o niemal 146,2 tys. nowych zachorowaniach na nowotwory i 99,9 tys. zgonach z ich powodu. Prognozy epidemiologiczne wskazują, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28 proc.

Agenda wydarzenia:

godz. 10:00 - 11:30 Postępy w polskiej onkologii

godz. 11:30 - 13:00 Kobiece nowotwory zapisane w genach

godz. 13:00 - 14:30 Męskie nowotwory – przełamać tabu, by wygrać z rakiem


Mając na względzie obecny i prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe oraz wynikające z tego skutki, uchwalono ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, będącą swego rodzaju drogowskazem zmian w polskiej onkologii. Jakie zmiany już zaszły, nad którymi toczą się obecnie prace i co czeka polską onkologię w przyszłości? Na te pytania odpowiedzą eksperci podczas pierwszej debaty „Postępy w polskiej onkologii”.

Natomiast podczas drugiej z debat pt. „Kobiece nowotwory zapisane w genach”, zgormadzeni w siedzibie PAP eksperci będą dyskutować o najczęstszych nowotworach, na które chorują Polki. Obok raka piersi jest to także rak endometrium - będący najczęstszym nowotworem ginekologicznym, w przypadku którego zachorowalność w Polsce dynamicznie wzrasta – oraz rak jajnika, który zajmuje drugie miejsce, po raku endometrium, pod względem zapadalności na nowotwory żeńskich narządów płciowych. Specjaliści przyjrzą się także sytuacji pacjentek z rakiem szyjki macicy, który co roku odnotowuje się u ok. 3 tys. kobiet w Polsce.

W trakcie ostatniego spotkania, pt. „Męskie nowotwory – przełamać tabu, by wygrać z rakiem”, eksperci omówią sytuację mężczyzn chorujących na nowotwory w Polsce. Jak wynika z danych KRN, obecnie najczęstszym nowotworem wśród panów jest rak gruczołu krokowego. Wyprzedził on nowotwory złośliwe płuca, na które zachorowalność i umieralność wśród mężczyzn w Polsce od lat spada. Jednak nadal stanowią u nich dominującą przyczynę zgonów z powodu nowotworów. Mówiąc o nowotworach złośliwych u mężczyzn nie można także zapomnieć o raku jelita grubego i raku pęcherza moczowego.

Więcej informacji

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie