polityka

e-Wprost nr 33 (185): Ukraina walczy na dwa fronty, polityczne grzybobranie i mapa polskich milionerów

Katarzyna Sójka ociepla wizerunek PiS, Witold Waszczykowski krytykuje Węgry, Anna Maria Żukowska chce paktu o nieagresji, Józef Zych upomina Hołownię, Beata Tadla wierzy w dziennikarstwo, a gen. Koziej chce ostrzec polskie władze. Ponadto w wydaniu: „królowe pszczół” rządzą na uczelniach, jak cierpi najbardziej śmierdząca gmina w Polsce, dlaczego warto znów sięgnąć po Mrożka i wiele innych.

„Pomoc słabnie, zwycięstwo Ukrainy coraz dalej”. Ukraina walczy na dwa fronty: z Rosją o odzyskanie okupowanych ziem i z zachodnimi sojusznikami o podtrzymanie ich słabnącego zainteresowania szybkim zwycięstwem nad Moskwą – ostrzega Jakub Mielnik.

„Ukraińskie władze zdają sobie sprawę z wyzwań”. – Powinniśmy nie tylko wspierać Ukrainę, ale dbać także o zaprzyjaźnionych z nią sąsiadów – mówi w rozmowie z Jakubem Mielnikiem Nusrat Ghani, minister przemysłu Wielkiej Brytanii.

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Polityczne grzybobranie”. Stawką nadchodzących wyborów jest wolność grzybobrania – stwierdził Jarosław Kaczyński. Można się z jego słów śmiać, ale prawda jest taka, że grzyby są popularniejsze niż państwo prawa. Marcin Makowski punktuje epokę postpolityki, w której liczą się jedynie „narracje“.

„Minister od ocieplenia wizerunku”. Minister zdrowia stracił stanowisko. Na jego następcę szukano kobiety. Katarzyna Sójka jest lekarką, młodą kobietą, matką czwórki dzieci, idealnie nadaje się do ocieplania wizerunku władzy. Więcej w tekście Elizy Olczyk.

„Rząd ma się od czego odbić”. Były szef MSZ Witold Waszczykowski, opowiada Marcinowi Makowskiemu o tym, co dalej w sojuszu z Ukrainą, krytykuje politykę Węgier i przewiduje, jak mogą się zakończyć październikowe wybory.

„Opozycja wciąż bez »paktu o nieagresji«”. Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy w rozmowie z Elizą Olczyk postuluje, żeby ugrupowania opozycyjne ogłosiły deklarację o wspólnych rządach po wyborach. Ciągle się to nie wydarzyło.

„PSL i PiS – tylko rozmowy czy poważne narady”. – Politycy spotykają się i rozmawiają w różnych sytuacjach, ale nic mi wiadomo o tym, by ludowcy prowadzili jakieś poważne narady z PiS – mówi Agnieszce Szczepańskiej honorowy prezes PSL, Józef Zych.

„Królowe pszczół” na uczelniach. – Środowisko naukowe jest dyskryminujące. Pamiętajmy, że mechanizm awansowania kobiet opiera się na zjawisku „królowej pszczół” – tłumaczy w rozmowie z Krystyną Romanowską dr Anna Górska.

„Nie jesteśmy po to, żeby nas władza lubiła”. Dziennikarka telewizyjna i radiowa Beata Tadla w wywiadzie Katarzyny Burzyńskiej-Sychowicz krytycznie ocenia nierzetelne dziennikarstwo, ale zarzeka się: – Ciągle w ten zawód wierzę i uważam, że on ma sens.

„Nasze dobre i złe maniery”. – Dobre maniery powinno się mieć zawsze, a nie wyłącznie w towarzystwie – mówi Wiktorowi Krajewskiemu Irena Kamińska-Radomska, ekspertka ds. międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu.

„Dramat mieszkańców Goliny”. W Golinie smród czuć taki, że nie da się otworzyć okna. Ubojnia działa tuż obok domów, kawałek dalej ubija się drób, a władze gminy forsują jeszcze budowę spalarni odpadów. Reportaż Piotra Barejki.

„Mapa milionerów”. Chociaż w skali ogólnopolskiej liczba milionerów rok do roku wzrosła o niewiele ponad pół procent, to w większości województw najbogatszych Polaków niestety ubyło – wyliczył Szymon Krawiec.

„O Czechu, który wykupuje Francję”. Daniel Křetínský inwestuje nad Sekwaną miliardy euro. Zaczął od mediów i sieci handlowych. Francuzi z obawami zastanawiają się, co teraz weźmie na celownik? Więcej w tekście Michała Banasiaka.

„Polska zbroi granicę z Białorusią”. Polskie władze zbroją granicę, jednak były szef BBN gen. Stanisław Koziej w rozmowie z Piotrem Barejką ostrzega, że nie tędy droga. Dużo wojska nie jest odpowiedzią na zagrożenia hybrydowe.

„System da Vinci w akcji”. Mieliśmy możliwość przyglądania się robotycznej operacji usunięcia raka okrężnicy. Takie zabiegi od 1 sierpnia są w Polsce refundowane – pisze Katarzyna Świerczyńska.

„Miłość bez romansu”. Dziesięć lat temu zmarł Sławomir Mrożek – 15 sierpnia 2013 roku. Warto przypomnieć jego ciągle aktualną sztukę teatralną o miłości Rosjan do Rosji i do samych siebie. Poleca Leszek Bugajski.

„Kaszubskie motyle lubią jazz”. Spokój Festiwal – na ulokowanych w lesie scenach i wokół nich granica między artystą, a tzw. festiwalowiczem nie istnieje – pisze Maciej Drzażdżewski.

kontakt dla mediów
PMPG S.A.
Biuro prasowe

biuroprasowe@pmpg.pl

Fundacja Tygodnika Wprost
Fundacja Tygodnika Wprost

MediaForUkraine@wprost.pl

tel: +48 508 040 882

informacje o firmie

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

załączniki

kontakt dla mediów
PMPG S.A.
Biuro prasowe

biuroprasowe@pmpg.pl

Fundacja Tygodnika Wprost
Fundacja Tygodnika Wprost

MediaForUkraine@wprost.pl

tel: +48 508 040 882

informacje o firmie

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.