Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?
Każdemu może przytrafić się kontuzja, która utrudnia funkcjonowanie. Ból często wymaga odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych lub fizjoterapeutycznych, które umożliwią szybki powrót do zdrowia. Warto jednak wiedzieć do jakiego specjalisty się zgłosić.
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje fizjoterapię jako szereg usług mających na celu przywrócenie, rozwój i utrzymanie możliwości funkcjonalnych i ruchowych jednostki. Ma ona na celu usprawnienie pacjentów z różnymi zaburzeniami głównie w obrębie narządu ruchu. Fizjoterapia należy do nauk medycznych. Jest skuteczną metodą w leczeniu bólu, urazów, a także wspomaga leczenie operacyjne. Może być również elementem profilaktyki i zapobiegać nawrotom schorzeń lub pomagać w korekcji wad.
Rehabilitacja natomiast jest dużo szerszym pojęciem, ma za zadanie przywrócenie pacjenta do zdrowia fizycznego i psychicznego. Obejmuje obszary lecznicze, psychologiczne, społeczne, organizacyjne i edukacyjne. Ma za zadanie przywrócenie przynajmniej częściowej sprawności fizycznej lub psychicznej. Forma wsparcia jest konstruowana w zależności od rodzaju i rozległości problemu i ma charakter indywidualny. Efektywność zależy od zastosowania równolegle szeregu metod.
Fizjoterapia wspiera ogólnie rozumianą rehabilitację. Polega na przywróceniu do zdrowia fizycznego poprzez zabiegi i ćwiczenia, natomiast rehabilitacja do dobrostanu ogólnego i powrotu do pełnego funkcjonowania w szerokim obszarze.
Przywrócenie sprawności i zwalczenie bólu poprzez fizjoterapię można osiągnąć różnymi metodami. Fizjoterapeuci w procesie terapii posługują się bodźcami ruchowymi, termicznymi, energetycznymi, kinetycznymi, mechanicznymi, chemicznymi i świetlnymi. Wśród zabiegów fizjoterapeutycznych można wyróżnić: kinezyterapię, fizykoterapię oraz terapie manualne. - wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.
Fizykoterapia zajmuje się wykorzystywaniem bodźców generowanych przez światło, prąd elektryczny, fale pola magnetycznego, promienie laserowe, fale ultradźwiękowe, czy wysokie lub niskie temperatury. Metody te stymulują pozytywne procesy w tkankach odpowiedzialne za regenerację i gojenie. Oddziałuje się na miejsca zmienione chorobowo. Wykorzystując zabiegi fizykoterapeutyczne można wspomóc leczenie i gojenie się ran, zmniejszyć obrzęki i stan zapalny oraz uśmierzyć ból i przygotować organizm do kinezyterapii.
Kinezyterapia wykorzystuje ruch w celach leczniczych. Są to zestawy ćwiczeń, których zadaniem jest zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni, sprawności ruchowej czy elastyczności i wytrzymałości tkanek. Pomaga też w przywróceniu prawidłowej funkcji stawów oraz przywrócenie funkcji ruchowych w obrębie całego układu ruchu. Ma za zadanie oddziaływać na wszystkie układy w naszym organizmie - układ ruchu, krążenia, oddechowy, nerwowy czy pokarmowy.
Terapia manualna wykorzystuje oddziaływanie ludzkich dłoni poprzez dotyk, ucisk w celu leczenia określonej części narządu ruchu. W ramach terapii manualnej wykorzystuje się terapie tkanek miękkich czy układu mięśniowo-nerwowego. Celem jest wywołanie u pacjenta uczucia odprężenia, uśmierzenia bólu, poprawy ukrwienia i dotlenienia tkanek. Najczęściej stosuje się je w schorzeniach stawów, kręgosłupa, w terapiach tkanek miękkich.
Fizjoterapia jest dziedziną wielokierunkową. Obejmuje fizjoterapię neurologiczną, ortopedyczną, korekcję wad postawy, specyficzną analizę i terapię dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawów obwodowych, układów mięśniowego i powięziowego. Nowoczesne podejście opiera się na objęciu kompleksową opieką, dlatego specjaliści ukierunkowują się wybranych na terapiach określonych rodzajów zaburzeń i schorzeń.