przemysł ciężki technologie

KGHM zapowiada współpracę z Samsungiem. Kolejny krok ku dekarbonizacji

14.07.2023 | KGHM Polska Miedź
KGHM Polska Miedź S.A. podpisała porozumienie (Memorandum of Understanding) z Samsung C&T Corporation dotyczące współpracy przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych. Spółki zapowiedziały wspólne działania w zakresie OZE, małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), produkcji i wykorzystaniu wodoru czy technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCSU), która mogłaby zostać wykorzystana w procesach hutniczych.

Zakładamy, że połowa zużywanej przez KGHM energii będzie pochodziła z naszej własnej produkcji, w tym z OZE. Już teraz nasze Bloki Gazowo-Parowe zabezpieczają blisko 20% tego zapotrzebowania, dodatkowo rozwijamy projekty OZE, planujemy budowę SMR i badamy możliwości sięgnięcia po inne technologie, w tym wodorowe. Liczymy, że doświadczenie i potencjał finansowy, który wnosi Samsung, wzmocni nasze starania w drodze do wdrożenia technologii związanych z transformacją energetyczną i zeroemisyjnością – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

Jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy, że możemy uczestniczyć w tej uroczystości z jedną z najbardziej renomowanych firm w Polsce, KGHM. Istnieje wiele obszarów nad którymi rozważamy współpracę – nie tylko w Polsce, ale również na innych kontynentach: od energii odnawialnej, dekarbonizacji, przez budownictwo, aż po rozwój – podkreślił JW Kim, wiceprezes Samsung C&T. 

Podpisane porozumienie (MoU) jest efektem prowadzonych od dłuższego czasu rozmów, w ramach których prezes zarządu i zarząd Samsung C&T spotkał się z zarządem KGHM w siedzibie spółki w Lubinie. Miedziowy gigant i koreański Samsung przewidują utworzenie dedykowanej grupy roboczej, składającej się z przedstawicieli obu firm w celu wymiany informacji i prowadzenia prac analitycznych w wybranych obszarach projektowych.

 

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA KGHM

Polska Miedź pracuje w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i tak prowadzi swoje działania, aby cały ciąg technologiczny był bezpieczny, innowacyjny i zgodny z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Działania i zobowiązania spółki w tych obszarach zawarto w Polityce Środowiskowej i Polityce Klimatycznej, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł.

Działania proklimatyczne miedziowego giganta, w tym te dotyczące dekarbonizacji i zmniejszenia zużycia energii, realizowane są m.in. poprzez racjonalną gospodarkę energetyczną na podstawie najlepszych standardów europejskich i światowych. KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii i planuje, że do 2030 roku 50% zużywanej energii elektrycznej będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE.

Jednym z istotnych projektów, które przybliżą Spółkę do osiągnięcia niezależności energetycznej, jest wdrożenie technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR – Small Modular Reactor). W lutym 2022 r. podpisano z przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC („NuScale”) umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem technologii SMR w Polsce. Projekt reaktora przedsiębiorstwa NuScale bazuje na dobrze znanej koncepcji reaktorów ciśnieniowych lekkowodnych, natomiast jego modułowa, zintegrowana konstrukcja pozwala na uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

 

TECHNOLOGICZNY PARTNER Z KOREI

Samsung C&T jest jedną z największych firm technologicznych i budowlanych na świecie. Do sztandarowych realizacji tego przedsiębiorstwa należą m.in. najwyższy budynek świata - Burj Khalifa oraz elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Samsung jest również mniejszościowym udziałowcem przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC – amerykańskiego dostawcy technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), z którym KGHM podpisał umowę o prace wstępne dnia 14 lutego 2022 r.

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie