Szczebrzeszyn: Poczta Polska zaprezentowała nowe znaczki emisji „Piękno Polski”
14 lipca br. Poczta Polska zaprezentowała nowe znaczki pocztowe emisji „Piękno Polski”. Tegoroczne wydawnictwo filatelistyczne przybliża historię skarbów Lubelszczyzny, m.in. synagogę w Szczebrzeszynie.
W uroczystej prezentacji walorów, w Urzędzie Pocztowym w Szczebrzeszynie, wzięli udział Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
– Synagoga w Szczebrzeszynie to niezwykłe miejsce. Budowla jest nie tylko świadkiem historii, lecz także odzwierciedleniem duchowej więzi z przeszłością. To symbol naszego dziedzictwa i symbol współistnienia różnych kultur na ziemiach polskich. To dla mnie wielki zaszczyt móc podzielić się tym wyjątkowym znaczkiem z mieszkańcami Szczebrzeszyna, którzy przyczynili się do ochrony i konserwacji synagogi. Zaangażowanie lokalnej społeczności w ten projekt stanowi dowód na to, jak ważne jest dbanie o nasze dziedzictwo dla przyszłych pokoleń – mówi Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
W grafice pozostałych pięciu znaczków emisji „Piękno Polski” zaprezentowano Bazylikę kolegiacką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, panoramę rynku w Zamościu, Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Hrubieszowie, koniki polskie z Roztocza oraz Kościół św. Ducha w Kodniu. Wraz z serią sześciu znaczków ukazały się trzy koperty FDC z widokami krajobrazów Roztoczańskiego Parku Narodowego.
– Poprzez nasze znaczki pocztowe emisji „Piękno Polski” promujemy niezwykłe zakątki kraju oraz unaoczniamy unikalność zaprezentowanych na nich miejsc. Do takich, bez wątpienia, zalicza się Szczebrzeszyn. Ważnym elementem misji Poczty Polskiej jest promocja rodzimej kultury. Wyjątkowym narzędziem do realizacji tego celu są znaczki pocztowe. Jestem przekonany, że nasza emisja „Piękno Polski” zainspiruje do odkrywania dziedzictwa naszego kraju – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Synagoga w Szczebrzeszynie jest jedną z najstarszych tego typu budowli w Polsce. Ten cenny zabytek to również aktywne miejsce kultu judaizmu. Obecnie szczebrzeszyńska synagoga stanowi siedzibę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Szczebrzeszynie.
Premiera emisji „Piękno Polski”
W 2022 r. Poczta Polska rozpoczęła emisję „Piękno Polski” przyrodniczymi i krajobrazowymi znaczkami pocztowymi prezentującymi wyjątkowe miejsca Podlasia. Na sześciu walorach filatelistycznych pojawiły się: Pałac Branickich w Białymstoku, meczet w Kruszynianach, prawosławny monastyr w Supraślu, zabytkowy kościół w Tykocinie, rezerwat żubrów w Białowieskim Parku Narodowym i malownicza panorama Drohiczyna – to perły Podlasia, uchwycone na zdjęciach, wykorzystanych w najnowszej serii znaczków pocztowych.
Inicjatorem projektu emisji „Piękno Polski” jest Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
O znaczkach:
autor projektu znaczka: Paweł Myszka
liczba znaczków: 6
wartość: 3,90 zł
nakład: 540 000 szt. łącznie
technika druku: offset
format znaczka: 51mm x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 28.04.2023 r.
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28