nowe produkty/usługi

Jadwiga Zamoyska - Patronka Roku 2023 na znaczku Poczty Polskiej

04.07.2023 | Poczta Polska

Senat RP ogłosił rok 2023 Rokiem Jadwigi Zamoyskiej. W ramach obchodów Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek upamiętniający niezwykłą postać tej wybitnej Polki. Celem wydania znaczka jest podkreślenie wkładu działaczki społecznej w kształtowanie postaw obywatelskich, a także promowanie uniwersalnego i ponadczasowego potencjału jej myśli w dziedzinie wychowania.

Projekt waloru filatelistycznego, autorstwa Pawła Myszki, przedstawia wizerunek Jadwigi Zamoyskiej. Emisję uzupełnia koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC z rysunkiem prezentującym widok na wschodnią stronę Zamku w Kórniku. Dzieło pochodzi ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN.

Życie Jadwigi Zamoyskiej

Jadwiga z Działyńskich Zamoyska była niezwykłą kobietą. To ona współtworzyła Fundację Zakłady Kórnickie. Była zaangażowaną społecznie patriotką, służebnicą Bożą, poliglotką, autorką spójnego systemu pedagogicznego, założycielką pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorką myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem.

Urodziła się 4 lipca 1831 roku w Warszawie, w czasie powstańczych walk, w których brał udział jej ojciec Tytus Działyński. Dorastała w domu, gdzie panowała aktywność obywatelska i przekonanie o konieczności walki o niepodległość ojczyzny. W wieku 21 lat wyszła za mąż za swojego wuja, generała Władysława Zamoyskiego, polityka i działacza największego stronnictwa Wielkiej Emigracji – Hotelu Lambert. Pomimo początkowych wątpliwości, małżeństwo stało się dla niej przestrzenią do realizacji pasji, takich jak nauka języków obcych.

Razem z mężem aktywnie angażowała się w działania na rzecz odzyskania niepodległości dla Polski, podróżując w tym celu do Turcji i Anglii. Mieli czworo dzieci. Dwa lata po śmierci męża w 1882 roku założyła w Kórniku koło Poznania Szkołę Domowej Pracy Kobiet, mającą na celu zapewnienie dziewczętom, zwłaszcza z biednych rodzin, umiejętności zawodowych i niezależności. Naczelnym hasłem szkoły stały się słowa: „Służyć Bogu – służąc Ojczyźnie, służyć Ojczyźnie – służąc Bogu”. Z powodu represji pruskich, przeniosła szkołę do Kuźnic w Zakopanem.

Jadwiga była autorką publikacji o tematyce dydaktyczno-wychowawczej, pisanych z perspektywy wartości chrześcijańskich, najważniejsze to: O wychowaniu, O pracy i O miłości ojczyzny.  Zmarła 4 listopada 1923 roku w Kórniku. W liście do siostry wyraziła życzenie, aby służyć krajowi i pracować cicho, ale energicznie. W swoich wspomnieniach napisała: "Mój mąż mówił, że pan Bóg stworzył innych ludzi, a mnie sobie wymyślił". O sobie sama mówiła: "Można mnie złamać, ale nie skruszyć".

Dziesięć lat po śmierci Jadwigi Zamoyskiej poznańska kuria stara się o wyniesienie jej na ołtarze. Sprawę starań o jej beatyfikację propagowało Stowarzyszenie Matki Bożej Dobrej Rady w Kuźnicach. Jednak oficjalnie proces ten rozpoczął się 27 listopada 2012 roku. Od teraz przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej.

Wnioskodawcą emisji jest Fundacja Zakłady Kórnickie.

O znaczku:

autor projektu: Paweł Myszka
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków
data obiegu: 4 lipca 2023 r.

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie