nowe produkty/usługi

Poczta Polska: Średniowieczny zabytek Strzelna na kartce pocztowej

19.06.2023 | Poczta Polska

Poczta Polska kontynuuje wydawnictwo emisji „Sztuka Sakralna” walorem filatelistycznym, poświęconym najcenniejszemu skarbowi Strzelna, który w 2017 r. został wpisany na listę Pomników Historii. Kartka pocztowa, prezentująca Bazylikę Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny, ukazała się w 5 tys. egzemplarzy.

Najcenniejszym skarbem Strzelna jest, wpisany na listę Pomników Historii, zespół dawnego klasztoru Norbertanek, znajdujący się na wzgórzu Św. Wojciecha. Romański zabytek na trwałe wpisał się w krajobraz historyczny i sakralny Polski. Jest dziedzictwem związanym z początkami państwa polskiego. W skład kompleksu wchodzą: rotunda Św. Prokopa, Bazylika Św. Trójcy, Klasztor (wraz z muzeum), Dwór Prepozytów (plebania) oraz Park i Ogrody Norbertańskie.

- W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie większość komunikacji odbywa się za pomocą telefonów i komputerów, otrzymanie kartki pocztowej jest niezwykłe i niecodzienne. Może to być przyjemne zaskoczenie i sprawić, że odbiorca poczuje się wyjątkowy. Kartka pocztowa prezentująca Bazylikę Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny w Strzelnie  dostarczy każdemu odbiorcy estetycznej przyjemności i radości z jej wizualnej atrakcyjności. Wysłanie kartki pocztowej i zobaczenie reakcji odbiorcy może dawać satysfakcję, ponieważ wiąże się z przekazaniem miłości, troski, wdzięczności lub radości. To prosty gest, który może mieć duże znaczenie dla drugiej osoby i przynieść obu stronom satysfakcję z połączenia i wymiany emocji – podkreślił Karol Górski, dyrektor Regionu Sieci w Bydgoszczy.

W części ilustracyjnej kartki zaprezentowano fotografię, ukazującą majestatyczną Bazylikę Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny w Strzelnie. W prawym górnym rogu strony adresowej waloru nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym umieszczono wnętrze bazyliki.

- Strzelno to wyjątkowe miejsce na Szlaku Piastowskim, a Bazylika Świętej Trójcy jest jednym z cenniejszych, średniowiecznych obiektów architektonicznych w kraju. Odnowienie i rewitalizacja tego zabytku nie byłaby możliwa, gdyby nie trud i starania wieloletniego gospodarza Bazyliki - śp. ks. proboszcza Ottona Szymków, inicjatora działań, które doprowadziły do dzisiejszej świetności cennych zabytków w kompleksie ponorbertańskim na Wzgórzu Św. Wojciecha i Kościoła pw. Św. Trójcy. Ten wkład doceniła Poczta Polska, wydając kartkę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej i za ten gest jesteśmy spółce bardzo wdzięczni - mówi Ewa Kozanecka, poseł na Sejm PR.

Historia sakralnego zabytku Strzelna

Bazylika Św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny to budowla romańska pochodząca z przełomu XII i XIII w. Świątynia była przebudowana w stylu gotyckim i barokowym, jednak pomimo burzliwych dziejów zachowała swą pierwotną autentyczność i integralność. Wnętrze kościoła jest skarbnicą pamiątek z różnych epok. Zawiera ponad 300 zabytków ruchomych. Ogromną wartość stanowią elementy oryginalnej romańskiej dekoracji rzeźbiarskiej – kolumny oraz tympanony. Kolumny zdobione wizerunkami z personifikacją Cnót i Przywar, stawiają ten zabytek na czele w historii sztuki polskiego średniowiecza. Stojący obok kościół Św. Prokopa jest największą romańską świątynią w Polsce wybudowaną na planie koła oraz jedyną w Europie rotundą z kwadratowym prezbiterium z zachowanym oryginalnym sklepieniem.

Wydawnictwa emisji „Sztuka sakralna”

Walor filatelistyczny z Bazyliką Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny to szósta odsłona kartki pocztowej tego unikalnego wydawnictwa. W marcu br. Poczta Polska wydała kartkę przedstawiającą fragment polichromii Włodzimierza Tetmajera z Bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu przedstawiający ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny.

W ostatnich latach emisję dedykowano zabytkowemu poliptykowi znajdującemu się w historycznej fromborskiej Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja oraz węgrowskim zabytkom: Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i kościołowi Kościół św. Antoniego i św. Piotra.

O kartce:

autor projektu kartki: Jacek Konarzewski
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data obiegu: 12 kwietnia 2022 r.

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie