nowe produkty/usługi sprawy społeczne

Poczta Polska wydała kartkę upamiętniającą 80. rocznicę powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury"

16.06.2023 | Poczta Polska

Poczta Polska oddaje hołd bohaterom swoją patriotyczną emisją „80. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej »Ponury«". Odsłona waloru filatelistycznego przedstawia historyczną postać pułkownika cc. Jana Piwnika „Ponurego”, będącego symbolem heroicznych walk stoczonych podczas II wojny światowej.

Projekt kartki, stworzony przez Jarosława Ochendzana, zawiera zdjęcie portretowe pułkownika cc. Jana Piwnika powszechnie zwanego pod pseudonimem „Ponury”. W tle kartki została umieszczona czarno-biała fotografia, przedstawiająca żołnierzy należących do Partyzanckich Zgrupowań Armii Krajowej „Ponury”.

-  Dzięki działalności filatelistycznej Poczty Polskiej możemy oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla dobra Ojczyzny, a tym samym promować ich dziedzictwo. Wydawnictwa filatelistyczne to sposób na przypomnienie nie tylko postaci „Ponurego”, ale w ogóle żołnierzy Armii Krajowej. Chciałbym, aby etos Armii Krajowej, historia walk na Kielecczyźnie, postawy dowódców czy głośnych partyzantów utrwaliły się w świadomości Polaków – mówi Wojciech Stelmach, dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Kielcach.

Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury” były jednym z najważniejszych i najaktywniejszych oddziałów partyzanckich w okupowanej Polsce. Ich działalność była niezwykle istotna w walce z okupantem i o odzyskanie niepodległości.

Pod przywództwem wybitnego żołnierza, Jana Piwnika, zgrupowania przeprowadziły liczne akcje dywersyjne. Dzięki świetnemu wyszkoleniu i zrozumieniu zasad walki partyzanckiej, żołnierze „Ponurego” osiągali sukcesy, stając się symbolem niezłomności i bohaterstwa.

Płk cc. Jan Piwnik „Ponury”

Jan Piwnik, urodzony 31 sierpnia 1912 r. w Janowicach, był oficerem Policji Państwowej i żołnierzem Armii Krajowej podczas II wojny światowej. Po zdaniu egzaminu dojrzałości, wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Następnie odbył praktykę podoficerską w 10. Pułku Artylerii Ciężkiej. Jednak ostatecznie zdecydował się związać swój los z Policją Państwową, gdzie pełnił służbę do wybuchu wojny.

W 1939 r., po wybuchu wojny, Jan Piwnik przedostał się na Węgry i został internowany. Uciekł z internowania w lutym 1940 r. i dołączył do Wojska Polskiego we Francji. Następnie przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie uczestniczył w szkoleniach dla cichociemnych – specjalnej jednostki dywersyjnej.

W listopadzie 1941 r. Jan Piwnik został przerzucony do Polski w ramach operacji lotniczej „Ruction”. Podczas służby w organizacji konspiracyjnej o kryptonimie „Wachlarz”, słynął z brawurowych akcji, tj. uwolnienie więźniów z więzienia w Pińsku. Następnie działał głównie na terenie rodzinnej ziemi świętokrzyskiej. Po reorganizacji struktur Armii Krajowej został komendantem Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK. Organizował również oddziały partyzanckie, które były znane jako Zgrupowanie Partyzanckie AK „Ponury".

Konflikty z komendą okręgu doprowadziły do jego odwołania z Kielecczyzny. Został przeniesiony do Okręgu Nowogródzkiego AK na stanowisko dowódcy VII Batalionu 77. Pułku Piechoty AK.

Jan Piwnik zginął 16 czerwca 1944 r. podczas walki o strażnicę graniczną Bohdany pod Jewłaszami. Po 43 latach jego ciało zostało sprowadzone do Gór Świętokrzyskich, które były jego ukochanym regionem.

O kartce:

autor projektu kartki: Jarosław Ochendzan
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data obiegu: 4 czerwca 2023 r.

 

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie