energetyka

Fotowoltaika w Białymstoku – czy to się opłaca? 

14.06.2023 | Otovo

Montaż paneli fotowoltaicznych stanowi wyjątkową inwestycję w przyszłość. Wybór tego ekologicznego sposobu pozyskiwania energii przynosi liczne korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszych portfeli. Energia słoneczna, nie tylko darmowa, ale również odnawialna, staje się coraz bardziej dostępna. Dzięki minielektrowni na dachu własnego domu możemy osiągnąć niezależność energetyczną. Przed przystąpieniem do instalacji paneli fotowoltaicznych warto jednak dokładnie zbadać warunki panujące w miejscu, gdzie planujemy je zamontować.

W kontekście inwestycji w fotowoltaikę warto zauważyć, że różne części kraju wymagają odmiennego podejścia do tego tematu. Czynniki takie jak warunki klimatyczne, nasłonecznienie, topografia terenu oraz lokalne regulacje mogą znacząco wpływać na efektywność i opłacalność instalacji fotowoltaicznych. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:  

  • analiza nasłonecznienia: przed montażem paneli warto zbadać czy miejsce instalacji ma odpowiednią ekspozycję na słońce i czy nie jest zacienione przez budynki, drzewa czy inne przeszkody. Im większa ilość światła słonecznego dociera do paneli, tym większa będzie ich wydajność.
  • kąt nachylenia: odpowiedni kąt nachylenia zapewni optymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Kąt ten zależy od szerokości geograficznej miejsca instalacji.
  • orientacja paneli względem stron świata: najlepiej skierować je w kierunku południowym lub zbliżonym do południowego, aby maksymalnie korzystać z promieniowania słonecznego przez cały dzień. Jednak panele również generują energię przy innych orientacjach, takich jak wschód lub zachód.
  • stan techniczny dachu: przed montażem paneli należy sprawdzić stan dachu, na którym będą zamontowane. Konstrukcja dachu powinna być wystarczająco mocna i stabilna, aby utrzymać panele.  

Według dostępnych danych, średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi od 950 do 1100 kWh/m2, a Białystok zapewnia znakomite warunki do użytkowania paneli fotowoltaicznych, średnie roczne nasłonecznienie wynosi tutaj ok. 1262 kWh/m2. W związku z tym, instalacja paneli fotowoltaicznych w tym regionie jest zdecydowanie godna polecenia i opłacalna. Panele fotowoltaiczne są najczęściej skierowane w Polsce na południe. Jeżeli takiej możliwości na dachu nie ma (np. przez cień) to firma fotowoltaiczna decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w kierunku wschód-zachód. Najlepszy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Białymstoku to 37 stopni.

Wielkość instalacji powinna być odpowiednio dobrana  

Średnie roczne nasłonecznienie w Białymstoku wynosi ok. 1262 kWh/m2. Wartość ta znacznie przewyższa średnią krajową. Tym samym, domowa instalacja fotowoltaiczna w Białymstoku o mocy 4,6 kWp jest w stanie wyprodukować 4 327.71 kWh rocznie.

– W sprzyjających okolicznościach moduły powinny zostać skierowane na południe. Jeżeli w danym miejscu nie jest to możliwe, należy wybrać orientację zachodnią i wschodnią. W Białymstoku najefektywniejszy kąt nachylenia wynosi 37 stopni – powiedział Kamil Jeznach, Head of Operations, który odpowiada za techniczną i operacyjną stronę działalności polskiego oddziału Otovo – Warto jednak podchodzić do tego z rozsądkiem. Różnice w uzyskach między nachyleniem 15 stopni, a 50 stopni są minimalne. Zdecydowanie nie warto przebudowywać dachu lub stosować dodatkowych wsporników – dodał ekspert.

Warto obliczyć dokładne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla własnego domu, biorąc pod uwagę fakt, że każda rodzina w nieco inny sposób wykorzystuje wszelkie urządzenia elektryczne. Dostępne są gotowe wzory do obliczenia zapotrzebowania na energię

Wpływ na wynik może mieć zastosowanie dodatkowych rozwiązań, takich jak pompa ciepła lub ogrzewanie podłogowe. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowego doradcy, który posiada doświadczenie i prawidłowo oceni warunki. Takie wyliczenie jest bezpłatne i można je wykonać online, bez konieczności zapraszania konsultanta do domu. Wystarczy wejść na stronę Otovo.pl i wpisać swój adres, a następnie otrzymać szacunkowe wyliczenia dotyczące wielkości i ceny instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje instalacja w Białymstoku?

Przyjrzyjmy się bliżej cenom instalacji fotowoltaicznych w Białymstoku proponowanych przez firmę Otovo. Średnio, instalacja złożona z 12 paneli o łącznej mocy 4,6 kWp kosztuje ok. 22 500 zł. Jeśli zdecydujemy się na większą instalację składającą się z 16 paneli o mocy 6,5 kWp, należy się spodziewać wydatku w wysokości ok. 29 187 zł. Ceny mogą być wyższe w zależności od tego, jakiej marki panele i inwerter wybierze klient lub czy od razu zdecyduje się na zakup magazynu energii.

Mieszkańcy Białegostoku mogą skorzystać z atrakcyjnych dotacji, dzięki którym obniżą koszt instalacji fotowoltaicznej o ok. 6 tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach nawet o 50%.

  1. Program Czyste Powietrze, w którym oprócz środków na wymianę starych pieców, przewidziano również dofinansowanie na fotowoltaikę. Przy dochodach poniżej 100 tys. zł rocznie można zyskać 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną, a niektórzy beneficjenci mogą liczyć nawet na 9 tys. zł dotacji.
  2. Mój Prąd 5.0 – w bieżącym roku można otrzymać 6 tys. zł dofinansowania do paneli fotowoltaicznych oraz dofinansowanie do magazynów energii (7,5 tys. zł na baterię + 5 tys. na całą instalację).
  3. Dodatkową opcją jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala rozliczyć część wydatków (zwykle 12%) na instalacje fotowoltaiczne w ramach odpisu od podatku.

Jak szybko zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Wiele czynników wpływa na czas zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne, a Białystok nie jest tu wyjątkiem. Niemniej jednak, możemy oszacować średni czas zwrotu inwestycji (ROI) dla klientów Otovo na Podlasiu.

- Instalacja o mocy 4,6 kWp z opcją dofinansowania w programie „Mój Prąd 5.0” zwróci się w ok. 4,5 roku. Jeśli natomiast klient zdecyduje się na montaż baterii o pojemności 5 kWh wraz z fotowoltaiką, wtedy czas zwrotu inwestycji wyniesie od 5 do 6 roku z dotacją „Mój Prąd 5.0” oraz ulgą termomodernizacyjną. Pamiętajmy również, że w tym czasie będzie czerpał dodatkowe korzyści płynące z magazynowania energii – wyjaśnia Kamil Jeznach.

Otovo zaleca każdemu, kto zastanawia się nad zakupem instalacji, przeprowadzenie profesjonalnej oceny przed podjęciem decyzji. Eksperci są w stanie dostosować projekt do specyficznych warunków i zapewnić optymalne rozwiązania, które przyniosą największe korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Warto również przypomnieć o opcji leasingu konsumenckiego, który proponuje firma Otovo. Klienci, którzy nie chcą wydawać jednorazowo większej sumy pieniędzy, mogą skorzystać z oferty leasingu konsumenckiego. Co istotne, w ramach tej opcji nie wymagany jest żaden wkład własny. Cały koszt instalacji można rozłożyć na miesięczne raty, płacone przez okres trwania umowy, czyli 20 lat. Po upływie tego czasu można wykupić instalację na własność za cenę jednomiesięcznej raty. Firma daje również możliwość wykupu instalacji w dowolnym momencie trwania umowy leasingu.

Niska miesięczna rata to nie jedyna korzyść. Klienci, którzy zdecydują się na ofertę leasingu w Otovo, otrzymują 20 lat gwarancji na całą instalację fotowoltaiczną (wszystkie jej części), a 10 lat gwarancji na baterię (jeżeli zdecydują się na leasing magazynu energii). Podczas trwania umowy klient korzysta także z gwarancji serwisowej na cały sprzęt wraz z okablowaniem i zabezpieczeniami, montaż oraz uzysk energii. Klienci, którzy zdecydują się na zakup instalacji fotowoltaicznej od Otovo jeszcze w czerwcu i sfinansują ją w formie leasingu, otrzymają pierwsze trzy raty w prezencie. To unikalna szansa, którą warto wykorzystać i rozpocząć swoją przygodę z zieloną energią już teraz.

informacje o firmie

Otovo to najprostszy sposób na zakup fotowoltaiki na dachu lub na gruncie i magazynu energii dla domu. Firma zrzesza sieć setek lokalnych, wysokiej jakości i dokładnie sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i precyzyjnie doradza w zakresie montażu fotowoltaiki, aby w kilka sekund przedstawić klientom ofertę.

Otovo założone zostało w Oslo w 2016 roku. Jest wiodącą firmą na rynku energii słonecznej w Europie. Sprzedała i zrealizowała tysiące projektów fotowoltaicznych na całym kontynencie. Jej zespół tworzą inżynierowie, programiści i konsultanci techniczni z całej Europy.

informacje o firmie

Otovo to najprostszy sposób na zakup fotowoltaiki na dachu lub na gruncie i magazynu energii dla domu. Firma zrzesza sieć setek lokalnych, wysokiej jakości i dokładnie sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i precyzyjnie doradza w zakresie montażu fotowoltaiki, aby w kilka sekund przedstawić klientom ofertę.

Otovo założone zostało w Oslo w 2016 roku. Jest wiodącą firmą na rynku energii słonecznej w Europie. Sprzedała i zrealizowała tysiące projektów fotowoltaicznych na całym kontynencie. Jej zespół tworzą inżynierowie, programiści i konsultanci techniczni z całej Europy.