Czy Polska ma swoją soft-power?
Co możemy powiedzieć o kraju
w 34. rocznicę pierwszych wolnych wyborów.
Polskę można opisać nie tylko słowami, lecz także obrazami i mapami. „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” podejmuje tematy z wielu dziedzin życia prezentując naszą ojczyznę z różnych punktów widzenia. Dzięki wizualizacji danych można dokonać nowych odkryć, wyciągnąć ciekawe wnioski i znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy Polska ma swoje soft power?
W polityce międzynarodowej cele można osiągać dwojako – poprzez siłę wojskową i gospodarczą (hard power), bądź przez miękkie oddziaływanie na partnerów zewnętrznych za pośrednictwem kultury, nauki, edukacji sportu, wybitnych postaci czy lokalnych społeczności (soft power). Dlatego też „Geograficzno-politycznym atlasie Polski” podejmuje tematy związane z polityką wewnętrzną i zagraniczną, historią, społeczeństwem, kulturą i gospodarką. Publikacja podzielona jest na 8 rozdziałów: Polska w przestrzeni i czasie; Granice, terytorium, pamięć; Rozwój; Państwo i polityka; Nazewnictwo geograficzne; Polacy za granicą, mniejszości w Polsce; Polska soft power; Tempus calamitatum. Ponad tysiąc map buduje całościowy obraz państwa i społeczeństwa polskiego na początku lat 20. XXI wieku.
Dzięki zebranym informacjom możemy dowiedzieć się, że są obiekty, które noszą nazwy związane z Polska, nawet na innych planetach - Marsie, Wenus czy na Księżycu. Znajdziemy też odpowiedź, gdzie występują polskie nazwy geograficzne na świecie i w jakich miastach za granica żyje najwięcej Polaków. W albumie bardzo inspirująca jest prezentacja trzech koncepcji geopolitycznych dotyczących miejsca i roli Polski w Europie Środkowo-Wschodniej, a także na całej scenie międzynarodowej.
Mapy obrazują także podróże apostolskie Jana Pawła II, rozkład polskich misjonarzy na świecie czy zagraniczne tłumaczenia polskich książek. Ciekawym zestawianiem są osiągnięcia piłkarskie Roberta Lewandowskiego, w tym np. gole zdobyte w Lidze Mistrzów. W obszarze dziedzictwa mapy ukazują najcenniejsze polskie obiekty wyróżnione wpisem na Listę UNESCO oraz na Listę Pomników Historii.
Na płaszczyźnie szeroko rozumianego społeczeństwa widzimy mapy urodzin osób, które zapisały się na kartach historii, również tej najnowszej, (Aleksandra Kurzak, Anja Rubik, Iga Świątek) i są rozpoznawalne na świecie poprzez swoje osiągnięcia w dziedzinach filmu, muzyki, literatury oraz nauki, technologii czy wynalazków, a także polityki, wojskowości, sportu czy biznesu. W jednym miejscu zostały zebrane informacje o polskich laureatach Nagród Nobla czy zdobywców Oscarów i nagród na Festiwalu Filmowym w Cannes. Mapy, grafiki i wykresy pokazują, że Polacy mają powody do dumy.
Po 1989 r. Polska niewątpliwe osiągnęła sukces polityczny i rozwojowy na różnych płaszczyznach i dziedzinach życia, dołączając do państw wysoko rozwiniętych. Uplasowaliśmy się na podium jako wzór przemian demokratycznych w Europie środkowo-wschodniej podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”.
„Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”. podejmuje tematy związane z polityką wewnętrzną i zagraniczną, historią, społeczeństwem, kulturą i gospodarką. Opisy merytoryczne i mapy przygotowano po polsku i po angielsku, dzięki czemu Atlas ma szansę przybliżyć Polskę i rodakom i cudzoziemcom. Dodatkowo, treści posiadają wirtualne tłumaczenia na języki: francuski, niemiecki, chiński, hiszpański, ukraiński i rosyjski.
Publikacja „Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022” pod red. Marcina Wojciecha Solarza to efekt projektu edukacyjnego prowadzonego w latach 2020-2022 roku na zlecenie Biura „Niepodległa” na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Atlasowi towarzyszą m.in. scenariusze lekcji dostępne na stronie atlas2022.uw.edu.pl. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
Więcej informacji na stronie Atlas Polski goegraficzno-polityczny
Atlas można kupić w Sklepie online Narodowego Centrum Kultury.
Życzymy miłej lektury!
kontakt dla mediów
Instytut Adama Mickiewicza
kontakt@niepodlegla.gov.pl
tel: 22 182 26 00
Wioletta Łabuda-Iwaniak
wlabuda@niepodlegla.gov.pl
tel: 786870053
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Instytut Adama Mickiewicza
kontakt@niepodlegla.gov.pl
tel: 22 182 26 00
Wioletta Łabuda-Iwaniak
wlabuda@niepodlegla.gov.pl
tel: 786870053