„Do Rzeczy” nr 17–18: Konfederaci pewni swego.Trwała trzecia siła polityczna czy efemeryda
- Dotarcie do najmłodszych wyborców nie jest gwarancją na trwałe usytuowanie się wśród rozgrywających na scenie politycznej. Najbliższe miesiące kampanii wyborczej będą testem dla Konfederacji – czy jest w stanie przejść od fazy partii rzucającej wyzwanie duopolowi do roli skutecznego, ale i dojrzałego gracza – zastanawia się Piotr Semka w tekście “Ile potrwa ich «pięć minut»?”.
- Konfederacji nie wystarczy dobry wynik: musi jeszcze przejść stress test, czyli oprzeć się z jednej strony próbom przekupienia przez większe partie części jej działaczy, z drugiej zaś – użyciu przeciwko liderom „haków” na nich samych i ich bliskich – zauważa Rafał A. Ziemkiewicz w artykule “Przed stress testem”.
– Konfederacja jest dziś trzecią siłą polityczną w kraju. Gdyby po wyborach stworzyła rząd z PiS, oznaczałoby to dla niej pewny koniec w perspektywie jednej kadencji – pisze Łukasz Warzecha w tekście “Konfederacja ma czas. Czy będzie cierpliwa?”.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Debata o polskiej polityce zagranicznej odbyła się w samą porę. Wojnie, która od przeszło roku toczy się na naszej granicy, towarzyszą zrozumiałe emocje. Za emocjami nie nadąża jednak refleksja. Ta zaś jest dziś coraz bardziej potrzebna – przekonuje Marek Jurek w tekście “Granice polityki polskiej”.
– Los był okrutny wobec dworków i dworów na Żmudzi. Co ocalało z tej żmudzkiej Atlantydy? – pisze Piotr Semka
w artykule “Żmudzi, ojczyzno moja”.
– Wojna na Ukrainie niewątpliwie będzie jednym z wiodących tematów kampanii prezydenckiej w USA. Spór polityczny w Stanach Zjednoczonych toczy się bowiem także o to. Niedawny wyciek tajemnic Pentagonu jeszcze bardziej go zaostrzy – zauważa Wojciech Golonka w tekście “Czy Ukraina straci wsparcie?”.
– Co pewien czas pojawiała się informacja, że ci, którzy zdecydowali się napisać życiorys kard. Henryka Gulbinowicza od nowa i oskarżyć go o współpracę z bezpieką, powinni uważać, bo jego zapiski mogą nagle „wypłynąć” i wtedy zatrzęsie się ziemia. Oto są. Nieznane pamiętniki kard. Henryka Gulbinowicza odnalazły się
we Wrocławiu – pisze Agnieszka Bugała w tekście “Nieznane pamiętniki kardynała odnalezione”.
– Chiny robią wszystko, by jak najszybciej doścignąć USA i Rosję pod względem wielkości arsenału jądrowego. Perspektywa mierzenia się nie z jedną potęgą atomową, jak do tej pory, ale z dwoma naraz oznacza też przewrót w amerykańskiej myśli strategicznej – stwierdza Piotr Włoczyk w artykule “Trzecia potęga na horyzoncie”.
– Kto zarobił, a kto stracił na imporcie olbrzymich ilości ukraińskiego zboża do Polski? – zastanawia się Tomasz Cukiernik w tekście “Afera zbożowa”.
W najnowszym numerze również “zagadka Jacka Bartosiaka – guru polskiej geopolityki”.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 24 kwietnia 2023 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.