kultura/sztuka/rozrywka

Finał programu Music MasterClass Fundacji Fabryki Norblina

Są niezwykle utalentowani i pełni muzycznej pasji. Przez wiele miesięcy szlifowali swój wokalny i instrumentalny warsztat pod okiem Mistrzów: Kuby Badacha, Adama Sztaby, Natalii Przybysz, Hani Rani, Piotra Metza, Andrzeja Smolika i Marka Napiórkowskiego. Teraz są gotowi by rozwinąć skrzydła i szturmem zdobyć polską scenę muzyczną. Stypendyści Music MasterClass Fundacji Fabryki Norblina zakończyli właśnie swoją przygodę z programem w wielkim stylu – nagrywając własne kompozycje i produkcje muzyczne, czego efektem jest 19 singli i 8 teledysków. Utwory młodych artystów pojawiły się w rozgłośniach radiowych oraz w popularnych serwisach muzycznych. Stypendyści podpisują też pierwsze umowy z wytwórniami muzycznymi, a już w maju wystąpią na koncertowej scenie Fabryki Norblina w ramach Jam Session „Scena Młodych”.

Piotr Odoszewski, Piotr Niesłuchowski, Błażej Sudnikowicz „lessman”, Małgorzata Majerska „GONO”, Sandra Mika, oraz zespół Rejoin – to właśnie oni spośród ponad 400 kandydatów decyzją Jury otrzymali pełne stypendium w ramach programu Music MasterClass. Indywidualny program opieki artystycznej został przyznany także utalentowanym artystom grającym muzykę klasyczną – Julii Łozowskiej oraz duetowi gitarzystów w składzie Adam Woch i Robert Guzik. Wszyscy finaliści zostali wytypowani przez Mistrzów Music MasterClass, którzy następnie objęli nad stypendystami opiekę artystyczną i merytoryczną. W inicjatywie Fundacji Fabryki Norblina udział wzięły autorytety polskiej sceny muzycznej - Kuba Badach, Adam Sztaba, Natalia Przybysz, Hania Rani, Piotr Metz, Andrzej Smolik i Marek Napiórkowski, a także mentorzy merytoryczni – m. in. Gabi Drzewiecka (wywiady), Tomasz Ossoliński (wizerunek), Wojciech Olszak (produkcja muzyczna), Radek Łukasiewicz (praca nad tekstem), Kamila Polit (coaching artystyczny), oraz mecenas Maciej Ślusarek (prawo autorskie). Opieką artystyczną stypendystów objęła również Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, która zorganizowała warsztaty dla młodych twórców, klub jazzowy Jassmine, w przestrzeniach którego odbyły się preeliminacje do programu Music MasterClass oraz wytwórnia Sony Music Poland, która przygotowała warsztaty z TikToka, a także pokazała stypendystom jak „od środka” wygląda praca w wytwórni muzycznej.

 Fabryka Norblina kontynuuje kulturalną spuściznę pierwszych właścicieli kompleksu, rodziny Norblinów i Wernerów, którzy byli nie tylko wielkimi pasjonatami sztuki, ale też jej mecenasami. Ukłonem w kierunku kulturalnej działalności Norblinów jest powołana do życia kilka lat temu Fundacja Fabryki Norblina, której zadaniem jest aktywizacja zdolnych, młodych artystów i wspieranie ich działalności na zasadzie mecenatu. Kluczowym projektem Fundacji stał się program stypendialny Music MasterClass, który właśnie dobiegł końca.

 - Program Music MasterClass to znakomita inicjatywa i bardzo się cieszę, że mogę być jej częścią. W koncepcie tego przedsięwzięcia najbardziej ujmuje mnie fakt, że młodzi artyści biorący udział w programie przynależą do tak różnorodnych muzycznych światów. Najpiękniejsza muzyka powstaje na styku gatunków, a ludzie, z którymi pracowaliśmy mają głowy szeroko otwarte! Cieszę się, że jako Mentorom udało nam się podzielić naszymi doświadczeniami z tymi bardzo zdolnymi młodymi twórcami. Trzymam za nich wszystkich bardzo mocno kciuki! – mówi Marek Napiórkowski, jeden z najpopularniejszych polskich artystów jazzowych i Mistrz programu stypendialnego Music MasterClass.

W ramach programu Music MasterClass stypendyści odbyli ponad 100 indywidualnych spotkań z Mistrzami
i Mentorami, wzięli udział także w ponad 20 wykładach i warsztatach grupowych. Inspiracje muzyczne i rozwój artystyczny zwieńczyły autorskie produkcje muzyczne i teledyski nagrane przez stypendystów w pofabrycznej przestrzeni Fabryki Norblina. Utwory młodych artystów trafiły do rozgłośni radiowych, dostępne są też
w serwisach internetowych, gdzie odsłuchane zostały już 700 tysięcy razy!

- W zalewie różnych castingów telewizyjnych, program stypendialny Fundacji Fabryki Norblina wyróżnił się zdecydowanie celem, poziomem i głębokim wejściem w temat muzyki. Natomiast wszechstronność zakresu eksperckiego Mistrzów i Mentorów zagwarantowała kompleksowe przygotowanie uczestników do dalszych kroków w ich artystycznej karierzekomentuje Piotr Metz, dziennikarz muzyczny i jeden z Mentorów Music MasterClass.

- Największą zaletą programu Music MasterClass, oprócz spotkań indywidualnych naszych stypendystów z Mistrzami, jest fakt, że młodzi artyści zaczęli ze sobą współpracować. Dzięki tej oddolnej inicjatywie powstały 4 niesamowite utwory, w których wzięli udział praktycznie wszyscy stypendyści tworząc unikalne i niepowtarzalne dzieła. Głównym pomysłodawcą projektu jest jeden ze stypendystów Błażej Sudnikowicz tworzący pod pseudonimem lessman. Wypuszczamy na polski rynek muzyczny wspaniałych i niezwykle utalentowanych artystów, którzy świetnie dadzą sobie radę realizując własne projekty muzyczne – mówi Kamil Juszczyk, Project Manager Fundacji Fabryki Norblina.

Kim są finaliści Music MasterClass? Piotr Odoszewski to niezwykle utalentowany wokalista, multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Po udziale w programie stypendialnym Fundacji Fabryki Norblina podpisał umowę z wytwórnią Sony Music Poland, która wydała jego pierwszy utwór „poza tym”. Piotr Niesłuchowski śpiewa, pisze teksty, komponuje i gra na gitarze. Przez kilka lat występował ze Skubasem, zaśpiewał u boku Natalii Przybysz podczas koncertu MTV Unplugged, zagrał też dziesiątki koncertów, m.in. na Woodstocku. Wystąpił w I edycji The Voice of Poland, gdzie zajął 3. miejsce, co umożliwiło mu napisanie i nagranie piosenki z Anią Dąbrowską. Utwór „Bij” to pierwszy singiel z jego albumu zapowiadanego na jesień tego roku. Błażej Sudnikowicz „lessman” jest gitarzystą, kompozytorem, autorem tekstów, a także wykładowcą w Akademii Muzycznej w Katowicach, w której na co dzień uczy gry na gitarze. W ramach współpracy stypendialnej „lessman” swój debiutancki singiel „to nie jestem ja” nagrał z Natalią Grosiak z Mikromusic. Jego najnowszy utwór „jeden raz” powstał z kolei we współpracy z Piotrem Odoszewskim i może przywodzić na myśl twórczość Ralpha Kamińskiego czy Igora Herbuta. Błażej nagrał też razem z GONO utwór „KARMA”, który jest odważnym elementem łączącym stylistykę neo-classical z gatunkiem dark pop. Wspomniana wyżej Małgosia Majerska, tworząca pod pseudonimem GONO to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka oraz aktorka teatralna i filmowa, która w ramach programu Music MasterClass nagrała singiel „Atleta”. Kolejną wyróżnioną wokalistką jest Sandra Mika, której debiutancki album „Święta Krowa” został nagrany na żywo podczas koncertu z widownią w Fabryce Norblina. Jak mówi jeden z Mistrzów Kuba Badach „Jej wokal jest jednocześnie elegancki i zadziorny. Dzięki temu artystka ma bardzo rzadki dar intrygowania i kojenia odbiorcy w tym samym momencie”. Zespół Rejoin tworzy z kolei sześcioro utalentowanych muzycznie przyjaciół. Ich muzyka to połączenie jazzu z elektroniką i dozą buntu. Muzycy Rejoin występowali z takimi artystami jak Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, czy Paulina Przybysz. „Sanka” i „Gloomy” to ich dwa pierwsze single, które są zapowiedzią większego projektu.

Julia Łozowska jest pianistką i jedną z najbardziej wyrazistych artystek młodej generacji na scenie muzyki klasycznej. Zachęca swoją publiczność do doświadczania muzyki w ich indywidualny, unikalny sposób oraz aktywnie wpływa na zmianę postrzegania muzyki klasycznej. Występowała w najlepszych salach koncertowych Polski i świata, m.in. w Salle Cortot w Paryżu, NOSPR, Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej, czy Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W 2021 roku Julia reprezentowała Polskę w Konkursie Chopinowskim w Warszawie oraz jest laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów. W przestrzeni Fabryki Norblina Julia nagrała trzy utwory na żywo, do których powstały także teledyski. Jeden z nich to utwór Erika Satie: “3 Gymnopédies: No. 1, Lent et douloureux”.Adam Woch i Robert Guzik to gitarzyści z klasycznym warsztatem, którzy nie boją się wyjść poza ramy gatunku. Koncertowali na całym świecie debiutując w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. Do swojego nowego projektu zaprosili Marka Napiórkowskiego - legendę jazzu i wybitnego gitarzystę, z którym wspólnie nagrali utwór „BAIÃO”. Więcej o młodych artystach i ich utworach przeczytać można na stronie https://www.musicmasterclass.pl

Pomysłodawcą i fundatorem programu Music MasterClass jest Fundacja Fabryki Norblina. Patronami medialnymi wydarzenia zostali: Vogue Polska, Wyborcza.pl, Radio Nowy Świat, Onet.pl, CGM.pl oraz JazzSoul.pl. Partnerami programu są także serwis streamingowy TIDAL, dystrybutor treści cyfrowych Independent Digital oraz kancelaria prawna Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy. Do projektu dołączyli także wyjątkowi kuratorzy - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) oraz warszawski klub Jassmine, którzy otoczyli opieką stypendystów Music MasterClass. Indywidualną promocję PR-ową każdego stypendysty prowadziła Ada Rosińska (No Lekko).

 

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie Fundacji Fabryki Norblina: https://fundacjafabrykinorblina.pl

 

 Teledyski stypendystów programu Music MasterClass:

 

Piotr Odoszewski

singiel „poza tym”: https://youtu.be/_QkleW-bdFA

 

Piotr Niesłuchowski

singiel „Bij”: https://youtu.be/OWizvanuhJo

 

Błażej Sudnikowicz „lessman”

singiel „to nie jestem ja” (z Natalią Grosiak): https://youtu.be/fSlk9aWl2GM

 

Małgorzata Majerska „GONO”

singiel „Atleta”: https://youtu.be/YtrN4-mjqE8

 

Sandra Mika

singiel „Święta Krowa”: https://youtu.be/rLFAmtTlnkU

 

Julia Łozowska

singiel (Erik Satie: 3 Gymnopédies: No. 1, Lent et douloureux): https://youtu.be/DUITpdd3Das

 

Adam Woch i Robert Guzik

singiel „Baiao”: https://youtu.be/G4DqAAEs2Ck

 

zespół Rejoin

singiel „Sanka”: https://youtu.be/zArX8MKu0nc

kontakt dla mediów
Head of PR, Beyond Public Relations
Lidia Piekarska

l.piekarska@bepr.pl

informacje o firmie

O Fundacji Fabryki Norblina

Fundacja Fabryki Norblina postawiła sobie za cel kontynuację filantropijnej i kulturalnej spuścizny rodziny Norblinów
i Wernerów. Misją fundacji jest uświadamianie roli sztuki w społeczeństwie oraz pielęgnowanie i promowanie znaczenia kultury w naszym codziennym życiu. Fundacja wspiera młodych, zdolnych artystów, którzy już w drugiej połowie 2021 roku będą mogli zaprezentować swoją działalność artystyczną w zabytkowych, zrewitalizowanych przestrzeniach dawnej fabryki. Dzięki kulturalnej scenie Fabryki Norblina młodzi artyści otrzymają stałe miejsce do eksplorowania swojego talentu i kreowania sztuki.

Równocześnie pragniemy zadbać, by najwybitniejsi polscy artyści, stanowiący dla społeczeństwa niezaprzeczalny autorytet intelektualny i merytoryczny, posiadali wyraźny wpływ na edukację oraz kształtowanie kolejnego pokolenia światłych, opiniotwórczych i inteligentnych osobowości areny artystycznej.

 Poza organizacją programów stypendialnych, inicjatyw artystycznych, koncertów, spektakli czy festiwali, niezwykle istotnym elementem działania Fundacji Fabryki Norblina jest relacja Mistrz - Podopieczny. Nasza inicjatywa wyraża się w niezwykle ważnej roli, jaką pełni w kulturze autorytet, gdzie Mistrz, rozumiany jako wybitny i opiniotwórczy przedstawiciel polskiej sceny artystycznej otacza opieką wybranego przez siebie młodego twórcę i wspiera go merytorycznie w rozwoju oraz kreowaniu indywidualnego wyrazu artystycznego. Dlatego hasłem przewodnim fundacji jest Eviva l'arte! – Niech żyje sztuka!

załączniki

kontakt dla mediów
Head of PR, Beyond Public Relations
Lidia Piekarska

l.piekarska@bepr.pl

informacje o firmie

O Fundacji Fabryki Norblina

Fundacja Fabryki Norblina postawiła sobie za cel kontynuację filantropijnej i kulturalnej spuścizny rodziny Norblinów
i Wernerów. Misją fundacji jest uświadamianie roli sztuki w społeczeństwie oraz pielęgnowanie i promowanie znaczenia kultury w naszym codziennym życiu. Fundacja wspiera młodych, zdolnych artystów, którzy już w drugiej połowie 2021 roku będą mogli zaprezentować swoją działalność artystyczną w zabytkowych, zrewitalizowanych przestrzeniach dawnej fabryki. Dzięki kulturalnej scenie Fabryki Norblina młodzi artyści otrzymają stałe miejsce do eksplorowania swojego talentu i kreowania sztuki.

Równocześnie pragniemy zadbać, by najwybitniejsi polscy artyści, stanowiący dla społeczeństwa niezaprzeczalny autorytet intelektualny i merytoryczny, posiadali wyraźny wpływ na edukację oraz kształtowanie kolejnego pokolenia światłych, opiniotwórczych i inteligentnych osobowości areny artystycznej.

 Poza organizacją programów stypendialnych, inicjatyw artystycznych, koncertów, spektakli czy festiwali, niezwykle istotnym elementem działania Fundacji Fabryki Norblina jest relacja Mistrz - Podopieczny. Nasza inicjatywa wyraża się w niezwykle ważnej roli, jaką pełni w kulturze autorytet, gdzie Mistrz, rozumiany jako wybitny i opiniotwórczy przedstawiciel polskiej sceny artystycznej otacza opieką wybranego przez siebie młodego twórcę i wspiera go merytorycznie w rozwoju oraz kreowaniu indywidualnego wyrazu artystycznego. Dlatego hasłem przewodnim fundacji jest Eviva l'arte! – Niech żyje sztuka!