„Do Rzeczy” nr 12: Showmani geopolityki. Wojna Rosja-Ukraina: zuchwałe wizje polskich ekspertów
– Miraż geograficznego determinizmu, który znamionuje geopolitykę, to niebezpieczna ścieżka, na której
można łatwo zbłądzić. Polscy geopolitycy robiący oszałamiającą karierę w Internecie dają proste odpowiedzi
na niezwykle złożone problemy. Część tych recept jest jednak zwyczajnie groźna dla państwa polskiego
– pisze Jan Fiedorczuk w tekście “Zwodnicza ścieżka geopolityki”.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Założenie ludzi chcących marginalizować rolę Kościoła w Polsce jest długoplanowe. Chodzi o to, by stworzyć wokół postaci Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II, trwałą moralną atmosferę dwuznaczności. Spór o papieża Polaka rozgrywać się będzie już przez kolejne dekady – pisze Piotr Semka w tekście “Polski podział wojtyliański”.
– „Polowanie na ćmy”, „Dom pod Dwoma Orłami”, „Krucjata. Prawo serii” – telewizja publiczna wygrywa,
gdy inwestuje w dobre seriale – stwierdza Piotr Gociek w artykule “Seriale premium w TVP”.
– W polskiej przestrzeni publicznej znów rozgrywa się zażarty, niestety płytki, gdyż motywowany tylko doraźną szarpaniną polityczną spór o aktualną pozycję i znaczenie Rzeczypospolitej w Europie. I jak zwykle brakuje rzetelnego rozsądzenia racji oraz wyważenia opinii. Radykalna odmienność stanowisk stron sporu – zamiast skłaniać do dyskusji – staje się pretekstem do mało eleganckiej i poznawczo jałowej wymiany przewidywalnych ciosów. Taka sprawiająca radość jedynie wrogom gra na wyniszczenie – zauważa Waldemar Żyszkiewicz w tekście “Czy Polska rozdaje karty w Europie?”.
– Książę Adam Stefan Sapieha był jedną z najważniejszych postaci polskiego Kościoła oraz jednym z wybitnych polskich mężów stanu. Przez swą bezkompromisowość wzbudzał niekiedy niezadowolenie jednocześnie u władz państwowych i w Stolicy Apostolskiej – pisze Grzegorz Kucharczyk w artykule “»Słup żelazny«. Kardynał Adam Stefan Sapieha”.
– Znany od dekad porządek świata zmienia się na naszych oczach. Antyzachodni blok staje się potężniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, nie tylko politycznie, lecz także gospodarczo i wojskowo. Ameryka nie zasypia gruszek
w popiele i w odpowiedzi na wielkomocarstwowe zagrywki Chin tworzy nowy, potężny atomowy sojusz: AUKUS – zauważa Jacek Przybylski w tekście “Niebezpieczne związki”.
W najnowszym numerze również Warzecha ostro w obronie prawa do płacenia gotówką.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 20 marca 2023 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.