zainteresowania/hobby środowisko naturalne/ekologia

Ptaki polskich parków ponownie na znaczkach Poczty Polskiej

28.02.2023 | Poczta Polska

28 lutego, w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie, odbyła się premiera czterech znaczków pocztowych emisji „Ptaki polskich parków”. Nowe wydawnictwa prezentują gatunki ptaków, które można zobaczyć w polskich parkach krajobrazowych, narodowych czy miejskich.

Barwne wizerunki szpaka, grubodzioba, rudzika i trznadla znalazły się na tegorocznych projektach znaczków pocztowych. Zdjęcia bohaterów przyrodniczej emisji wykonał Maciej Zdziarski – dziennikarz, fotograf i pasjonat ptaków. Ptaki zostały uchwycone przez obiektyw w polskich parkach miejskich.

Uroczysta prezentacja znaczków miała miejsce w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Walory odsłonili dr Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej i Maciej Zdziarski – autor zdjęć na znaczkach.

Nasza emisja, przedstawiająca ptaki zamieszkujące rodzime parki, dowodzi bogactwa i piękna polskiej przyrody. Poprzez znaczki pragniemy również przypomnieć, że o różnorodność w środowisku naturalnym trzeba dbać. Szanujmy przestrzeń, która dla mniejszych gości stanowi dom. Bardzo dziękuję autorowi zdjęć, p. Maciejowi Zdziarskiemu, któremu udało się z tak interesującej perspektywy uchwycić piękno skrzydlatych mieszkańców naszych parków – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Charakterystyczne głosy ptaków tegorocznej emisji

Szpaki w swoich śpiewach zawierają nie tylko zasłyszane melodie innych ptaków, lecz także potrafią naśladować odgłosy, np. dzwonków telefonów komórkowych, gwizd czajnika, szczekanie psów, a nawet ludzkie rozmowy.

Głos rudzika jest perlisty i porównuje się go do odgłosu pereł rozsypywanych na szkle. Melodia przedstawicieli płci męskiej jest mało słyszalna. Za najgłośniejsze uważane są osobniki młode.

Śpiew Trznadla składa się z kilku krótkich, szybko następujących po sobie dźwięków i jednym długim. Jego głos zainspirował Ludwiga van Beethovena do napisania słynnej V Symfonii.

Dźwięk grubodzioba to cykanie, mogące przypominać głos rudzika i trznadla. Swój śpiew urozmaica czasami gwizdami i kończy ją bardziej melodyjnymi tonami.

Poczta Polska promuje polską faunę

W 2022 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu pierwsze znaczki emisji „Ptaki polskich parków”, przedstawiające kowalika, wróbla, bogatkę i modraszkę. W tym samym roku Spółka wydała również znaczki we wspólnej emisji z Pocztą Argentyny. Przedstawiono na nich ptaki występujące jedynie w dwóch regionach – polską Czubatkę w Europie oraz argentyńskiego Garncarza Rdzawego w Ameryce Południowej.

Pierwsze dwa wydania emisji „Polskie ptaki” objęły znaczki w formie bloków, przedstawiające Zimorodka Zwyczajnego w 2014 r., a w 2019 r. Bociana Białego, Czarnego, Czaplę Białą oraz Siwą. W 2015 i 2017 roku do obiegu trafiły znaczki z ośmioma gatunkami rodzimych sów, m.in. Puchacza, Płomykówki, Puszczyka Mszarnego czy Uszatki. W 2019 roku wszedł do obiegu znaczek emisji „Europa” prezentujący Ziębę Zwyczajną. W tym samym roku ukazały się również znaczki, które powstały we współpracy z Pocztą Singapurską. Na znaczkach przedstawiono ptaki występujące w obu krajach: dzioborożca białobrzuchego, sokoła wędrownego.

Konsultantem merytorycznym emisji „Ptaki polskich parków” jest dr Andrzej Kruszewicz.

O znaczkach:

Autor projektu: Paweł Myszka
Autor zdjęć na znaczkach: Maciej Zdziarski
Liczba znaczków: 4
Wartości: 3,90 zł każdy
Nakład: 112 000 szt. każdego znaczka
Technika druku:offset
Format znaczka: 51 x 39,5 mm
Papier: fluorescencyjny
Arkusz sprzedażny: 8 znaczków (4×2)
Data wprowadzenia do obiegu: 28 lutego 2023 r.

 

 

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie