nowe produkty/usługi kultura/sztuka/rozrywka

Długo oczekiwany debiut filmowy prozy Leopolda Tyrmanda. RedDeer.Games świętuje polską premierę ekranizacji powieści Filip

RedDeer.Games (spółka z portfela inwestycyjnego PMPG S.A.) – jeden z wiodących wydawców gier na konsolę Nintendo Switch, zdobywca nagrody najszybciej rosnącej spółki gamedev w Europie Środkowej, oraz właściciel licencji na produkcję i wydanie serii gier na podstawie powieści kryminalnej Zły Leopolda Tyrmanda, składa gratulację zespołowi Michała Kwiecińskiego z okazji polskiej premiery filmu – Filip.

– Cieszy mnie niezmiernie fakt, że proza Leopolda Tyrmanda zyskuje coraz więcej rozgłosu nie tylko w Polsce ale i na świecie. Jako RedDeer.Games jesteśmy częścią tej historii i uczestniczymy w rozpowszechnianiu klasyki polskiej powieści na nowe media, w tym na popularny świat gier – mówi Michał M. Lisiecki, CEO i współzałożyciel RedDeer.Games. 

– Z niecierpliwością czekam na publiczny odbiór autobiograficznego filmu Filip i chciałbym serdecznie pogratulować Panu Michałowi Kwiecińskiemu doskonałej ekranizacji powieści Tyrmanda – dodaje.

Zły – to najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u – wystawiany między innymi w Teatrze Powszechnym. W 2022 r. RedDeer.Games pozyskał licencję, uprawniającą do przygotowania serii gier, w których książkowa opowieść kryminalna Zły zostanie przełożona na interesujący gameplay z wykorzystaniem wszelkich wizerunków postaci, zdarzeń, nazw własnych oraz całokształtu rozwiązań fabularnych.

Archiwalny materiał z konferencji projektu The Evil One: The Man With The White Eyes

– Współpraca z RedDeer.Games to świetna okazja do przybliżania światu, a szczególnie młodemu pokoleniu twórczości mojego ojca. Wątki i postaci z powieści Zły są doskonałym materiałem, aby przenieść je do świata wirtualnego i stworzyć niezapomniane przeżycia dla graczy – Matthew Tyrmand, syn pisarza, polsko-amerykański ekonomista, publicysta i działacz społeczny.

Do grona dzieł inspirowanych twórczością Leopolda Tyrmanda, dołączyła ekranizacja powieści z 1961 r. –  Filip, w reżyserii Michała Kwiecińskiego – która już 3 marca pojawi się na ekranach kin w Polsce. Film zdobył dwa Złote Lwy za Najlepsze Zdjęcia i Charakteryzację oraz Srebrnego Lwa za Reżyserię. Filip zadebiutował na światowym srebrnym ekranie 15 września 2022 r.

ZWIASTUN FILMU FILIP

Filip opowiada o losach młodego polskiego Żyda, który straciwszy całą swoją rodzinę w Polsce, postanawia zacząć wszystko od nowa. Ukrywając swoje pochodzenie i narażając życie, ucieka w samo serce nazistowskich Niemiec.

Jego nowa francuska tożsamość i praca kelnera w restauracji ekskluzywnego hotelu, pozwala na korzystanie ze wszystkich uroków życia. Jednak wojna i następujące po sobie wydarzenia, w których giną kolejne bliskie Filipowi osoby sprawiają, że cały świat, który na około siebie zbudował, zaczyna się rozpadać.

Informacje dotyczące projektu The Evil One: The Man With The White Eyes znajdują się na oficjalnej stronie oraz na platformie Facebook.

 

 

O Leopoldzie Tyrmandzie (1920-1985)

Leopold Tyrmand to polski pisarz i publicysta, za życia uważany w Polsce za dość kontrowersyjnego i niechętnie wydawany. Z całą pewnością jednak był znawcą i popularyzatorem jazzu.

Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku w Warszawie, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W 1938 roku ukończył warszawskie Gimnazjum im. Jana Kreczmara i wyjechał do Paryża, gdzie studiował na wydziale architektury Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. To tam po raz pierwszy zetknął się z amerykańską muzyką jazzową oraz zachodnioeuropejską kulturą, które odcisnęły trwałe piętno na jego twórczości. Wybuch wojny zaskoczył go na wakacjach w Warszawie, skąd przedostał się do Wilna. Tam nawiązał kontakty z jedną z konspiracyjnych organizacji niepodległościowych, za co 1941 roku został aresztowany przez NKWD i skazany na osiem lat więzienia. Udało mu się uciec, a po wyrobieniu fałszywych dokumentów zgłosił się na roboty do Rzeszy. W 1944 roku zaciągnął się jako marynarz na niemiecki statek, chcąc przedostać się do neutralnej Szwecji. Został jednak schwytany w norweskim porcie i osadzony w obozie koncentracyjnym w Grini, gdzie doczekał końca wojny.

Po wojnie rozpoczął pracę jako dziennikarz w Agencji Prasowo-Informacyjnej, a później w redakcji „Przekroju”. Publikował na łamach „Przekroju”, „Expressu Wieczornego”, „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej”, „Dziś i Jutro” oraz „Ruchu Muzycznego”. Specjalizował się w recenzjach muzycznych, teatralnych i sportowych. W tym czasie ukazał się pierwszy zbiór jego opowiadań wojennych, Hotel Ansgar. Sławę przyniosła mu natomiast powieść sensacyjna o powojennej Warszawie, Zły, będąca kryminałem z wątkiem miłosnym w tle. Nieco później powstały monografia U brzegów jazzu, stanowiąca kompendium wiedzy na temat jazzu oraz zbiór opowiadań Gorzki smak czekolady Lucullus. Z uwagi na bezkompromisowość Tyrmanda, po 1958 roku dotknęły go represje, a cenzura zatrzymywała jego kolejne powieści. Ostatnią książką, jaką udało mu się wydać w Polsce, był Filip, przedstawiający losy młodego Polaka, którego wojenne ścieżki prowadzą do Frankfurtu nad Menem. Powieść ta oparta jest na elementach biograficznych. Z Polski Tyrmand wyemigrował w 1965 roku – najpierw podróżował po Europie, potem udał się do Stanów Zjednoczonych.

Za granicą ukazały się takie książki Tyrmanda jak: powieść Siedem dalekich rejsów, której akcja toczy się w Darłowie; powieść Życie towarzyskie i uczuciowe, piętnująca warszawskie środowisko inteligencji twórczej i jego służalczość wobec komunistów; zbiór esejów „Zapiski dyletanta”, opowiadający o Ameryce widzianej jego oczami; pamflet na komunizm Cywilizacja komunizmu oraz Dziennik 1954. Zmarł w 1985 roku, a jego Dziennik 1954 doczekał się pierwszego polskiego wydania dopiero w 1989 roku, w mocno ocenzurowanej wersji.

Leopold Tyrmand ma na swoim koncie także nieukończoną minipowieść, Wędrówki i myśli porucznika Stukułki, dramat Polacy, czyli pakamera oraz projekt scenariusza do filmu Niebo. Jego teksty drukowane w prasie polskiej w latach 1946-1963 wydano w zbiorze Pokój ludziom dobrej woli.

 

O RedDeer.Games

RedDeer.Games (RDG) jest niezależnym producentem i wydawcą gier wideo. Nagrodzony w kategorii „Najszybciej rozwijająca się firma Gamedev w Europie Środkowej”. Według „Forbesa” RDG znajduje się w Top50 polskich producentów gier.

W ostatnich latach RedDeer.Games wydał takie tytuły jak: PID, Fluffy Horde, Cat Tales, AAA Clock 2, Space Tail, She Wants Me Dead, Reky, Broken Universe, League of Enthusiastic Losers, Pro Gymnast Simulator, EleMetals: Death Metal Death Match oraz Bit Orchard. Obecnie RedDeer.Games pracuje nad grami z takich licencji jak Smerfy, Lucky Luke i wiele innych.

kontakt dla mediów
PMPG S.A.
Biuro prasowe

biuroprasowe@pmpg.pl

Fundacja Tygodnika Wprost
Fundacja Tygodnika Wprost

MediaForUkraine@wprost.pl

tel: +48 508 040 882

informacje o firmie

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

kontakt dla mediów
PMPG S.A.
Biuro prasowe

biuroprasowe@pmpg.pl

Fundacja Tygodnika Wprost
Fundacja Tygodnika Wprost

MediaForUkraine@wprost.pl

tel: +48 508 040 882

informacje o firmie

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.