sprawy społeczne nauka/edukacja/szkolenia

Studenci i pracownicy zdecydowali. Wyniki Budżetu Obywatelskiego PG

09.01.2023 | Politechnika Gdańska

Elektrownia słoneczna na dachu jednego z budynków, nowy system multimedialny w audytoriach czy przestrzeń coworkingowa – to niektóre pomysły, które głosami społeczności akademickiej wybrane zostały w ramach Budżetu Obywatelskiego PG.

Znamy już ostateczne wyniki głosowania w 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Politechniki Gdańskiej. Społeczność akademicka zadecydowała, które projekty przeznaczone zostaną do realizacji. Łącznie będzie ich 8 – po cztery wybrane przez pracowników i studentów.

Nowością w tej edycji Budżetu Obywatelskiego Politechniki Gdańskiej było zwrócenie się uczelni w kierunku projektów zielonych i przyjaznych środowisku. Regulamin zakładał, że co najmniej jeden z projektów powinien wpisywać się w realizację celów zdefiniowanych w Planie Klimatycznym PG, który uczelnia przyjęła w październiku minionego roku.

– Wśród projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego PG pojawiły się inicjatywy wpisujące się założenia Planu Klimatycznego PG, co bardzo nas cieszy. Połowa zwycięskich projektów dotyczy czy to odnawialnych źródeł energii, nasadzeń roślin czy gospodarowania odpadami – mówi prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju. – 7. edycja uczelnianego budżetu obywatelskiego cieszyła się większym niż w poprzednich latach zainteresowaniem – zarówno na etapie zgłaszania projektów, jak i głosowania. Frekwencja wśród pracowników wyniosła 33%, a wśród studentów 14%, co w porównaniu do ubiegłych edycji nie jest słabym wynikiem. Na tym polu nasza społeczność akademicka ma jednak jeszcze wiele do poprawy. Prawdziwa postawa obywatelska to także właśnie oddawanie głosu na takie inicjatywy – dodaje.

Poniżej prezentujemy skrócone opisy projektów. Szczegółowych informacji na temat poszczególnych pomysłów należy szukać na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego PG.

 

Projekty pracownicze

Elektrownia słoneczna o mocy 25 kWp na dachu budynku dydaktyczno-naukowego przy ul. Sobieskiego 7

Głosy: 172 | Koszt: 135 000 zł

Przewidywany uzysk roczny energii z proponowanej elektrowni słonecznej wyniesie na dachu budynku przy ul. Sobieskiego 7 to ok. 19,5 MWh. W wyniku instalacji elektrowni słonecznej ok. 30% rocznego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną będzie pochodzić z Odnawialnych Źródeł Energii. Generowana przez elektrownię słoneczną energia w większości dni słonecznych będzie przewyższać energię zużywaną przez budynek. Jej nadmiar, po podłączeniu elektroenergetycznym budynku poprzez laboratorium LINTE^2 przy ul. Sobieskiego 5, będzie można przekazywać na potrzeby kampusu PG.

Zakup 10 desek SUP do Ośrodka Wypoczynkowego „Czarlina”

Głosy: 168 | Koszt: 25 000 zł

Zakup sprzętu pozwoli na urozmaicenie wczasów w Ośrodku Wypoczynkowym „Czarlina”. Pływanie na desce SUP to całkiem nowa forma aktywności wodnej. SUP to znakomita alternatywa dla windsurfingu, jest bowiem niezależna od warunków pogodowych. To sport łatwy, przyjemny i polecany dla wszystkich niezależnie od wieku. Stanowi również kompleksową formę aktywności fizycznej, która zadba o każdy mięsień – to świetny pomysł, na efektywny trening całego ciała.

Obraz wart tysiąca słów: nowy system multimedialny w audytoriach w Gmachu Głównym

Głosy: 167 | Koszt: 107 000 zł

Celem projektu jest poprawa komfortu i jakości prowadzenia zajęć dydaktycznych w audytoriach 200, 167 i 157 w Gmachu Głównym poprzez instalację nowoczesnych urządzeń multimedialnych. W ramach projektu planowany jest zakup i montaż trzech laserowych projektorów instalacyjnych o rozdzielczości WUXGA (1920×1200) i jasności około 6 000 lumenów, nowych dedykowanych ekranów z napędem elektrycznym oraz urządzeń do bezprzewodowej transmisji danych i nowego wysokiej jakości systemu audio. Realizacja projektu w sposób zasadniczy poprawi jakość prezentowanych na wykładach treści, co przełoży się na efektywność dydaktyczną prowadzonych zajęć.

Wiata i zewnętrzne pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów

Głosy: 149 | Koszt: 60 000 zł

Aby poprawić estetykę i funkcjonalność miejsc, w których gromadzone są odpady, zaprojektowana zostanie estetyczna wiata na pojemniki oraz funkcjonalne śmietniki do selektywnej zbiórki odpadów.

Wiata stanie w miejscu, w którym obecnie znajdują się kontenery na odpady, pomiędzy budynkami A i B Wydziału Chemicznego oraz Magazynem Centralnym PG. W miejscu tym gromadzone są odpady wytwarzane w Wydziale Chemicznym, bufecie oraz w lewym skrzydle Gmachu Głównego włącznie z Auditorium Maximum. Z kolei Pojemniki zostaną ustawione na obszarze pomiędzy Gmachem Głównym a Centrum Nanotechnologii A i ogrodzeniem terenu kampusu od strony dawnego Szpitala Studenckiego.  Projekt wiaty i pojemników ma zostać wyłoniony w drodze konkursu dla studentów i doktorantów PG.

 

Projekty studenckie

Zagospodarowanie przestrzeni wokół „Armaty”

Głosy: 645 | Koszt: 25 000 zł

Inicjatywa obejmuje zagospodarowanie terenu boiska za Domami Studenckimi nr 1 i 2. Celem projektu jest zadbanie o środowisko i przestrzeń wokół oraz umożliwienie bezpiecznego i wygodnego korzystania z boiska. W związku z tym proponujemy zakup koszy na śmieci, ławek, stołów oraz leżaków. Dzięki takiej zmianie, miejsce spotkań i integracji będzie przyjemniejsze, szczególnie po długiej przerwie od nauki stacjonarnej.

Przestrzeń coworkingowa w głównym holu budynku Hydro

Głosy: 458 | Koszt: 69 000 zł

W budynku Hydro mają miejsce liczne zajęcia dydaktyczne i niezbędne jest utworzenie przestrzeni dla studentów, gdzie mogliby oni usiąść, porozmawiać, popracować na laptopach, odpocząć czy zjeść. Idealnym kandydatem jest główny hol na parterze, gdzie obecnie znajduje się jeden stół, kilka starych ław i wysłużonych krzeseł. Projekt zakłada zakup dużego modułowego stołu, dodatkowych stołów pod ścianą, około 30 krzeseł i puf. Wskazana byłaby zmiana oświetlenia ze świetlówek na LED, zapewnienie szybkiej bezprzewodowej sieci, przemalowanie wybranych ścian i gruntowne wyczyszczenie posadzki z lastryko.

Ławki oraz stoły w okolicach Gmachu Głównego

Głosy: 258 | Koszt: 12 000 zł

Za Gmachem Głównym znajduje się piękny park, w którym brakuje miejsca, by na chwilę usiąść i odpocząć przed ciężkim dniem na Politechnice. Projekt zakłada zakup kilku ławek oraz stołów piknikowych, przy których można będzie wypić kawę lub pouczyć się wśród natury. Dodatkowo w bezpośredniej okolicy posadzone zostaną zioła, takie jak mięta, melisa, lawenda czy tymianek oraz stworzony zostanie karmniki dla ptaków i wiewiórek.

Modernizacja siłowni na terenie Centrum Sportu Akademickiego

Głosy: 185 | Koszt: 66 000 zł

Projekt zakłada modernizację dwóch sal do ćwiczeń na terenie Centrum Sportu Akademickiego. Byłyby one przeznaczone na treningi sekcji sportowych przygotowujących się do Akademickich Mistrzostw Polski, dla studentów uczestniczących w zajęciach wychowania fizycznego, a także dla innych grup wyrażających chęć korzystania z odnowionych pomieszczeń.

Wychodząc naprzeciw analizie potrzeb i wymagań, które stawiają przed zawodnikami przygotowania do ogólnopolskich i międzynarodowych imprez sportowych, oraz rachunkowi zalet i wad obecnie dostępnych przestrzeni treningowych na terenie CSA, zmodyfikowana zostanie sala „Judo” oraz siłownia aerobowa „123”.

 

Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego była siódmą w historii uczelni. Od 2017 roku część funduszy Politechniki Gdańskiej zostaje oddana w ręce społeczności akademickiej. Do rozdysponowania było aż 500 tysięcy złotych, z czego 350 000 zł przeznaczonych zostanie na realizacje projektów pracowniczych, natomiast pozostałe 150 tysięcy złotych – na projekty studenckie.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie