sprawy społeczne

Święta z dobrą energią. Pomoc dla seniorów w trudnym zimowym okresie

21.12.2022 | Świeć Się z ENERGĄ

Z uwagi na powszechną potrzebę oszczędzania energii elektrycznej formuła świątecznego projektu "Świeć się z Energą" w tym roku uległa zmianie. Pod hasłem "Święta z dobrą energią" realizowany jest grantowy projekt skierowany do instytucji, stowarzyszeń, fundacji, mających pomysły na konkretne rozwiązania wspierające osoby starsze m.in. w wymianie oświetlenia i sprzętów AGD na bardziej energooszczędne. Do rozdysponowanie pomiędzy instytucje pomocowe jest fundusz o wartości 200 tys. zł. Wyróżniane będą też dobre praktyki samorządów i instytucji, które z sukcesem realizują na swoim terenie programy zwiększające efektywność energetyczną i mają wdrożone najciekawsze rozwiązania wpływające na oszczędzanie energii.

Grudzień  to ten szczególny czas, gdy ulice i domy rozbłyskują tysiącami świateł, wszyscy zaczynają odliczać dni do Bożego Narodzenia, zaś miejscowości ozdabiane są przepięknymi iluminacjami. Nieodłącznym elementem tego okresu od ponad dekady był konkurs Świeć się z Energą, w którym internauci wybierali najpiękniej rozświetlone miejscowości w Polsce. Następnie, do osób najbardziej potrzebujących, mieszkających w zwycięskich miastach, trafiały energooszczędne urządzenia AGD, ułatwiające im codzienne funkcjonowanie.

Niestety w tym roku święta będą przeżywane w mniej beztroskiej atmosferze. Europejski kryzys energetyczny wywołany przez napaść Rosji na Ukrainę, spowodował dynamiczne zmiany cen energii na całym świecie. Społeczeństwo z dnia na dzień zostało zmuszone do zmiany dotychczasowego modelu życia na bardziej oszczędny. Mimo wdrażania przez rząd działań osłonowych (m.in. poprzez wprowadzenie nowych regulacji - Tarczy Solidarnościowej czy ustawy o cenach maksymalnych), niektóre osoby mogą znaleźć się w trudnej sytuacji materialnej. W szczególnie niełatwym położeniu mogą być seniorzy i seniorki.

- Zawsze możemy zrobić coś dla potrzebujących. W okresie świątecznym tym bardziej chcemy dzielić się dobrem. Dlatego wspólnie z Grupą Polska Press zapraszamy do udziału w grantowym projekcie Święta z dobrą energią. Jego nadrzędnym celem jest niesienie pomocy osobom starszym, którym szczególnie trudno może być stawiać czoła rosnącym kosztom utrzymania - mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.

W dobroczynnej akcji zainicjowanej przez Energę z Grupy ORLEN mogą wziąć udział organizacje oraz instytucje mające pomysły na to, w  jaki sposób w tym trudnym okresie wesprzeć seniorów w oszczędzaniu energii. Projekty, które oceni merytoryczna kapituła, a następnie uzyskają największe poparcie wśród czytelników dzienników regionalnych z całej Polski, zostaną wsparte środkami na realizację energooszczędnych, dobroczynnych inicjatyw. Chodzi np. o projekty pomagające w wymianie oświetlenia i sprzętów AGD na mniej energochłonne. Organizatorzy przyznają po trzy wyróżnienia w każdym z 16 województw, a łącznie zostanie przekazana pomoc o wartości 200 tys. zł.

swieta z dobra energia 03

 

Energooszczędność i bilansowanie zużycia energii elektrycznej

Przez cały czas trwania akcji w lokalnych dziennikach i serwisach internetowych publikowane będą też zaczerpnięte z bloga ZielonePojecie.pl porady zachęcające ludzi dobrej woli do samodzielnego pomagania seniorom.  Dzięki nim każdy będzie mógł dowiedzieć się jak drobnymi działaniami można pomóc osobom starszym w bardziej efektywnym korzystaniu z energii cieplnej i elektrycznej. W mediach społecznościowych udostępniane będą pomysły na tradycyjne dekorowanie mieszkań, domów i przestrzeni wspólnych, niekoniecznie tylko przy użyciu światła i energii elektrycznej.

Prezentowane będą też dobre praktyki instytucji i samorządów, które skutecznie wdrażają u siebie rozwiązania oszczędnościowe i proekologiczne np. pozyskiwanie energii z OZE takie jak fotowoltaika czy systemy inteligentnego oświetlenia.

Oprócz przyznania grantów dla organizacji pomocowych, organizatorzy wyróżnią również te samorządy, które z sukcesem realizują na swoim terenie programy zwiększające efektywność energetyczną i mają wdrożone najciekawsze rozwiązania wpływające na oszczędzanie energii.

Projekty można zgłaszać na regionalnych stronach serwisów internetowych Grupy Polska Press:

  1. dolnośląskie:
    https://gazetawroclawska.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015377/?type=other
  1. kujawsko-pomorskie:
    https://pomorska.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015355/?type=other
  1. lubelskie:
    https://kurierlubelski.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015365/?type=other
  1. lubuskie:
    https://gazetalubuska.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015379/?type=other
  1. łódzkie:
    https://dzienniklodzki.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015367/?type=other
  1. małopolskie:
    https://gazetakrakowska.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015363/?type=other
  1. mazowieckie:
    https://polskatimes.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015375/?type=other
  1. opolskie:
    https://nto.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015369/?type=other
  1. podkarpackie:
    https://nowiny24.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015373/?type=other
  1. podlaskie:
    https://poranny.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015353/?type=other
  1. pomorskie:
    https://dziennikbaltycki.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015351/?type=other
  1. śląskie:
    https://dziennikzachodni.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015357/?type=other
  1. świętokrzyskie:
    https://echodnia.eu/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015359/?type=other
  1. warmińsko-mazurskie:
    https://extra.naszemiasto.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015381/?type=other
  1. wielkopolskie:
    https://gloswielkopolski.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015371/?type=other
  1. zachodniopomorskie:
    https://gk24.pl/p/zgloszenie/swieta-z-dobra-energia%2C1015361/?type=other

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 12 stycznia 2023 r. Następnie wszystkie pomysły zostaną zweryfikowane przez kapitułę projektu i poddane pod głosowanie, które potrwa do 31 stycznia. Wyniki akcji poznamy na początku lutego przyszłego roku.

Bieżące informacje nt. programu można śledzić na i.pl/tag/swieta-z-dobra-energia oraz w mediach społecznościowych pod #SwietazDobraEnergia

swieta z dobra energia poziom

 

kontakt dla mediów
ENERGA SA
Biuro Prasowe

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.

PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.

39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 193 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 1/4 powierzchni kraju. W 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 23,1 TWh energii elektrycznej.

załączniki

kontakt dla mediów
ENERGA SA
Biuro Prasowe

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.

PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.

39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 193 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 1/4 powierzchni kraju. W 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 23,1 TWh energii elektrycznej.