wydarzenia zdrowie

Znamy zwycięzców konkursu Złoty Skalpel 2022

09.11.2022 | Puls Medycyny

Już po raz 14. redakcja „Pulsu Medycyny” wyróżniła innowatorów, którzy zmieniają oblicze medycyny. W konkursowe szranki stanęło kilkadziesiąt zespołów. Zwycięstwo przypadło autorom zabiegów rekonstrukcyjnych twarzoczaszki. Wykonuje się je z wykorzystaniem implantów 3D. Tak stworzone konstrukcje odtwarzają fragmenty twarzy, które ucierpiały w wyniku urazu czy choroby. Wielu pacjentów przed wprowadzeniem tak innowacyjnego leczenia nie mogło normalnie żyć.

W tegorocznej edycji konkursu Złoty Skalpel rywalizowały zespoły specjalistów z całej Polski.

– Cieszymy się, że tak wiele zespołów zdecydowało się sięgnąć po „Złoty Skalpel”. Jest on symbolem radykalnych, skutecznych rozwiązań, które mają zmieniać na lepsze medycynę i system ochrony zdrowia – o idei konkursu mówi Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna „Pulsu Medycyny”.

Mimo wciąż trwającej pandemii COVID-19, która od blisko trzech lat utrudnia naukowcom prace badawcze i wdrożeniowe, otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń. Trudnego zadania wyłonienia finałowej dziesiątki oraz zwycięzcy konkursu Złoty Skalpel 2022 podjęła się kapituła, złożona z wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

– Przyznam, że nie było to łatwe zadanie, bo wiele projektów zasługiwało na maksymalną liczbę punktów. To są przedsięwzięcia faktycznie innowacyjne, które mogą przynosić wymierne korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla systemu ochrony zdrowia – mówił tuż po finałowej gali, która 8 listopada odbyła się w restauracji Belvedere, prof. Jerzy Szaflik, wybitny okulista, członek kapituły konkursu.

Nagrodzone projekty dotyczyły m.in. kardiologii, onkologii, ortopedii. Uczestników gali poruszyła historia, opowiedziana przez zdobywców miejsca 5. Tym miejscem uhonorowano rozwiązane dedykowane kobietom w ciąży. To system Pregnabit, służący do zdalnego badania KTG. Przyszłe matki mogą samodzielnie, w zaciszu domowym, o dowolnej porze, wykonać kardiotokografię, która jest podstawowym badaniem oceniającym stan płodu. A wyniki na bieżąco konsultuje zdalnie personel medyczny.

– Jedna z pacjentek wykonała badanie, a jego wynik zaniepokoił położną, która od razu skontaktowała się z kobietą i zaleciła powtórne KTG. Gdy dwa kolejne wyniki były nieprawidłowe, przyszła mama otrzymała zalecenie natychmiastowego udania się do szpitala. Na izbie przyjęć powtórzono KTG i w trybie pilnym wykonano cesarskie cięcie. Okazało się, że pacjentka przechodziła bezobjawowo COVID-19, a z powodu komplikacji zagrożone było życie płodu. Finał tej historii jest pomyślny, mamy szczęśliwych rodziców, zdrowe dziecko – opowiadał, odbierając dyplom, dr Miłosz Jamroży z firmy Nestmedic.


Złoty Skalpel 2022 dla autorów innowacyjnych zabiegów rekonstrukcyjnych twarzoczaszki

Zwycięstwo w konkursie „Złoty Skalpel” przypadło autorom zabiegów rekonstrukcyjnych twarzoczaszki. Wykonuje się je z wykorzystaniem złożonych, zaawansowanych i spersonalizowanych implantów 3D. Tak stworzone konstrukcje odtwarzają idealnie te fragmenty twarzy, które ucierpiały w wyniku urazu czy choroby. Wielu pacjentów przed wprowadzeniem tego innowacyjnego leczenia nie mogło normalnie żyć z powodu szpecących deformacji czy utraty sprawności.

– W naszej pracy walczymy o życie pacjentów, ich zdrowie. Walczymy także o jakość tego życia, co ma kolosalne znaczenie dla inszych chorych” – mówiła prof. Iwona Niedzielska, liderka nagrodzonego zespołu ze szpitala klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego SUM w Katowicach.

Więcej informacji o pozostały lauretach konkursu na stronie pulsmedycyny.pl

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie