energetyka nauka/edukacja/szkolenia

Ekspert PG od atomu: „Powtórka z Fukushimy nam nie grozi”

07.11.2022 | Politechnika Gdańska

Po ogłoszeniu decyzji o budowie elektrowni jądrowych w Polsce wróciły głosy przeciwników tej formy pozyskiwania energii. Ekspert Politechniki Gdańskiej z zakresu energetyki jądrowej przekonuje jednak i uspokaja, że reaktory, które stanęłyby w elektrowni na Pomorzu to najwyższa klasa światowa w aspekcie technologii bezpieczeństwa.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, na mocy uchwały Rady Ministrów z 2 listopada 2022 r., powstanie na Pomorzu. Taka inwestycja nawet na około 100 lat może zagwarantować tysiące miejsc pracy, a także stabilność i bezpieczeństwo energetyczne, jednak plany jej budowy od zawsze budziły obawy – najczęściej wśród okolicznych mieszkańców miejscowości wskazywanych jako odpowiednie do realizacji takiej inwestycji.

Czy są one uzasadnione? Czy rzeczywiście grozi nam powtórka z Czarnobyla lub Fukushimy?

Stabilne źródło energii

Za budowę odpowiedzialna będzie amerykańska firma Westinghouse, a elektrownie zasilą reaktory AP 1000. Inwestycja rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy blok powstanie do 2033 r. O zasadności budowy tego typu elektrowni przekonuje pełnomocnik rektora Politechniki Gdańskiej ds. energetyki jądrowej – dr inż. Marcin Jaskólski.

– Obecnie Unia Europejska prowadzi długoterminową politykę dekarbonizacji i klimatycznej neutralności. Jednocześnie stajemy wobec ograniczenia dostępu do paliw kopalnych, spowodowanym konfliktami zbrojnymi czy wyczerpywaniem się tych zasobów. To powoduje, że do wyboru mamy odnawialne źródła energii i energetykę jądrową – tłumaczy dr inż. Marcin Jaskólski, pełnomocnik rektora PG ds. energetyki jądrowej. – Trudno sobie obecnie wyobrazić, że oprzemy swój system elektroenergetyczny tylko i wyłącznie na zależnych od warunków pogodowych elektrowniach słonecznych czy wiatrowych. W przyszłości potrzeby zakresie energii elektrycznej będą większe niż obecne, co będzie wiązało się z potrzebą instalacji nowych źródeł – dodaje.

Elektrownia jądrowa

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie w okolicach Lubiatowa i Kopalina w gminie Choczewo. Lokalizacje nadmorskie są często wybierane do budowy elektrowni jądrowych, ze względu na dostępność do dużego akwenu wodnego. Woda jest bowiem niezbędna do schładzania skraplaczy turbin parowych, wchodzących w skład elektrowni.

Zaawansowana technologia bezpieczeństwa

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu od lat wzbudza kontrowersje. Znane z historii awarie tego typu zakładów, jak np. w japońskiej Fukushimie czy Czarnobylu, działają na wyobraźnię, wzbudzając lęk przed powstaniem takiej budowli w naszym regionie. Ekspert PG podkreśla jednak, że od czasu awarii w Fukushimie technologie związane z bezpieczeństwem znacznie się poprawiły.

– Fukushima to reaktory z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, należące do II generacji reaktorów. Obecnie istnieje generacja III+, do której należy m.in. reaktor AP 1000. Charakteryzuje się on większym zastosowaniem elementów pasywnego chłodzenia (stąd jego nazwa AP, czyli advanced passive), czyli wykorzystaniem zjawisk naturalnych, aby uniezależnić się od mocy elektrycznej, którą należy dostarczać, aby bezpieczna praca reaktora była podtrzymana – tłumaczy dr Jaskólski. – Z tego punktu widzenia technologia AP 1000 jest najbardziej zaawansowana i najlepiej zabezpiecza przed skutkami takich awarii, jak np. w Fukushimie – dodaje.

Rozwój regionu na lata

Budowa elektrowni jądrowej wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na pracowników z rozmaitych dziedzin. To szansa na rozwój dla regionu, ale także dla Politechniki Gdańskiej. Uczelnia wkrótce otworzy specjalności dopasowane do przyszłych potrzeb rynku energetyki jądrowej. Ponadto na PG powstanie centrum energetyki jądrowej, dzięki któremu inwestorzy i wykonawcy będą mogli korzystać z wiedzy i kompetencji naukowców uczelni.

Cykl życia elektrowni jądrowej można podzielić na kilka etapów – przygotowań do budowy i samą budowę, a następnie długoletniej eksploatacji obiektu i na koniec jego likwidacji.

– Cały ten cykl potrwa ponad sto lat. To miejsca pracy dla całych pokoleń techników, inżynierów i reprezentantów innych zawodów. Energetyka jądrowa to bardzo multidyscyplinarna dziedzina, gdzie mamy i chemików i fizyków jądrowych, mechaników, elektryków, materiałoznawców. Musimy mieć gotowe zasoby ludzkie w postaci osób edukujących, przygotowujących kadry, a także w postaci studentów, którzy będą się kształcić w różnych gałęziach techniki, które będą potrzebne – komentuje dr Marcin Jaskólski.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

tel: 664166296

Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Specjalista Dział Promocji, Politechnika Gdańska
Agata Cymanowska

agata.cymanowska@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 99

tel: 664 166 296

Specjalista Dział Promocji i Biuro Prasowe, Politechnika Gdańska
Paweł Kukla

pawel.kukla@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 63

tel: 600 960 671

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

tel: 664166296

Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Specjalista Dział Promocji, Politechnika Gdańska
Agata Cymanowska

agata.cymanowska@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 99

tel: 664 166 296

Specjalista Dział Promocji i Biuro Prasowe, Politechnika Gdańska
Paweł Kukla

pawel.kukla@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 63

tel: 600 960 671

informacje o firmie