środowisko naturalne/ekologia nauka/edukacja/szkolenia

Energa zachęca dzieci by dbać o przyrodę na naszej planecie

28.10.2022 | Planeta Energii

Jaka jest różnica między jeżem a jerzykiem? Jaką rolę pełnią zapylacze i rośliny miododajne? Kiedy można bezpiecznie dokarmiać ptaki? Na te i inne pytania pomoże znaleźć odpowiedź Planeta Energii, ogólnopolski projekt edukacyjny zainicjowany przez Energę z Grupy ORLEN. Dzięki startującej właśnie 11. edycji programu uczniowie poznają świat przyrody wokół nas i dowiedzą się dlaczego tak ważna jest troska o środowisko naturalne, szczególnie na poziomie lokalnym.

Zapisy do programu trwają do 27 listopada. Placówki, które włączą się do akcji i najszybciej zrealizują scenariusze lekcji, mają szansę otrzymać "Bio-pakiety" - zestawy zawierające m.in. budki i karmniki dla ptaków, które po wspólnym zmontowaniu będzie można zainstalować w swoim sąsiedztwie. Natomiast najbardziej zaangażowane szkoły lub przedszkola, Planeta Energii odwiedzi z popularno-naukowym piknikiem, pełnym nie tylko przyrodniczych atrakcji dla dzieci.

Po wielu latach edukowania o tym jak racjonalnie i bezpiecznie korzystać z elektryczności, program Energi z Grupy ORLEN poszerzono o nie mniej ważne zagadnienia związane przyrodą i zapewnieniem jej dobrych warunków i energii do życia. W tym roku celem akcji jest zachęcanie nauczycieli, dzieci i ich rodziców do postaw, które przyczynią się do zachowania różnorodności biologicznej, występującej naturalnie w naszym najbliższym otoczeniu. Dbać o przyrodę może bowiem każdy, w tym najmłodsi, poprzez postępowanie stwarzające przyjazne warunki dla roślin i zwierząt występujących blisko nas. Można to robić m.in. dzięki wspólnie przygotowywanym domkom dla zapylaczy, budowaniu i instalowaniu budek lęgowych, karmników czy "hibernakulum" dla zwierząt.

PE11 - zima hibernakulum
Grafika z serwisu PlanetaEnergii.pl przedstawiająca „hibernakulum”

W serwisie PlanetaEnergii.pl, który wzbogacono o materiały multimedialne i dydaktyczne poświęcone bioróżnorodności, każdy znajdzie wiele inspiracji i porad jak można być bardziej eko i czynnie pomagać przyrodzie. Z materiałów na stronie www korzystać może każdy, jednak by w pełni zrealizować program, powinni do niego zgłosić się nauczyciele i wykorzystać do lekcji materiały edukacyjne i dydaktyczne udostępnione na stronie projektu.

Niezwykła lekcja bioróżnorodności z przyrodnikiem

28 października w Olivia Garden została przeprowadzona lekcja inaugurująca 11. edycję programu, w której wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdańsku. W fascynujący świat przyrody wprowadzał dzieci przyrodnik i ambasador akcji Krzysztof Konieczny. Podczas spotkania opowiedział o niesamowitych roślinach i zwierzętach, które można spotkać tuż za rogiem, bez wyruszania w egzotyczną podróż na drugi koniec świata. Uczniowie wzięli udział również w warsztatach, w ramach których montowali karmniki dla ptaków, malowali ekologiczne magnesy na lodówki i dekorowali budki lęgowe, które zostaną powieszone na drzewach wokół ich szkoły.

PE 11 - lekcja pokazowa 02
Inauguracyjna lekcja 11. edycji Planety Energii

Dlaczego warto uczyć ochrony przyrody przez zabawę i współpracę?

Planeta Energii zawita do szkół podstawowych z całej Polski już po raz jedenasty. Na przyrodniczą edycję programu przygotowano nowe materiały edukacyjne. Oprócz scenariuszy lekcyjnych oraz kart pracy dla nauczycieli na platformie znajdują się materiały e-learningowe związane z bioróżnorodnością. Dzięki animacjom interaktywnym ćwiczeniom dzieci w łatwy i zrozumiały sposób dowiedzą się wielu ciekawych informacji na temat naszego najbliższego otoczenia, m.in. jaka jest rola zapylaczy i roślin miododajnych, czy jak i kiedy można bezpiecznie dokarmiać ptaki.

Wspólnie możemy przyczynić się do tego, że najmłodsi zamiast tracić kolejne godzin spędzone przed ekranem smartfona, zajrzą do internetu by bawiąc się, zdobyć też porcję wartościowej wiedzy. Liczymy na to, że ciekawe materiał będą dla wielu uczniów impulsem do pomagania przyrodzie wspólnie z najbliższymi, przyjaciółmi, swoją klasą, czy całą szkołą. – mówi Bogna Koma, wicedyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. – To jednak nie wszystko. Dla dzieci z przedszkoli i szkół, które wezmą udział w programie, przygotowaliśmy też atrakcyjne niespodzianki.

Jak dołączyć do Planety?

Projekt kierowany jest do uczniów klas 0-III szkół podstawowych i zerówek przedszkolnych.  By wziąć udział w programie wystarczy, że nauczyciel zarejestruje klasę na stronie PlanetaEnergii.pl, a następnie przeprowadzi z uczniami zajęcia na temat bioróżnorodności w oparciu o udostępnione scenariusze oraz karty pracy i opisze przeprowadzone działania w sprawozdaniu.

PE 11 - lekcja pokazowa 03
Inauguracyjna lekcja 11. edycji Planety Energii

Pamiętajmy, że świadomość za przyrodę może być odpowiedzią na to co widzimy w pogodzie, w lasach, na polach i łąkach. Dlatego każdy program mówiący o ochronie środowiska jest ważny, zwłaszcza jeżeli kierowany jest do dzieci, u których jesteśmy w stanie wzbudzić szacunek i odpowiedzialność wobec przyrody – mówi Krzysztof Konieczny, opiekun merytoryczny 11. edycji Planety Energii. – Takie postawy warto promować, a łączenie ochrony środowiska ze zrównoważonym rozwojem społeczeństwa wydaje się być jak najbardziej na miejscu. Program Planeta Energii wpisuje się w ten nurt, mam nadzieję, że nowa edycja dotrze do kolejnej rzeszy dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli - dodaje.

Jakie atrakcje przygotowano i dlaczego warto się spieszyć?

Rejestracja trwa od 27 października, ale do programu warto dołączyć jak najszybciej. Wszystkie placówki, którą chcą wziąć w nim udział zachęcamy do szybkiego zarejestrowania się, a następnie przesłania sprawozdań.  Dla pierwszych 100 szkół, które zrealizują zadanie, przygotowano gwarantowane „Bio-pakiety”, czyli zestaw zawierający m.in. domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz gry edukacyjne. Wszystko wykonane z naturalnych polskich materiałów, do wspólnego zmontowania i udekorowania przez uczniów, a następnie do wykorzystania przy wspieraniu rozwoju przyrody na terenie swojej placówki.

PE 11 - lekcja pokazowa 01
Inauguracyjna lekcja 11. edycji Planety Energii

Dodatkowo trzy szkoły, które zrealizują projekt w najciekawszy, najbardziej atrakcyjny sposób, otrzymają na realizację własnej strefy bioróżnorodności vouchery o wartości 10 000 zł każdy. Ponadto odwiedzą je ambasadorowie - dziennikarka Katarzyna Stoparczyk i przyrodnik Krzysztof Konieczny, którzy przeprowadzą z uczniami wyjątkową lekcję o bioróżnorodności. Znana z wielu programów, zarówno telewizyjnych, jak i radiowych, pani Kasia, od lat realizuje ciekawe projekty dla dzieci i całych rodzin. Tym razem jej zadaniem będzie znalezienie wspólnie z panem Krzysztofem odpowiedzi na zagadkowe pytania typu jaka jest różnica między jeżem a jerzykiem, jaką rolę pełnią zapylacze i rośliny miododajne, czy i kiedy można bezpiecznie dokarmiać ptaki? Popularno-naukowy piknik zwieńczą warsztaty dla dzieci, nauczycieli oraz rodziców, połączone z inwentaryzacją przyrodniczą najbliższej okolicy i wspólnym wypracowaniem propozycji na utworzenie specjalnej strefy przyjaznej przyrodzie.

PE11 - zima łabędzie
Grafika z serwisu PlanetaEnergii.pl przedstawiająca wirtualną wycieczkę z przewodnikiem

kontakt dla mediów
Energa Grupa ORLEN
Biuro Prasowe

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Energa Grupa ORLEN
Biuro Prasowe

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie