wydarzenia zdrowie

Finał konkursu Złoty Skalpel 2022 już 8 listopada

21.10.2022 | Puls Medycyny

W tegorocznej edycji konkursu Złoty Skalpel rywalizowały zespoły specjalistów z całej Polski. Mimo wciąż trwającej pandemii COVID-19, która utrudnia naukowcom prace badawcze i wdrożeniowe, otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń. Trudnego zadania wyłonienia finałowej dziesiątki oraz zwycięzcy konkursu Złoty Skalpel 2022 podjęła się kapituła, złożona z wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

W tym roku konkurs Złoty Skalpel odbywa się już po raz 14. Finał tegorocznej edycji odbędzie się 8 listopada w restauracji Belvedere. Gala, w trakcie której odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników, będzie także transmitowana na żywo na stronie www.pulsmedycyny.pl


Wyróżniamy innowatorów

Konkurs Złoty Skalpel jest dedykowany innowatorom, dzięki którym polska medycyna zmienia się na lepsze. W tym roku otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń od zespołów badawczych z całej Polki. Trudnego zadania zgłoszonych projektów podjęło się jury, złożone z 13 wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

– Poziom konkursu był bardzo wysoki. Zdecydowana większość zgłoszonych projektów to przedsięwzięcia faktycznie innowacyjne. Ich autorzy proponowali zmianę filozofii działania, uporządkowanie pewnych spraw, co ma przynosić wymierne korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla systemu. Co więcej, realizacja wielu z tych projektów nie wymagała wielkich nakładów. To też wielki plus – ocenia prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, kierownik Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Badań Medycznych BRAND MED, członek kapituły konkursu Złoty Skalpel 2022.

Rok temu Złoty Skalpel za operację pozwalającą odzyskać słuch

W 2021 roku palmę pierwszeństwa przyznano projektowi „Funkcjonalna rekonstrukcja słuchu przy zastosowaniu implantu słuchowego Bonebridge 602 i szkła bioaktywnego”, za którą stali specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Nagrodzone rozwiązanie było dedykowane pacjentom, którzy mają wykształcony i dobrze funkcjonujący ślimak, ale sygnał nie może do niego dotrzeć. Przyczyną takiego stanu może być brak lub słabe wykształcenie małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego, wada wrodzona w budowie ucha środkowego, ale też stan po operacjach radykalnych. Innowacyjna operacja, która wygrała konkurs Złoty Skalpel 2021, odbywa się w dwóch etapach. Finalnie pozwala na odzyskanie możliwości bardzo dobrego słyszenia, co wcześniej przy tego typu wadach było niemożliwe. Istotnie poprawia się także komfort codziennego życia. Pacjenci po zakończeniu leczenia mogą np. pływać czy myć włosy bez obaw, że doświadczą zawrotów głowy czy stanów zapalanych ucha.

Partnerem konkursu Zloty Skalpel 2022 jest PZU Zdrowie.

Ewa Kurzyńska

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie