e-Wprost nr 41 (142): Węgry mają nowych bratanków, porządki w PiS i raport o zabójstwach w polskich domach.
Ponadto w numerze: jak Mariusz Błaszczak rośnie w siłę, co stoi za dymisją Konrada Szymańskiego, komu Jerzy Wenderlich chce odbierać paszporty, czy po ataku na Nord Stream przyjdzie pora na światłowody, wielka nadzieja onkologów, świeża powieść Michela Huellebequa i tajemnica znikającego talentu Patryka Vegi.
„Węgierski łącznik”. Victor Orban prowadzi politykę jawnie sprzeczną z polskim bezpieczeństwem. Woli biznesy z sojusznikami Moskwy na Bałkanach, torpeduje kolejne sankcje wobec Rosji – pisze Jakub Mielnik.
„Orban i Putin podobnie widzą świat”. – Jeśli Rosja przegra wojnę, Viktora Orbana czeka marny koniec – przewiduje w rozmowie z Michałem Banasiakiem prof. Bogdan Góralczyk, politolog, znawca węgierskiej polityki
Co w nowym „Wprost”
„Niedyskrecje parlamentarne”. Z jakiego powodu demonstracja samorządowców rozzłościła polityków PO? Dlaczego kampania będzie miała twarz Tuska? O tych i o innych sprawach w stałej rubryce piszą Eliza Olczyk i Joanna Miziołek.
„Dymisja symetrysty”. Konrad Szymański złożył dymisję. Politycy z otoczenia premiera twierdzą, że sam podjął tę decyzję, ale wiadomo było, że miecz Damoklesa od dawna wisiał nad jego głową. Szczegóły w tekście Elizy Olczyk.
„Plaster prezesa”. Marek Kuchciński już nie jako „marszałek kochany”, ale jako następca Michała Dworczyka ponownie melduje się w pierwszym szeregu krajowej sceny politycznej. Karierę „byłego hipisa z Podkarpacia” opisuje Dariusz Grzędziński.
„Rośnie pozycja Mariusza Błaszczaka”. Minister obrony nie ujawnia swoich ambicji politycznych, ale źródła Joanny Miziołek twierdzą, że jednak miesza się w konflikty wewnątrz rządu.
„Opozycja za słabo krytykuje PiS”. – Mocne słowa są potrzebne. Dobrze, że Donald Tusk je wypowiada. Poszedłbym o krok dalej – mówi Jerzy Wenderlich, były poseł SLD w wywiadzie dla Agnieszki Szczepańskiej.
„Teraz koniec z tobą”. Zabójstwa najbliższych to nie są kryminalne zagadki. Od razu wiadomo, kto jest sprawcą. To są sprawy oczywiste i niesłychanie przerażające – mówi Krystynie Romanowskiej dr Magdalena Grzyb, kryminolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„Magda, pocałuj pana”. Magda Masny, kiedyś gwiazda „Koła fortuny”, opowiada Wiktorowi Krajewskiemu, że prowadzi teraz spokojne życie i nie tęskni za dawną sławą. Ale spotkało ją nieszczęście.
„Wszystkich podmorskich kabli nie da się upilnować”. Uszkodzenia gazociągów Nord Stream pokazały, że infrastruktura krytyczna może być elementem wojennej rozgrywki – ocenia dr Krzysztof Heller w rozmowie z Michałem Banasiakiem.
„Mniej Rosji, więcej Chin”. Prezydent Kazachstanu poczyna sobie coraz śmielej: wprawdzie spotyka się z Władimirem Putinem, ale otwarcie dyskutuje sprawy godzące w rosyjską dominację w Azji Centralnej. Miłosz Szymański o tym, jak Kasym-Żomart Tokajew przechytrzył Kreml.
„Nowe cele ataków Rosjan”. Zrobią wszystko, żeby przetrwać jesień. Będą szukać rozwiązań, które sparaliżują na zimę Ukrainę. Pozbawienie energii elektrycznej jest najprostszym sposobem – pisze w felietonie gen. Waldemar Skrzypczak.
„Ten lek jest jak granat”. Moc uwolnionych w komórce nowotworowej cząsteczek jest tak duża, że niszczy nie tylko komórkę, w której wybuchł ten „granat”, ale i sąsiadujące – prof. Piotr Wysocki w rozmowie z Katarzyną Pinkosz cieszy się z nowego odkrycia w medycynie.
„Prorok łagodnego końca świata”. Jest najbardziej kontrowersyjnym pisarzem francuskim – Michel Houellebecq napisał powieść o tym, że jesteśmy świadkami unicestwiania świata i społeczeństwa. O tym, czy warto po nią sięgnąć, w tekście Leszka Bugajskiego.
„Patryk Vega i tajemnica znikającego talentu”. Nowy film popularnego reżysera jest, według Macieja Drzażdżewskiego, śmiertelnie poważnym pokazem narcyzmu, przed którym lektor winien czytać ostrzeżenie o zagrożeniu dla życia i zdrowia.
„Człowiek z mojej kamienicy”. Choroby psychiczne są śmiertelne. Z badań wynika, że schizofrenicy albo chorzy na depresję żyją średnio dziesięć lat krócej. Ponoć co ósmy Polak zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Ta liczba ulegnie zwiększeniu – ostrzega w felietonie Łukasz Orbitowski.
Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.