turystyka/wypoczynek

Balıkesir – zabytki kultury i zachwycające krajobrazy

05.10.2022 | Turcja

Prowincja Balıkesir w północno-zachodniej Türkiye (Turcji) ma wyjątkowe położenie, bowiem posiada dostęp do dwóch mórz – Egejskiego i Marmara. Bogate dziedzictwo kulturowe czyni miasto o tej samej nazwie i cały region, pełen meczetów, muzeów i starożytnych miast jednym z najważniejszych ośrodków turystyki. Ponadto nie brakuje tu urokliwych zakątków i wysp.

Najstarszym meczetem w mieście jest Meczet Yıldırım (Yıldırım Cami). Zbudowany został w połowie XIV wieku przez Bajazyda I. Równie interesująca budowla to nazwany na cześć wielkiego wezyra, Meczet Zagana Paszy (Zağnos Paşa Cami). W Balıkesir znajduje się też mniejsza wersja Wieży Galata ze Stambułu. Powstała w 1827 roku Wieża Zegarowa (Saat Kulesi) wybudowana została przez Mehmeda Paszę. Najważniejsze artefakty z regionu można zobaczyć w Muzeum Balıkesir (Kuvayi Milliye Müzesi). W okolicach Balıkesir można również odwiedzić klasztor Kirazlı (Kirazlı Manastırı) i starożytne miasto Daskylion. Wyjątkowym miejscem jest też Park Narodowy Kuş Cenneti, czyli tzw. „ptasie sanktuarium”, który swoją nazwę zawdzięcza występującym tu ponad 250 gatunkom tych zwierząt.

Ponadto w prowincji Balıkesir warto odwiedzić miasto Edremit, słynące z turystyki termalnej i górskiej. Szczególnie polecane miłośnikom fotografii miejsca to cieśnina Değirmen (Değirmen Boğazı), na drodze do Bursy oraz wioska Karakol, gdzie można uwiecznić na zdjęciach trzy malownicze wiatraki. W Balıkesir leży też Bandırma, w starożytności znana jak Panormos. To drugi, po Stambule najważniejszy port handlowy i przemysłowy na Morzu Marmara. W pobliżu znajduje się też inne antyczne miasto, Kyzikos, w którym zachowały się akwedukty, teatr i świątynia Hadriana.

Ayvalık – piękny kurort nad Morzem Egejskim

Na egejskim wybrzeżu prowincji Balıkesir leży miasteczko Ayvalık, które staje się coraz bardziej popularnym kurortem. Malowniczo położona miejscowość otoczona jest od strony morza archipelagiem wysp, z których największą jest Cunda, połączona z miastem mostem, a od lądu rozpościerają się wzgórza porośnięte drzewami oliwnymi i sosnami. Ten wspaniały widok najlepiej podziwiać ze wzgórza o bardzo intersującej nazwie, Diabelski Stół (Şeytan Sofrası). Nazwany został tak, gdyż jego płaski wierzchołek przypomina tradycyjne, niskie i okrągłe stoły, popularne w tym regionie. Niektórzy wierzą, że odcisk na skale na wzniesieniu, obecnie przykryty żelazną klatką, to ślad diabła. Ponadto w Ayvalık można zwiedzać liczne sanktuaria, zarówno meczety jak i kościoły. Ayvalık to również raj dla nurków. Mnogość miejsc do nurkowania, obfitość raf koralowych oraz krystalicznie czysta woda przyciągają wielbicieli nurkowania przez cały rok. To nie jedyny sport, który można tu uprawiać. Dzięki dogodnym warunkom klimatycznym, sprzyjającemu wiatrowi i falom, Ayvalık jest również bardzo popularnym miejscem dla miłośników windsurfingu i żeglarstwa.

Odwiedzając Ayvalık i wyspę Cunda szczególnie warto spróbować ryby „papalina” (rodzaj szprota), a także słynnych kanapek na ciepło „Ayvalık Tostu”.

Więcej informacji: https://gobalikesirturkiye.com/

kontakt dla mediów
Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce
Emilia Potocka

e.potocka@synertime.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii turystyka/wypoczynek

kontakt dla mediów
Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce
Emilia Potocka

e.potocka@synertime.pl

informacje o firmie