nowe produkty/usługi

Poczta Polska wyemitowała kartkę na 100-lecie portu w Gdyni

23.09.2022 | Poczta Polska

23 września Poczta Polska wprowadza kartkę pocztową z okazji jubileuszu powstania portu w Gdyni. Wydawnictwo z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej oraz datownik "100 lat portu Gdynia" powstały we współpracy z Zarządem Morskiego​ Portu Gdynia S.A. oraz Centralną Biblioteką Wojskową.

W części ilustracyjnej kartki przedstawiona została ilustracja z widokiem na port i miasto Gdynię z 1933 roku. Wzdłuż jej górnej krawędzi umieszczono napis: 100 LAT PORTU GDYNIA. Na znaku opłaty pocztowej widnieje współczesny widok na port i miasto.

Kartkę o wymiarach 148 mm x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 5 000 sztuk, w następujących kolorach druku: żółtym, czerwonym, niebieskim i czarnym.

23 września 1922 r. Sejm Rzeczypospolitej uchwalił „Ustawę o budowie portu w Gdyni”. Rok później, 29 kwietnia, z udziałem Stanisława Wojciechowskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i premiera Władysława Sikorskiego odbyło się uroczyste otwarcie Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków. Wraz z budową tego kluczowego obiektu rozwijało się miasto – 10 lutego 1926 roku Rada Ministrów nadała prawa miejskie dwunastotysięcznej wówczas Gdyni.

W latach 30. XX w. port w Gdyni stał się konkurencyjny dla niemieckich portów leżących nad Bałtykiem i Morzem Północnym. W 1933 roku eksport transportowany przez port w Gdyni przewyższył przeładunki eksportowe portu w Wolnym Mieście Gdańsku.

- Powstanie Gdyni i jej portu możliwe było dzięki determinacji wielu ludzi, którzy słusznie dostrzegli ogromny potencjał, jakie daje otwarcie kraju na morze. Nasza kartka upamiętnia nie tylko decyzję o budowie tego kluczowego obiektu, ale stanowi także hołd dla wszystkich naszych rodaków, zaangażowanych w realizację tego ambitnego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia, które bez wątpienia stanowi jeden z największych sukcesów odrodzonego państwa polskiego w XX-leciu międzywojennym – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Powstanie portu było koniecznością, ponieważ odrodzona w 1918 roku Polska otrzymała zaledwie 72 km wybrzeża bałtyckiego, a jedyny polski port morski – Puck, okazał się niewystarczający dla tworzącej się polskiej floty wojennej. Dlatego w październiku 1920 roku polskie władze podjęły decyzję budowy Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków w Gdyni i przyznały kredyt w wysokości 40 milionów marek polskich na jego realizację. Wyboru lokalizacji portu dokonał kierownik jego budowy inż. Tadeusz Wenda.

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii nowe produkty/usługi

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie