nowe produkty/usługi zainteresowania/hobby
Poczta Polska znaczkiem uczciła jubileusz latarni Rozewie
10 września br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „200 lat latarni morskiej Rozewie”. Wcześniej te wyjątkowe obiekty, wciąż działające na polskim wybrzeżu, pojawiały na znaczkach pocztowych już kilkukrotnie.
Wprowadzony do obiegu znaczek w formie bloku, uwidacznia obchodzącą jubileusz rozewską latarnię, tło stanowi fragment morskiej mapy nawigacyjnej nr 151 Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej oraz widok na okolice Rozewia. Latarnia z aparatem Fresnela I klasy i wiązka światła w urządzeniu optycznym, które używane było w latach 1866-1910 r., zostały pokazane na na kopercie pierwszego dnia obiegu (FDC). W grafice datownika znajduje się schemat zdjęcia soczewki - urządzenia optycznego, które funkcjonowało do 1978 roku. Do dziś znajduje się ono w wieży latarni morskiej w Rozewiu. Autorm znaczka jest Andrzej Gosik, znaczek „200 lat latarni morskiej Rozewie” został wydany na papierze z mikrodrukiem, widocznym pod lupą. Projekty emisji filatelistycznej powstały w ścisłej współpracy z Apoloniuszem Łysejko - Wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej.
Znaczek został zaprezentowany podczas obchodów 200 - lecia latarni morskiej w Rozewiu, zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. Wprowadzenie waloru do obiegu wpisało się w szereg innych atrakcji, jakie towarzyszyły uroczystości. Obchody uświetniło m.in. symboliczne „wodowanie” książki o pierwszym polskim latarniku z Rozewia – Leonie Wzorku. Nie zabrakło także dokumentacji ukazującej zmiany, jakim podlegała ten wyjątkowy obiekt na przestrzeni lat.
Latarnia morska w Rozewiu im. Stefana Żeromskiego to najbardziej znana polska latarnia morska i najstarsza tego typu budowla na naszym wybrzeżu. Uruchomiono ją w 1822 roku. Na kamiennej wieży latarni zainstalowano wtedy 15 zasilanych olejem rzepakowym lamp Arganda, które świeciły światłem stałym. Po 44 latach źródło światła zmodernizowano na aparat Fresnela I kl. Światło elektryczne wprowadzono w 1910 r. i od tego czasu utrzymuje swój charakterystyczny 1 błysk co 3 s. Latarnię dwukrotnie podwyższono – o 5 metrów w 1910 r. i o 8 metrów w 1978 r. Dziś po wielu zmianach i ulepszeniach Rozewie używa aparatu obrotowego wyposażonego w zestaw 12 lamp LED dalekiego zasięgu. W Rozewiu, prócz latarni z 1822 roku, jest jeszcze inna latarnia uruchomiona w 1875 roku i wyłączona w 1910 roku. Latarnie przez 35 lat wspólnie świeciły na cyplu rozewskim.
Emisje filatelistyczne prezentujące latarnie morskie z polskiego wybrzeża pojawiły się także w latach 2006, 2007, 2013 i 2015. W 1988 r. Poczta Polska wyemitowała także pamiątkową kartę pocztową z wizerunkiem latarnika Leona Wzorka.
O znaczku:
autor projektu znaczka: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1 w bloku
wartość: 15,30 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 39,5 x 51 mm
format bloku: 79 x 101 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 10 września 2022 r.
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28