kultura/sztuka/rozrywka nauka/edukacja/szkolenia

Czego można nauczyć dzieci na nietypowej wycieczce szkolnej?

08.09.2022 | FUNZEUM

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. Funzeum edukuje przez zabawę pokazując w jaki sposób występują zjawiska w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób wykorzystujemy je w codziennym funkcjonowaniu.

Nietypowe muzeum łączące świat edukacji i rozrywki, zostało zaprojektowane w oparciu o nowatorskie pomysły w tworzeniu ekspozycji. Nie spotkamy tu zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły zarówno u wzrokowców, słuchowców i kinestetyków.

Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Na powierzchni około 4000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów, które skłaniają do aktywnego zwiedzania i twórczej zabawy zarówno indywidualnej, jak również zespołowej.

W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. - mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Dzieci mogą również dowiedzieć się jak powstaje tęcza. Nie bez powodu powstaje ona gdy po deszczy wychodzi słońce. Kropelki wody działają jak pryzmat, dzięki któremu zachodzi zjawisko rozszczepiania światła, w tym przypadku słonecznego

Choć przyzwyczajeni jesteśmy do substancji jednokolorowych istnieją również takie, które dzięki swym niezwykłym właściwościom mogą zmieniać kolor na przykład pod wpływem temperatury. Wizyta w Funzeum pozwoli wyjaśnić tajemnicę zjawiska „termochromizmu”, czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury.

Funzeum tonie w kolorach. Barwną przestrzeń tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy zachęcające do odkrywania i eksplorowania. Zamiast setek informacji zwiedzający zobaczą 32 instalacje pozwalające wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i odkryć zaskakujące efekty wizualne.

Jednym z ciekawych przestrzeni są na przykład Infinity Roomy, które zostały stworzone po raz pierwszy przez artystę Yayoi Kusama w latach 1962 - 1964. Są to przestrzenie wypełnione lustrami, które dzięki ciągłemu kierunkowemu odbijaniu światła dają wrażenie niekończącego się pokoju.  Lustra, czyli zwierciadła optyczne to gładkie powierzchnie o mniejszych nierównościach, niż długość fali świetlnej. Ich właściwością jest odbijanie światła będącego falą elektromagnetyczną z możliwie minimalnym jej rozproszeniem.

Fluorescencyjny las czy pole przerośniętych kwiatów wykorzystują barwniki fluorescencyjne, które pod wpływem działania promieni UV dają niezwykłe efekty. Pomimo tego, że ultrafioletu nie widzimy dochodzi do zjawiska fluorescencji, czyli pochłonięcia energii promieni UV przez cząstki barwnika i oddania jej jako widzialnego światła. 

Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. W Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania można znaleźć także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Funzeum mieści się w Gliwicach w kompleksie C.H. Europa Centralna i jest największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym oferującym multisensoryczne i interaktywne instalacje, inspirowane magią kolorów i światła.

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie