turystyka/wypoczynek

Edirne – „miasto festiwali” i architektury osmańskiej

05.09.2022 | Turcja

Edirne, dawna stolica Imperium Osmańskiego, położone na zachód od Stambułu ma bogatą ofertę atrakcji historycznych i kulturalnych. Miasto blisko granicy Türkiye (Turcji) z Grecją i Bułgarią to fascynujące miejsce, w którym można zobaczyć wiele zabytków architektury osmańskiej oraz uczestniczyć w tradycjach i zwyczajach kultywowanych przez mieszkańców.

W przeszłości Edirne znane było jako Adrianopol, czyli „Miasto Hadriana”, nazwane tak na cześć rzymskiego cesarza. W latach 1369-1453 to tutaj znajdowała się stolica Imperium Osmańskiego. W całym mieście widać wpływ tego okresu w postaci wspaniałych przykładów architektury osmańskiej. Edirne otoczone jest kilkoma rzekami (Arda, Tunca, Meriç i Ergene), nic więc dziwnego, że miasto kojarzy się z mostami. Odwiedzając to miejsce trzeba zobaczyć 10 historycznych mostów. Co ciekawe, Edirne nazywane jest również „miastem festiwali”. Każdego roku latem odbywa się tu m.in. Festiwal zapasów w oliwie Kırkpınar. Trwającym siedem dni zawodom towarzyszy lokalne jedzenie, muzyka i tańce. Początki tej tradycji sięgają XIV wieku. Do dziś zapaśnicy są zapraszani na festiwal przez Mistrza Kırkpınar (Kırkpınar Ağası) w ten sam sposób jak wieki temu - poprzez wysłanie im świecy z czerwoną podstawą. Ponadto wiosną w Edirne odbywają się dwa inne wydarzenia. Pierwszym z nich jest witający wiosnę Festiwal Kakava – Hıdırellez. Natomiast drugi to Międzynarodowy Festiwal Orkiestr i Wątróbki, który jednocześnie celebruje muzykę orkiestry dętej i słynną potrawę regionu. Najpopularniejszym daniem w Edirne jest drobno pokrojona wątróbka i papryka, smażone na oleju słonecznikowym.

Najciekawsze zabytki w Edirne:

Meczet Selimiye – to arcydzieło architektury zostało zbudowane przez najsłynniejszego architekta okresu osmańskiego Mimara Sinana w latach 1569-1575. Wspaniała kopuła, cztery minarety, rzeźbienia i inkrustacje z masy perłowej zachwycają odwiedzających. Zespół zabytkowy z meczetem Selimiye trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.

Karawanseraj Rüstempaşa – jeden z najwspanialszych przykładów klasycznej architektury osmańskiej powstał w 1561 roku, a autorem jego projektu jest Mimar Sinan. Dwukondygnacyjny budynek powstał na planie prostokąta z otwartym dziedzińcem i tradycyjną turecką łaźnią. 

Kompleks meczetowy Sułtana Bajazyda II – w powstałym w II połowie XV wieku zespole budynków oprócz meczetu, znajdowały się szpital, szkoła czy piekarnia. Obecnie w części kompleksu mieści się Muzeum Zdrowia, w którym odtworzono wygląd szpitala z czasów osmańskich. 

Meczet Üç Şerefeli – zbudowany w latach 1437-1447 meczet łączy w sobie cechy architektoniczne typowe dla okresu Seldżuków ze stylem osmańskim. Budowle zdobią cztery różniące się od siebie wysokością i dekoracjami minarety.

Stary Meczet (Eski Cami) – to najstarsza monumentalna budowla w Edirne. Budowę tego meczetu z wieloma kopułami rozpoczęto w 1403 roku, a zakończono w 1414 roku.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – zostało otwarte w 1925 roku jako Muzeum Archeologiczne. W obecnej formie funkcjonuje od 1971 roku. W części archeologicznej można zobaczyć skamieliny, monety oraz artefakty z kamienia, metalu czy terakoty. Natomiast w dziale etnograficznym pokazane są przedmioty z srebra, haftowane ubrania i przykłady tradycyjnego rękodzieła „Edirnekari”.

Bazar Bedesten – w wybudowanym w 1418 roku bazarze do dziś można zrobić zakupy. Konstrukcję budynku zwieńcza 14 małych kopuł.

Enez – miejscowość w dystrykcie Edirne, w starożytności było to miasto greckie o nazwie Ainos. Warte odwiedzenia są pozostałości twierdzy oraz Has Yunus Bey Türbesi, niegdyś kaplica bizantyńska, dziś miejsce pochówku Hasa Yunusa Beya. Mieszkańcy okolicznych miejscowości chętnie odwiedzają Enez ze względu na piękne, piaszczyste plaże tego położonego nad Zatoką Saros miasta.

kontakt dla mediów
Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce
Emilia Potocka

e.potocka@synertime.pl

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce
Emilia Potocka

e.potocka@synertime.pl

informacje o firmie