e-Wprost 33 (134): Śmierć Odry, Białołęka na haju, opozycja idzie drogą PiS. Nowy „Wprost”
Ponadto w numerze: Bortniczuk o sprawie Michniewicza, gra o dramacie uchodźców, polowanie na Trumpa, zimowe igrzyska na pustyni, kochanka Saddama Husajna, Zawierucha jako Vega, boom na atom, dlaczego wierzymy w pseudonaukę.
– Zapraszamy na paprykarz! Chociaż dla gości specjalnych mamy jeszcze sushi – rzuca ktoś w grupce, stojącej przy moście w Krajniku Dolnym. Ponure żarty pozwalają nie zwariować, bo tak naprawdę do śmiechu nikomu nie jest. Jedni płaczą z żalu, drudzy drżą o przyszłość, bo Odra była ich jedynym źródłem utrzymania – pisze Katarzyna Świerczyńska, która przez wiele dni przyglądała się temu, jak umiera rzeka, a wraz z nią życie.
O czym jeszcze w najnowszym numerze „Wprost”?
„Gra o dramacie uchodźców”. Jędrzej Napiecek jest scenarzystą gry „Ticket to Europe” o dramacie uchodźców, która niebawem będzie miała premierę. – W Polsce dostajemy dużo hejtu. Na Zachodzie negatywne komentarze stanowią jakiś promil – mówi w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską.
„Strat będzie jeszcze więcej”. Instytucje, które odpowiadają za ochronę przyrody są wyjątkowo niewydolne. W Polsce praktycznie nie ma kar za przestępstwa ekologiczne – mówi Marta Gregorczyk z Greenpeace. Wywiad Agnieszki Szczepańskiej.
„Stawiam na wszystkie dyscypliny”. Minister sportu, Kamil Bortniczuk komentuje w wywiadzie Dariusza Grzędzińskiego i Joanny Miziołek sprawę Czesława Michniewicza. Opowiada też o Łukaszu Mejzie, bolączkach polskiego futbolu i eliminowaniu Rosjan ze światowego sportu.
„Obawy przed wiedzą”. Łukasz Sakowski pytany, dlaczego ludzie wierzą w pseudonaukę i teorie spiskowe, nie utyskuje na słabą edukację, ruchy antynaukowe i błędy poznawcze.
„Stalker zaatakował ją kwasem”. Katarzyna Dacyszyn mówi Wiktorowi Krajewskiemu, że nie chce tego „odzyskanego” życia zatruwać myślą, że ten człowiek kiedyś wyjdzie na wolność.
„Białołęka na haju”. „Mokotowscy” mieli w każdym z czterech pawilonów aresztu swojego człowieka odpowiedzialnego za rozprowadzanie narkotyków i ściąganie pieniędzy. Materiał Heleny Kowalik.
„Opozycja się poddała, idzie drogą PiS”. Oby populizm nie rozwalił finansów. W przyszłym roku wybory i na dobre ruszy licytacja, a zadłużenie dalej będzie rosło – ocenia Piotr Kuczyński, analityk finansowy, w rozmowie z Agnieszką Szczepańską.
„Ostra walka o reelekcję”. Właśnie obserwujemy kolejny etap radykalizacji amerykańskiej polityki. Robi się niebezpiecznie – biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie i wokół Tajwanu – pisze Agaton Koziński.
„Zimowe igrzyska na pustyni”. Kuriozalny z pozoru pomysł organizacji zimowych igrzysk w Arabii Saudyjskiej może śmieszyć, dziwić, a nawet oburzać. Ale może też być odpowiedzią na zmiany klimatu. Tekst Michała Banasiaka.
„Mikołajów pod ostrzałem”. Od 24 lutego Rosjanie zabili 410 osób, w tym 10 dzieci. Cała reszta to jedynie przejściowe niedogodności – mówi Karolinie Bacy-Pogorzelskiej Witalij Kim, szef administracji obwodu mikołajowskiego.
„Byłam gotowa poświęcić dla niego życie”. Parisoula Lampsos przez 35 lat miała być kochanką Saddama Husajna. W swoich wspomnieniach przyznała, że kochała irackiego dyktatora, ale że zmarnował jej życie. Tekst Andrzeja Darosa.
„Śmierć na plaży”. Dlaczego aktywność fizyczna w upalny dzień może być niebezpieczna i jak się zachować w sytuacji, gdy ktoś umiera? – wyjaśnia Katarzynie Pinkosz prof. Łukasza Małka, kardiolog sportowy.
„Był Polańskim, jest Patrykiem Vegą”. Rafał Zawierucha, choć występował wiele lat, znany stał się po występie w filmie Quentina Tarantino. Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz opowiada o głównej roli w filmie Patryka Vegi i życiowych planach.
„Zapiski, z których wyrosła literatura”. „Dzienniki” Franza Kafki, które dają nam wgląd w jego prywatność. I mamy też pierwszy tom „Tajnego dziennika” Mirona Białoszewskiego, pisarza niezwykłego i wybitnego. Recenzja Leszka Bugajskiego.
Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.