przemysł ciężki nauka/edukacja/szkolenia

Mija 220 lat od urodzin genialnego geologa i patrona kopalni Sierra Gorda – Ignacy Domeyko zrewolucjonizował górnictwo w Chile

29.07.2022 | KGHM Polska Miedź
Ma swoją planetoidę, pasmo górskie i kopalnię – 31 lipca mija 220 lat od narodzin wybitnego polskiego geologa Ignacego Domeyki. Naukowiec żył i pracował w Chile, jest patronem kopalni należącej do KGHM, Sierra Gorda.

Ignacy Domeyko zrewolucjonizował górnictwo i był prawdziwym wizjonerem. KGHM zawsze był związany z najlepszymi z najlepszych. Właśnie, poprzez pionierów branży wydobywczej, odkrywców miedzi, naukowców i ekspertów możemy rozwijać i planować inwestycje na kolejne lata. Robimy to jako światowy lider tego przemysłu – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Słynny geolog

Ignacy Domeyko był wybitnym naukowcem i twórcą nowoczesnego górnictwa w Chile, które dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych górniczych krajów na świecie. Domeyko był badaczem, geologiem i wieloletnim rektorem Universidad de Chile. Pozostawił po sobie dziesiątki prac naukowych. Jego imieniem nazwano wiele miejsc, w tym planetoidę i pasmo górskie w Chile. Co ciekawe, kordyliera Sierra Gorda znajdująca się na Atacamie została tak nazwana przez samego Domeykę, który badał m.in. te obszary.

Patron Sierra Gorda

Złoże miedzi odkryte w 2006 r. w Sierra Gorda, które eksploatuje firma Sierra Gorda SCM także nosi imię Ignacego Domeyki. Kopalnia jest jednym z głównych producentów miedzi w Chile, pracującym na złożu siarczkowym z mineralizacją miedzi, molibdenu i złota, które znajdują się w drobnych żyłkach.

Innowacje w kopalni w Chile

Kopalnia Sierra Gorda jest jednym z głównych aktywów zagranicznych w portfelu KGHM. W procesie produkcji używana jest wyłącznie woda morska, a od 2023 roku Sierra Gorda będzie zasilana w 100 proc. energią odnawialną pochodzącą w większości z paneli fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych.

W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowe, które działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie.

Według danych Chilijskiej Komisji Miedzi, Cochilco Sierra Gorda SCM w ubiegłym roku uzyskała drugi najlepszy wynik we wzroście produkcji górniczej w Chile. W 2021 w stosunku do roku poprzedniego wzrosła zarówno produkcja miedzi płatnej (+28 proc.), jak i zysk operacyjny w wysokości 3,2 mld zł (prawie 2,4-krotny wzrost na 55 proc. udziale KGHM Polska Miedź).

Sytuacja finansowa chilijskiej kopalni KGHM pozwoliła, pierwszy raz w historii, na odwrócenie przepływów finansowych do spółki matki. Pieniądze popłynęły z Chile do Polski. W 2021 r. dla 55% udziałów, Sierra Gorda wypłaciła około 420 mln USD, w pierwszym kwartale 2022 r. ponad 100 mln USD.

Podobnie jak w Polsce, kopalnia Sierra Gorda wspiera pracowników i mieszkańców regionu. Strażacy ze społeczności Antofagasta, Sierra Gorda i Calama mogą liczyć na sprzęt, darowizny i szkolenia. W firmie funkcjonuje program szkoleniowy Sierra Gorda SCM Community Trainee, w ramach którego osoby bez doświadczenia zdobywają wiedzę o górnictwie.

kontakt dla mediów
Piotr Chęciński
Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, KGHM Polska Miedź SA
Piotr Chęciński

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Piotr Chęciński
Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, KGHM Polska Miedź SA
Piotr Chęciński

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie