nowe produkty/usługi nauka/edukacja/szkolenia
Poczta Polska upamiętniła jubileusz odkrycia pradziejowych kopalń
100-lecie odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego zostało upamiętnione na kartce pocztowej z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Poczta Polska wprowadziła ją 16 lipca br.
Główne obchody stulecia unikatowych w swoim rodzaju kopalń odbyły się z udziałem przedstawicieli Poczty Polskiej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Spółka 16 lipca wprowadziła tam kartkę „100.rocznica odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach”. W uroczystości uczestniczył Rafał Nowak, wicewojewoda Świętokrzyski oraz Krzysztof Górski, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej, który odczytał list od Tomasza Zdzikota, prezesa zarządu Poczty Polskiej.
– Obok „Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego” nie da się przejść obojętnie. To miejsce unaocznia, jak bogate wnętrze ma nasza matka – Ziemia. Tu także młode pokolenia Polaków mogą „dotknąć” historii, poznać warunki i narzędzia używane w górnictwie od wieków. Ten niezwykły i unikatowy obszar bez wątpienia zasługuje na promocję na naszych pocztowych wydawnictwach – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Wydawnictwo jest bardzo charakterystyczne i utrzymane w tonacji z epoki, kiedy kopalnie zostały odkryte. Kartka pocztowa, zaprojektowana przez Joannę Fleszar-Haspert, w znaku opłaty pocztowej prezentuje wizerunek wybitnego archeologa i paleontologa, prof. Jana Samsonowicza. To on swoje badania terenowe prowadził na terenie powiatu opatowskiego i to właśnie on sto lat temu odkrył wyjątkowe złoża krzemienia pasiastego w neolitycznych pradziejowych kopalniach. W tle znaczka na kartce znalazło się również zdjęcie przedstawiające badania archeologiczne kopalń jamowych z 1982 roku. Część ilustracyjna kartki pokazuje natomiast fotografię kopalni filarowo-komorowej oraz bryły krzemienia pasiastego.
Ta wyjątkowa emisja dotyczy unikatowych, bo bardzo rzadkich kopalń –uznanych w 1994 roku za pomnik historii Polski, a w 2019 roku wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krzemionki niewątpliwie należą do miejsc szczególnych, gdzie teraźniejszość spotyka się z prehistorią, gdzie młode pokolenia Polaków mogą „dotknąć” przeszłości i poznać warunki oraz narzędzia używane w górnictwie od wieków. Poczta Polska swoją emisją włącza się w tak ważne krzewienie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i historycznym Polski.
O kartce:
100. rocznica odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach
autor projektu kartki: Joanna Fleszar-Haspert
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data wprowadzenia do obiegu: 16 lipca 2022 r.
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28