zdrowie

Kiedy kąpiele wodne mogą osłabiać i niszczyć włosy

29.07.2022 | Instytut Trychologii

Wakacyjne wyjazdy to czas, kiedy chętnie korzystamy nie tylko ze słońca, ale także z kąpieli w morzu czy w basenie. Należy pamiętać jednak, że nasze włosy potrzebują latem zarówno ochrony przed promieniami UV, jak również przed skutkami wakacyjnych kąpieli. Jak należy chronić włosy bez niekorzystnym wpływem słonej czy chlorowanej wody? Dlaczego takie kąpiele bez odpowiedniej ochrony mogą zaszkodzić włosom?

Wpływ słonej wody na kondycję włosów

Pod wpływem wody morskiej, nawet jeśli ma ona niewielkie stężenie soli, włosy tracą swoją naturalną wilgoć. Z czasem w wyniku regularnego kontaktu z wodą morską, kosmyki mogą stawać się matowe i tracić swój naturalny połysk.

Sól ma właściwości higroskopijne co oznacza, że wchłania wilgoć. Sól występująca w wodzie morskiej będzie więc pozbawiać włosy wilgoci i powodować ich przesuszenie oraz łamliwość. W przypadku włosów rozjaśnianych lub farbowanych, które mogą posiadać w wyniku koloryzacji uszkodzenia chemiczne, kąpiele w słonej wodzie będą je także mocniej uwrażliwiać na czynniki zewnętrzne, na przykład na wiatr czy promieniowanie UV. Dlatego nie zapominajmy o ochronie włosów zarówno przed słońcem, jak i słoną wodą stosując preparaty ochronne i dobre nawyki. Przed wejściem do morza czy basenu z chlorowaną wodą warto spłukać włosy zimną wodą pod natryskiem, dzięki czemu będą one mniej podatne na oddziaływanie słonej i chlorowanej wody w trakcie pływania. Po każdej kąpieli należy również spłukać włosy letnią, słodką wodą. – mówi Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Włosy należy chronić przed destrukcyjnym wpływem soli zawartej w morskiej wodzie stosując szampony nawilżające i odżywki. Warto w nich szukać składników, które będą nawilżały i regenerowały włosy poddawane kontaktowi z wodą morską.

Wpływ chlorowanej wody na kondycję włosów

W trakcie wakacyjnych urlopów korzystamy nie tylko z kąpieli morskich, ale także z basenowych. Oznacza to, że nasze włosy mogą być także narażone na regularny kontakt z chlorowaną wodą w basenie. Zdarza się, że właściciele ośrodków wypoczynkowych, aby utrzymać baseny w czystości dodają chlor do wody, który zamienia się wówczas w środek dezynfekujący – kwas podchlorawy. Dodanie chloru do wody działa jak środek antyseptyczny, pomagający zapobiegać powstawaniu w wodzie drobnoustrojów, czyli różnych bakterii i grzybów. Często oprócz chloru do wody dodaje się także miedź, która działa przeciw tworzeniu się w basenie glonów.

Niestety kąpiele w chlorowanej, basenowej wodzie także nie są korzystne dla kondycji naszych włosów, gdyż chlor pozbawia skórę głowy naturalnego ochronnego biofilmu. Sprawia także, że po dłuższym kontakcie z chlorowaną wodą, szczególnie jeśli nie zadbamy o prawidłową ochronę naszych włosów, będą one szorstkie i matowe. Chlor reaguje z melaniną, więc włosy naturalne będą tracić połysk, a farbowane szybciej mogą wyblaknąć lub utracić intensywność pigmentów. Ulegające zniszczeniu włosy, mogą zacząć się rozdwajać i łamać. Zdarza się również czasami, że pod wpływem częstych kąpieli w basenie z chlorowaną wodą, jasne włosy mogą zacząć nabierać zielonego koloru. Jest to efekt reakcji na miedź zawartą w wodzie. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog.

Ochrona włosów przed negatywnymi skutkami chlorowanej wody to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja włosów po kontakcie z chlorowaną wodą, jak również stosowanie masek na łodygi włosów przed i między kąpielami. Kluczowym i podstawowym zabiegiem jest spłukanie włosów zaraz po wyjściu z basenu, aby pozbyć się chloru. Jeśli nie mamy możliwości, aby skorzystać z prysznica, alternatywą jest spłukanie włosów wodą z butelki. Włosy należy także opłukać przed wejściem do basenu, gdyż mokre wchłoną zdecydowanie mniej chlorowanej wody. Zdarza się, że po kontakcie z chlorowaną wodą, pojawiają się podrażnienia i reakcje alergiczne skóry. Przy korzystaniu z odkrytych basenów na słońcu, rekomenduje się stosowanie mgiełek lub odżywek bez spłukiwania z filtrami UV. Powinno się zabezpieczać zarówno włókna włosów, jak również skórę głowy.

Kąpiele wodne to ważny element wakacyjnego wypoczynku, który daje nam wiele przyjemności. Jeśli jednak nie chcemy wrócić z urlopu ze zniszczonymi, przesuszonymi włosami po kontakcie ze słoną, morską wodą lub chlorowaną, basenową, zadbajmy o prawidłową ochronę włosów i ich regenerację.

informacje o firmie
informacje o firmie