internet nauka/edukacja/szkolenia

Liceum z Krzeszowic zwycięzcą konkursu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022

Już po raz drugi z rzędu w ramach akcji Dnia Bezpiecznego Internetu Samsung został partnerem konkursu na największą liczbę zorganizowanych inicjatyw. Szkoły, biblioteki czy inne placówki edukacyjne mogły zgłaszać swoje aktywności związane z cyfrowym bezpieczeństwem. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie młodym ludziom, że o bezpieczeństwie w sieci należy pamiętać przez cały rok, także w okresie wakacyjnym, który to sprzyja nawiązaniu nowych znajomości – również tych przez Internet. Z powagi tego tematu doskonale zdali sobie sprawę uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach, którzy to zorganizowali szereg kreatywnych działań i zdobyli główną nagrodę w konkursie.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa podjęta przez Komisję Europejską, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukację dorosłych w tym zakresie. Aby jak najszerzej dotrzeć z ideą bezpiecznego internetu,  w lutym został ogłoszony konkurs na największą liczbę zgłoszonych inicjatyw.

W tym roku komisja konkursowa musiała zmierzyć się z trudnym wyzwaniem, gdyż wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Zarejestrowano aż 5005 lokalnych inicjatyw, w których łącznie wzięło udział niemal 3 mln uczestników. Podczas trwania konkursu odbyło się 14 spotkań webinarowych, w które zaangażowało się aż 2400 profesjonalistów sektora edukacyjnego. Do konkursu zgłosiło się 406 placówek edukacyjnych, spośród których nagrodzono 38 inicjatyw.

Dokonując wyboru spośród zgłoszeń z całej Polski, jury kierowało się m.in. poziomem merytorycznym zaprezentowanego opisu inicjatyw czy ilością pracy włożoną w przygotowanie wydarzeń i opracowanych podczas nich materiałów. Ponadto brano pod uwagę także różnorodność oraz oryginalność pomysłów.

- Jak co roku Dzień Bezpiecznego Internetu zaangażował tysiące dzieci i dorosłych, skłonił do przemyślenia swoich zachowań w internecie oraz tego jak mogą być bezpieczniejszymi cyfrowymi obywatelami. To była niesamowita okazja, aby włączać się w działania i prowadzić rozmowy tak istotne dla rozwoju kompetencji cyfrowych młodych ludzi. Wszystkie zgłoszone inicjatywy pokazały jak ważnym i jednocześnie jak złożonym tematem jest bezpieczeństwo w internecie. Promowanie bezpieczeństwa w internecie jest dla NASK PIB priorytetem i cieszymy się, że możemy od lat współtworzyć z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę Polskie Centrum Programu Safer Internet – powiedziała Anna Rywczyńska, Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK.

Quizy, podcasty i filmiki

W tym roku jury postanowiło przyznać główną nagrodę Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach. Według przedstawicieli komisji konkursowej DBI 2022 zwycięskie sprawozdanie reprezentuje najlepiej zaplanowaną, zrealizowaną i opisaną inicjatywę. Jest to szerokie spektrum kreatywnych działań angażujących wielu uczestników. Uczniowie przygotowali m.in. takie aktywności, jak infografiki czy quizy na temat bezpieczeństwa w internecie. Starsi licealiści opracowali escape room dla uczniów klas pierwszych i drugich czy piosenkę o Dniu Bezpiecznego Internetu. Dwa zespoły nakręciły także krótkie filmiki o uzależnieniu od Internetu i nagrały podcasty pod nazwą „Przestępstwa cybernetyczne”. Uczniowie zorganizowali także konkurs na plakat o bezpiecznym internecie czy tematyczne gry planszowe.

- Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest szczególnie ważne w życiu codziennym. Duża część życia, nauki i pracy toczy się w internecie, dlatego bardzo cieszy duża świadomość uczniów w obszarze poprawnego korzystania z tych zasobów oraz posiadania wiedzy na temat oraz związanych z nim zagrożeń  - powiedziała Alicja Milczarek, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach.

W ramach nagrody głównej Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach otrzymało monitor interaktywny Samsung FL!P 2 oraz szkolenie z jego obsługi. FL!P 2 daje nauczycielowi zupełnie nowy wachlarz narzędzi, a uczniom ciekawie i interaktywnie podaną wiedzę. Wszystkie notatki i rysunki sporządzone w trakcie lekcji mogą być łatwo zapisane na urządzeniu lub dysku, a później udostępnione wszystkim uczniom na skrzynki email. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie mogą się łatwiej skupić podczas zajęć, a nauczyciel może prowadzić nowoczesne i angażujące lekcje.

Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Samsung już po raz drugi z rzędu został partnerem tej inicjatywy.

Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem „Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.

kontakt dla mediów
Olaf Krynicki
Rzecznik Prasowy, Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
Olaf Krynicki

o.krynicki@samsung.com

tel: +48 600 088 747

informacje o firmie

O firmie

Samsung inspiruje świat i kształtuje przyszłość poprzez wyjątkowe idee oraz innowacyjne technologie. Firma Samsung aktywnie kreuje i definiuje nowe standardy w świecie   telewizorów, smartfonów, urządzeń ubieralnych, tabletów, rozwiązań cyfrowych, systemów sieciowych, pamięci, technologii LSI, półprzewodników oraz rozwiązań LED. 
Więcej informacji można znaleźć na stronach:  https://news.samsung.com/pl/  oraz  http://news.samsung.com.
kontakt dla mediów
Olaf Krynicki
Rzecznik Prasowy, Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
Olaf Krynicki

o.krynicki@samsung.com

tel: +48 600 088 747

informacje o firmie

O firmie

Samsung inspiruje świat i kształtuje przyszłość poprzez wyjątkowe idee oraz innowacyjne technologie. Firma Samsung aktywnie kreuje i definiuje nowe standardy w świecie   telewizorów, smartfonów, urządzeń ubieralnych, tabletów, rozwiązań cyfrowych, systemów sieciowych, pamięci, technologii LSI, półprzewodników oraz rozwiązań LED. 
Więcej informacji można znaleźć na stronach:  https://news.samsung.com/pl/  oraz  http://news.samsung.com.