nauka/edukacja/szkolenia

Funzeum uczy jak działa światło

25.05.2022 | FUNZEUM

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. W Funzeum, muzeum wykorzystującym sztukę cyfrową, dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych doświadczeń i eksperymentować. 

Jednym z ciekawych przestrzeni są na przykład Infinity Roomy, które zostały stworzone po raz pierwszy przez artystę Yayoi Kusama w latach 1962 - 1964. Są to przestrzenie wypełnione lustrami, które dzięki ciągłemu kierunkowemu odbijaniu światła dają wrażenie niekończącego się pokoju.  

Lustra, czyli zwierciadła optyczne to gładkie powierzchnie o mniejszych nierównościach, niż długość fali świetlnej. Ich właściwością jest odbijanie światła będącego falą elektromagnetyczną z możliwie minimalnym jej rozproszeniem.

Funzeum jako nietypowe muzeum łączące świat edukacji i rozrywki, zostało zaprojektowane w oparciu o nowatorskie pomysły w tworzeniu ekspozycji. Nie spotkamy tu zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły zarówno u wzrokowców, słuchowców i kinestetyków.

Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Na powierzchni około 4000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów, które skłaniają do aktywnego zwiedzania i twórczej zabawy zarówno indywidualnej, jak również zespołowej.

W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. - mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. Goście w Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania znajdą także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Funzeum mieści się w Gliwicach w kompleksie C.H. Europa Centralna i jest największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym oferującym multisensoryczne i interaktywne instalacje, inspirowane magią kolorów i światła.

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie