e-Wprost nr 118 (119): Defilada strat, czystki Putina, w co gra Łukaszenka.
Nelli Rokita o wstydzie za Niemcy, tykający Zegar Zagłady, co zabija pielęgniarki, jak dobrze wyjść za mąż, fatalna sytuacja po pandemii, w co inwestować, wojna z Netfliksem, polska królowa erotyków, skąd się wzięło #MeToo. W sumie ponad 300 stron do czytania.
Tegoroczna parada na Placu Czerwonym to przede wszystkim dzień ukraińskiego zwycięstwa nad rosyjskim faszyzmem. Defilada, mająca być demonstracją siły będzie w istocie pokazem rozmiarów strat, jakie moskiewski reżim poniósł w starciu z demokracją. – pisze Jakub Mielnik w okładkowym tekście.
O czym jeszcze w najnowszym „Wprost”?
„Ukraina chce odbić Donbas”. 9 maja, czyli rosyjski dzień zwycięstwa, ma pozwolić moskiewskiej propagandzie pokazać wojenny sukces, którego nie ma. Dlatego zdaniem naszych rozmówców niewykluczone jest użycie broni masowego rażenia – pisze Karolina Baca-Pogorzelska.
„Jestem dumna z Polaków”. Jestem Niemką i się wstydzę tego, co wyprawiał Gerhard Schroeder jako kanclerz, że tak blisko trzymał się z Putinem – mówi Agnieszce Szczepańskiej Nelli Rokita, była posłanka PiS.
„Trzymamy kciuki za wszystkich”. – Jeżeli ktoś ma wpływ na struktury europejskie, to powinien działać. W naszej grupie robiliśmy i będziemy robić, co się da – deklaruje Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy w rozmowie Dariusza Grzędzińskiego.
„Czuję strach”. Syreny wyły kilka razy dziennie, dlatego dzieci spędziły w piwnicach dwa dni. Najmniejsze miały myśleć, że to tylko gra. Ale dzisiaj pytają o wojnę. – Boję się – mówi Alina, lat szesnaście. Reportaż Piotra Barejki.
„Miłość to za mało”. Tylko niewielki odsetek par jest skazany na porażkę. Pojawia się więc pytanie, skąd biorą się rozwody na poziomie 30 proc.? – odpowiada Krystynie Romanowskiej Marcjanna Dębska, specjalistka od rozwodów.
„W co inwestować?”. Aktywnie szukajmy ekspozycji na daną fazę cyklu gospodarczego i nie bójmy się inwestowania – radzi ekspert Marek Kaźmierczak i tłumaczy, na czym ten cykl polega.
„Zegar Zagłady wciąż tyka”. Broń atomowa to zapewne ostatnia broń słabnącej w walce Rosji, ostatni „szczebel drabiny eskalacyjnej”, wspięciem się na który może ona jeszcze pogrozić Zachodowi – pisze Przemysław Bociąga.
„Wysyp samobójstw”. W systemach autorytarnych zawsze wymaga się jednego: bezwzględnej lojalności. Gdy pojawia się co do niej cień wątpliwości, konsekwencje najczęściej oznaczają śmierć. Materiał Agatona Kozińskiego.
„Łukaszenka wie, że jest słaby”. Kiedy Ukraina zwycięży w tej wojnie, to zachód zrozumie, że bez wolnej Białorusi nie może być wolnej Ukrainy – mówi Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. Wywiad Sandry Užule-Fons.
„Co zabija pielęgniarki”. Przyrzeka przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom. Pielęgniarka nie powinna jednak zapominać, żeby zatroszczyć się także o swoje zdrowie. Ma ku temu niepokojący powód – pisze Marzena Tarkowska.
„Fatalna sytuacja po pandemii”. Do szpitali zgłaszają się pacjenci, którzy w pandemii przeczekiwali zawał, mieli przekładane operacje. – Będziemy jeszcze długo spłacać „dług” kardiologiczny – mówi Katarzynie Pinkosz prof. Robert Gil.
„Serwisy streamingowe – wielkie manewry”. W 2022 roku czeka polskich użytkowników streamingu prawdziwa rewolucja, która ucieszy fanów seriali i amerykańskich superprodukcji. Wpłynie też na nasza kinematografię – pisze Sylwia Szostak.
„Musi być namiętny w łóżku”. Faceci wstydzą się pisać o seksie. A jak już się decydują, ukrywają się pod kobiecymi pseudonimami – mówi Katarzyna Nowakowska, autorka poczytnych powieści erotycznych. Rozmowa Wiktora Krajewskiego.
„Dziewczyńska rewolucja”. W latach 90. grupa dziewcząt z gitarami dała wyraz swojemu buntowi przeciw traktowaniu kobiet. Pisały, grały muzykę punk i zostawiły gorący ślad w kulturze ostatnich dekad – pisze Leszek Bugajski.
Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.