nowe produkty/usługi

Poczta Polska wyemitowała kartkę upamiętniającą 30-lecie wznowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych

28.04.2022 | Poczta Polska

28 kwietnia 1992 roku Polska i Gruzja ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne. Dziś obchodzimy 30. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji Spółka wprowadza do obiegu kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, podkreślając jego znaczenie. To kontynuacja cyklu kartek pocztowych dedykowanych relacjom dyplomatycznym utrzymywanych przez Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami.

Uroczysta prezentacja kartki miała miejsce 28 kwietnia br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W uroczystości udział wzięli m.in. Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych Polski, Zurab Beridze, Ambasador Gruzji w Warszawie, Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej S.A. oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

–  30 lat temu, 28 kwietnia 1992 roku, Polska i Gruzja nawiązały stosunki dyplomatyczne. Historia pokazuje, że Polaków i Gruzinów wiele łączy – oba narody w najwyższym stopniu cenią wolność i suwerenność – zaznaczył wiceminister Marcin Przydacz.

Autorem projektu jest Jan Konarzewski, który w części ilustracyjnej wydawnictwa umieścił barwy narodowe Polski i Gruzji w formie puzzli. Zaakcentował w ten sposób elementy narodowe i skomponował grafikę symbolizującą przyjazne relacje obu państw. 

Poczta Polska ściśle współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych wydając walory filatelistyczne podkreślające wagę relacji dyplomatycznych łączących nasz kraj z innymi państwami. Kartki i znaczki pocztowe to bowiem istotne narzędzie dyplomacji, umożliwiające docieranie z przekazem do milionów odbiorców. To także dobre pole do współpracy międzynarodowej. Bliskie relacje polsko-gruzińskie zaowocowały już m.in. w przeszłości wspólną emisją filatelistyczną przedstawiającą w 10. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem postać śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w planach mamy kolejne wspólne przedsięwzięcie – podkreślił Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Oficjalne kontakty dyplomatyczne z Państwem Gruzińskim nawiązaliśmy ponad 100 lat temu, parę miesięcy po tym jak Demokratyczna Republika Gruzji, 26 maja 1918 roku, proklamowała swoją niepodległość. Kilka lat później Gruzja utraciła suwerenność w skutek aneksji przez Związek Radziecki. Polski rząd nie uznał siłowego włączenia Gruzji do Zakaukaskiej Federacyjnej Republiki Sowieckiej. Władze RP utrzymywały kontakty z przedstawicielami gruzińskiego rządu emigracyjnego w Paryżu, a Marszałek Józef Piłsudski otworzył granice dla podchorążych i oficerów armii gruzińskiej, którzy jako oficerowie kontraktowi Wojska Polskiego uczestniczyli w kampanii wrześniowej i walczyli w szeregach Armii Krajowej, w tym również w Powstaniu Warszawskim.

Historia polskich relacji z Gruzją ma ponad sto lat, ale to ostatnie 30 lat wydaje się być czasem najbardziej intensywnych wspólnych działań na płaszczyźnie gospodarczej, kulturalnej, a przede wszystkim politycznej. Podstawami naszych relacji są wspólne wartości i interesy, które wynikają z różnorodnych uwarunkowań geopolitycznych, ale szczególnie z bliskości kulturowej oraz umiłowania wolności i niepodległości. Chyba śmiało możemy powiedzieć, że Gruzja jest jednym z największych przyjaciół Polski, dlatego uhonorowanie przez Pocztę Polską 30. rocznicy wznowienia naszych stosunków dyplomatycznych na kartce z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej wydaje się być rzeczą oczywistą – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

70-letnia dominacja sowiecka skończyła się wraz z ponownym proklamowaniem niepodległości Gruzji wiosną 1991 roku. Wkrótce potem Polska po raz drugi w XX wieku uznała niepodległe i suwerenne Państwo Gruzińskie. Oficjalne wznowienie stosunków dyplomatycznych nastąpiło 28 kwietnia 1992 roku, podczas wizyty gruzińskiego wiceministra spraw zagranicznych Micheila Ukleby w Warszawie. Podpisano wówczas Protokół o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Gruzji.

W 2020 roku, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej Poczta Polska wspólnie z Pocztą Gruzji wydała znaczek z wizerunkiem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby przypomnieć jego zasługi dla niepodległości i suwerenności Gruzji. W grudniu 2022 roku planowana jest wspólna emisja znaczka Polski i Gruzji poświęcona postaci gruzińskiego, prawosławnego świętego i męczennika zabitego w Auschwitz, Grigola Peradze.

30-lecie wznowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych

autor projektu kartki: Jan Konarzewski
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data wprowadzenia do obiegu: 28 kwietnia 2022 r.

 

 

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie