nowe produkty/usługi zainteresowania/hobby

Poczta Polska wydaje znaczki z ptakami polskich parków

27.04.2022 | Poczta Polska

Kowalik, wróbel, bogatka i modraszka są bohaterami najnowszej emisji znaczków pocztowych, które zostały zaprezentowane w Warszawskim ZOO. Wyjątkowa emisja przyrodnicza „Ptaki polskich parków" wchodzi do obiegu 27 kwietnia br.

Poczta rozpoczęła tą emisją serię wydawnictw filatelistycznych poświęconych przede wszystkim ptakom, które można zaobserwować spacerując po polskich parkach krajobrazowych, narodowych czy miejskich. W naszym kraju występuje ponad 400 różnych gatunków ptaków. Temat jest bardzo wdzięczny kolorystycznie i propaguje przyjazne postawy społeczne wobec tych pięknych zwierząt.

Nowa seria, którą rozpoczynają wizerunki popularnych w polskich parkach ptaków – kowalika, wróbla, bogatki i modraszki – jest kolejnym przyrodniczym wydawnictwem filatelistycznym, pokazującym bogactwo polskiej fauny. To znaczki nie tylko edukacyjne, ale także proekologiczne, bowiem każdy z nas we własnym zakresie może zadbać o to, by polska przyroda się rozwijała. Znaczki przyrodnicze zawsze miały w Polsce wielu miłośników, dlatego wierzę, że najnowsza emisja „Ptaki polskich parków” znajdzie wśród filatelistów wielu chętnych – mówi Wiesław Włodek wiceprezes Poczty Polskiej.

W arkuszu ośmioznaczkowym znalazły się po 2 znaczki z każdego rodzaju. Znaczki wykonano techniką rastra stochastycznego użytą w procesie produkcji. Pozwala ona na wyeksponowanie najdrobniejszych szczegółów upierzenia przedstawionych ptaków. 

Premiera emisji znaczków „Ptaki polskich parków” odbyła się w Warszawskim ZOO nieprzypadkowo, stołeczny ogród to bowiem dom dla wielu barwnych i ciekawych ptaków z całego świata. W Ptaszarni i Hali Wolnych Lotów można podziwiać intersujące zachowania m.in. guiry, słonecznicy, korońca, a także słuchać śpiewu: wieloszpona, turkuśnika indyjskiego, szpaka balijskiego, złotokosa i innych. W wolierach na terenie ZOO zwracają uwagę natomiast ciekawskie i psotne papugi: kea, ararauna, kakadu, patagonka, czy żałobnica palmowa. A to tylko mała część ze 160 gatunków mieszkających w ZOO!

- Warszawskie ZOO to zielona wyspa w sercu stolicy – wraz z Parkiem Praskim, brzegiem Wisły i Golędzinowem stanowi enklawę dzikiej przyrody w Warszawie, gdzie żyje i gniazduje mnóstwo dzikich ptaków: szpaki, wróble, mazurki, bogatki, modraszki, kowaliki, dzięcioły zielone, dzięcioły duże, zięby, pierwiosnki i wiele, wiele innych. A wiosna to najlepszy moment na obserwowanie ptaków – podkreśla dr Andrzej G. Kruszewicz, ornitolog, podróżnik, autor książek przyrodniczych i dyrektor Warszawskiego ZOO.

Zdjęcia ptaków, które posłużyły do wykonania znaczków, wykonał Maciej Zdziarski, dziennikarz, fotograf i pasjonat ptaków.

Nie trzeba specjalnych umiejętności ani drogiego sprzętu, by czerpać radość z podglądania ptaków w ich naturalnym środowisku. Wystarczy wyjść z domu, pójść do parku i rozejrzeć się wokół – przekonuje Maciej Zdziarski. – Obserwacja ptasich perypetii jest jak oglądanie serialu z odpowiednią dramaturgią: pełną skomplikowanych interakcji między bohaterami, zaskakujących zwrotów akcji, z niemałą dawką humoru i wzruszeń. A jeśli jeszcze uda się uwiecznić to na zdjęciach, przyjemność jest tym większa – podkreśla Maciej Zdziarski.

O znaczku:

Ptaki polskich parków

autor projektu: Paweł Myszka,
autor fotografii: Maciej Zdziarski

liczba znaczków: 4
wartości: 3,60 zł każdy
nakład: 120 000 szt. każdego znaczka
technika druku: offset
format znaczka: 51 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 8 znaczków (4×2)
data wprowadzenia do obiegu: 27 kwietnia 2022 r.

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie