nowe produkty/usługi zainteresowania/hobby
Poczta Polska wydała znaczek z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, Poczta Polska wyemitowała okolicznościowy znaczek z wizerunkiem naszego rodaka, wybitnego wynalazcy. Walor filatelistyczny w nakładzie 100 tysięcy sztuk trafił do placówek pocztowych w całym kraju. 15 marca br., w siedzibie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, nastąpiło uroczyste zaprezentowanie znaczka.
Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Ignacego Łukasiewicza (1822-1882), ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny i dbałość o pracowników.
– Misja Poczty Polskiej jest z jednej strony związana z logistyką i ciągłością działania państwa, z drugiej strony jej elementem jest także przypominanie i upamiętnianie najwybitniejszych w historii postaci, dat, wydarzeń. Poprzez naszą działalność filatelistyczną staramy się je promować i przekazywać także kolejnym pokoleniom. Wizerunki bohaterów naszej historii przedstawione w emisjach filatelistycznych nabierają życia w takiej właśnie odsłonie. Myślę, że wydany dziś znaczek z Ignacym Łukasiewiczem przypadnie do gustu nie tylko filatelistom, ale także wszystkim zainteresowanym tematyką, działalnością, życiem i dokonaniami tego wybitnego Polaka – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Ignacy Łukasiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich naukowców i wynalazców, farmaceuta, patriota, działacz niepodległościowy, społecznik, ale także wielki filantrop. Pełnił również funkcję posła na Sejm Galicyjski IV kadencji (1877-1882).
Urodził się w 1822 roku. W latach 1852-1853 wraz z Janem Zehem pracował nad destylacją ropy naftowej, z której uzyskał naftę. Widząc duży potencjał swojego odkrycia, szukał możliwości jego wykorzystania. W ten sposób w 1853 roku skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową, którą wykonał wraz z Adamem Bratkowskim.
W 1854 roku w Bóbrce na Podkarpaciu założył pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie, dając tym samym początek wielkiej gałęzi przemysłu. Zyski z tego przedsięwzięcia przeznaczał m.in. na wsparcie finansowe Powstańców Styczniowych. Angażował się również w działalność społeczną poprzez udzielanie pomocy finansowej chłopom, utworzenie w Bóbrce instytucji ubezpieczeniowej – kasy bratniej pomocy. Ignacy Łukasiewicz pomagał także organizować i finansować szkoły.
Za działalność charytatywną w 1873 roku otrzymał tytuł Szambelana Papieskiego i został odznaczony Orderem Św. Grzegorza przez papieża Piusa IX.
– Prezentowanym dzisiaj znaczkiem Poczta Polska pragnie uhonorować postać genialnego polskiego naukowca, bez którego świat wyglądałby zupełnie inaczej. Ignacy Łukasiewicz był człowiekiem o wybitnych cechach charakteru, jego osiągnięcia to wzór do naśladowania i dobry przykład dla młodego pokolenia – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Inicjatorem i partnerem wydania znaczka upamiętniającego życie i dorobek Ignacego Łukasiewicza jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
– Ignacy Łukasiewicz to prekursor branży energetycznej. To m.in. jego odkryciom zawdzięczamy rozwój przemysłu naftowego i gazowniczego w Europie. Jako firma kontynuująca ten dorobek czujemy zobowiązanie do krzewienia pamięci o tym wybitnym Polaku. Cieszymy się, że mogliśmy mieć swój wkład w emisję wyjątkowego znaczka okolicznościowego z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza . Mamy nadzieję, że poprzez tę inicjatywę oraz inne działania podejmowane przez naszą spółkę i Fundację PGNiG, postać Ignacego Łukasiewicza będzie nadal inspirować, a także promować przedsiębiorczość oraz postawy patriotyczne i społeczne – podkreśla Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA.
Imię Ignacego Łukasiewicza nosi także Fundacja PGNiG.
– Nasza Fundacja, działająca od 2004 roku, nosi imię Ignacego Łukasiewicza. Wartości, którymi kierował się Łukasiewicz i wokół których skupiał swoje działania to przede wszystkim nauka, pomoc społeczna oraz patriotyzm – podobne wartości towarzyszą również działaniom podejmowanym przez Fundację oraz inicjatywom, którym udzielamy wsparcia. Cieszymy się, iż rok 2022 jest Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Pozwoli to na większą intensyfikację działań mających na celu przybliżenie tej postaci społeczeństwu – powiedziała Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Warto przypomnieć, że w 1982 roku Poczta Polska wydała znaczek z okazji „100. rocznicy śmierci Ignacego Łukasiewicza”.
O znaczku:
autor projektu znaczka: Poczta Polska S.A.
koloryzacja fotografii: Mirosław Szponar
liczba znaczków: 1
wartości: 11,50 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
format bloku: 121 x 82 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 8 marca 2022 r.
To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym.
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28