energetyka nauka/edukacja/szkolenia

Nowa specjalność studiów z obszaru offshore na Politechnice Gdańskiej we współpracy z PGE

07.03.2022 | Politechnika Gdańska

Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych to nowa specjalność na kierunku oceanotechnika na Politechnice Gdańskiej. Jej partnerem głównym została PGE, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. 

 

– Jednym z filarów współpracy biznesu z nauką jest wytyczanie nowych kierunków kształcenia. Aby zbudować rodzimy rynek morskiej energetyki wiatrowej, konieczne jest wykształcenie przyszłych ekspertów. Dlatego podjęliśmy współpracę z polskimi naukowcami i wykładowcami, którzy poprowadzą nową specjalność na studiach magisterskich na Politechnice Gdańskiej – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Mam nadzieję, że niebawem studenci wezmą udział w praktykach organizowanych przez PGE , a w przyszłości znajdą u nas pracę i będą uczestniczyć w budowie polskiego rynku offshore – dodał Prezes PGE.

– To pierwsza taka specjalność w Polsce, która będzie przygotowywała absolwentów do prac projektowych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Wpisuje się ona doskonale w aktualne trendy energetyczne i mamy nadzieję, że zainteresuje przyszłych kandydatów na studia – zaznaczył  prof. PG dr hab. inż.  Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa. – Politechnika Gdańska, jako czołowa instytucja naukowo-badawcza w obszarze oceanotechniki w Polsce, wychodzi naprzeciw rynkowym trendom i stawia na jeszcze lepsze i bardziej efektywne poszerzanie wiedzy i kompetencji swoich studentów i naukowców. Był to jeden z argumentów, dla których PGE Baltica została oficjalnym patronem studiów – dodał prof. Litwin.

Otwarcie studiów jest efektem listu intencyjnego, jaki PGE podpisała w maju 2021 roku z Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym (Danmarks Tekniske Universitet). Porozumienie dotyczy współpracy zarówno w zakresie badań naukowych, jak i kształcenia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. PGE Baltica pełni funkcję nie tylko partnera przemysłowego – jest również patronem specjalności.

Studia trwają trzy semestry. Wykłady poprowadzą m.in. pracownicy naukowi i specjaliści energetyki wiatrowej z PG, IMP PAN i DTU oraz doświadczeni eksperci-praktycy z PGE Baltica. Planowane są m.in. stypendia dla studentów, staże w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe.

To nie pierwszy przykład współpracy PGE Baltica z gdańskimi uczelniami.  W grudniu 2019 roku eksperci PGE Baltica i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku przeprowadzili projekt badawczy, którego celem było oszacowanie wpływu spowolnienia przepływu wiatru, jakie w swoim otoczeniu powodują duże morskie farmy wiatrowe (tzw. blockage effect). Ponadto w tym roku PGE Baltica objęła patronat nad kierunkiem studiów podyplomowych Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

***

O Grupie Kapitałowej PGE 

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych, PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej oraz ciepła do ponad 5 milionów klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. Z 10 proc. udziałem w rynku OZE w Polsce. Grupa PGE jest największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Plan na kolejne lata to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii – w szczególności w oparciu o energię wiatru i słońca. PGE jest liderem zmian w polskiej energetyce. W swojej strategii, Grupa PGE przedstawiła plan transformacji Grupy i drogę do dekarbonizacji wytwarzania oraz ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Plan inwestycyjny Grupy PGE obejmuje największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 r. Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1. Zgodnie ze strategią Grupy PGE do 2030 r. z perspektywą do 2050 r. Grupa PGE będzie posiadać do ok. 6,5 GW mocy w polskiej części Bałtyku.

 

O Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o prawie 120-letniej tradycji prowadzi kształcenie na 11 kierunkach studiów powiązanych z wiodącą dyscypliną – inżynierią mechaniczną, w szczególności w zakresie inżynierii materiałowej, mechaniczno-medycznej, mechaniki i budowy maszyn, oceanotechniki, projektowania i budowy jachtów, mechatroniki, transportu i logistyki, energetyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji. Wydział stawia na praktykę, rozwój i pasję – prowadzimy badania na wysokim, międzynarodowym poziomie, czego przykładem są liczne projekty badawcze, rozwojowe i celowe.  Studenci i naukowcy mają do dyspozycji kilkadziesiąt nowoczesnych laboratoriów: m.in. Laboratorium Hydromechaniki czy Laboratorium Mechaniki Materiałów i Konstrukcji. Nasza jednostka, w której uczy się około 2400 studentów, łączy w sobie dwie siły – dawny Wydział Mechaniczny oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa. Zawsze zaliczały się one do największych na Politechnice Gdańskiej i osiągnięciami naukowymi oraz wdrożeniowymi przyczyniły się do jej rozwoju. Na Wydziale działają cztery instytuty: Instytut Energii, Mechaniki i Konstrukcji Maszyn, Technologii Maszyn i Materiałów oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa, który ma szczególne znaczenie dla gospodarki krajowej oraz otoczenia przemysłowego w regionie. WIMiO kształtuje absolwentów o rozległych horyzontach myślowych i postawach twórczych, przekazując im zarówno nowoczesną wiedzę, jak i umiejętności.

 

 

kontakt dla mediów
Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Rzecznik prasowy, Grupa PGE
Małgorzata Babska

biuro.prasowe@gkpge.pl

tel: +48 661 778 955

Rzecznik prasowy, PGE Baltica
Marcin Poznań

marcin.poznan@gkpge.pl

tel: +48 887 856 620

referent ds. promocji, Politechnika Gdańska
Patrycja Oryl

patrycja.oryl@pg.edu.pl

tel: +48 58 347 10 91

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Rzecznik prasowy, Grupa PGE
Małgorzata Babska

biuro.prasowe@gkpge.pl

tel: +48 661 778 955

Rzecznik prasowy, PGE Baltica
Marcin Poznań

marcin.poznan@gkpge.pl

tel: +48 887 856 620

referent ds. promocji, Politechnika Gdańska
Patrycja Oryl

patrycja.oryl@pg.edu.pl

tel: +48 58 347 10 91

informacje o firmie